Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası Özellikler ve Bilgiler

Bilimsel adı Trachemys scripta elegans olan kırmızı yanaklı su kaplumbağası, yüzücü bir su kaplumbağası türüdür. Bu kaplumbağaların doğal yaşam alanları, sıcak veya ılıman iklime sahip bölgelerdeki, göletler ve bataklıklardır. Bu türler dalgalı veya akıntılı suları sevmezler, sakin suları tercih ederler. Yine bu kaplumbağalar günün büyük kısmını kayaların üzerinde dinlenerek ve güneşlenerek geçirirler.

Genel Görünümü ve Özellikleri

Kırmızı yanaklı su kaplumbağasının en belirgin özelliği adından da anlaşılacağı gibi kırmızı renkli yanak bölgeleridir. Genel olarak koyu yeşil renkte olan bu kaplumbağaların yeşilin farklı tonlarında veya sarımtırak, siyah çizgileri olur. Başının iki yanında ise kırmızı kulak çizgileri vardır. Bu kaplumbağalar 30 cm’ye kadar büyüyebilirler. Yavruları ise ortalama 2,5 cm boyundadır. Evcil marketlerde satılan kırmızı yanaklı su kaplumbağaları genellikle 10 cm’den daha küçüktür.

Bakımı

Kaplumbağa bakımı aslında göründüğünden daha zordur. Yavru ve yetişkin kaplumbağaların farklı bakım yolları vardır. Yaşam alanlarının temizliği önemlidir ve kaplumbağaların hastalıklarını tespit edebilmek zordur. Diğer tüm sürüngenlerde olduğu gibi, kırmızı yanaklı su kaplumbağası için de sıcaklık oldukça önemlidir. Çünkü, tüm sürüngenler soğuk havalara dayanamazlar, kış aylarında kış uykusuna yatarlar. Ev içerisinde yaşam alanlarının ortalama sıcaklığı 23-24 ºC olmalıdır. Ortalama 50-70 yıl yaşayabilirler.

Davranışları

Eve yeni gelen bir kırmızı yanaklı su kaplumbağası, tedirgin ve ürkek davranışlar sergileyebilir. Bu durumu atlatması kısa sürecektir. Diğer evcil hayvanlar veya çocuklar tarafından çok fazla rahatsız edildiğinde ısırabilir.

Sağlık

Kaplumbağaların kabuklarında veya derilerinde birçok farklı bakteri türü yaşayabilir. Bu bakterilerin normal yollardan insanlara bulaşması mümkün değildir. Ancak yinede, kaplumbağalar ile yapılan her temastan sonra ellerinizi yıkamanızı öneririz. Özellikle 5 yaşın altındaki çocuklara bu konu sıkıca tembih edilmeli ve takip edilmelidir.

Nerede Bakılabilir?

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası için gerekli yaşam alanında bulunması gereken özellikler şunlardır;

  • İdeal bir ortam sıcaklığı
  • İstediklerinde yüzebilecekleri, temiz, sığ (fazla derin olmayan) su
  • Dinlenebilecekleri ve güneşlenebilecekleri kuru (kayalık benzeri) alanlar
  • Temiz yiyecekler

Bu gereksinimlerini karşılayabilecek herhangi bir ortam kaplumbağa için yeterlidir. En ideali cam veya sert plastikten yapılan kaplumbağa akvaryumları, fanuslardır. Büyüklüğünü seçerken ise kaplumbağanızın boyutuna göre karar verebilirsiniz. Akvaryumu yerleştireceğiniz alan yaklaşık olarak 23-24 ºC sıcaklıkta olmalı ve günde birkaç saat güneş almalıdır.

Beslenme

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hepçil (hem etçil, hem otçul) bir hayvandır. Onlar için hazır yemler evcil marketlerde satılmaktadır. Bu yemler ile günlük olarak beslenebilirler. 2,5-4 cm arası kaplumbağa için günde 1 adet, 4-8 cm için günde 2 adet, 8 cm ve daha büyük kaplumbağa için günde 3-4 adet yem verilebilir. Ancak bu yemlere ek olarak kaplumbağalara günlük olarak yeşil sebze parçaları verilebilir. Ara sıra ise, pişmiş balık parçaları, haşlanmış tavuk parçaları veya çiğ dana eti parçaları verilebilir. Bu yiyecek parçalarının, hazır yem tanelerinden büyük olmaması gerekir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu