Köpeğimi Arabaya Nasıl Alıştırırım?

Köpek sahiplerinin zorlandıkları ve şikayet ettikleri konulardan bir tanesi de minik dostlarının arabayı sevmemesi ya da arabaya binmemesidir. Bu konuda köpeklerin arabaya alıştırılması seyahat ederken ya da köpeğinizi ev de bırakıp gidemeyeceğiniz durumlarda oldukça işe yaramaktadır.

Köpeğinizi arabaya alıştırma aşamasında ilk olarak küçük gezintiler ile başlayın. Yaptığınız gerçek bir seyahat olmasa bile onu arabaya alıştırmak için evinizin etrafında küçük turlar atarak onun arabayı tanımasını ve kendini rahat hissetmesini sağlamalısınız.

Köpeğimi Arabaya Binmeye Nasıl Alıştırırım?

Köpeklerin arabaya alışma süreçlerinin zorlu bir süreç olduğunu bilmelisiniz. Bu süreç köpeğinize göre uzun ya da kısa bir süreyi kapsayabilir. Sabırlı ve sakin olduğunuz takdirde minik dostunuz ile birlikte bir eğitimi daha başarılı bir şekilde tamamlayabileceğinizi unutmayın.

Köpeğinizi arabaya alıştırmaya başlayacağınız zaman kısa süreli yolculuklar tercih etmelisiniz. İlk aşamada köpeğiniz uzun süre araba içinde kalmak istemeyebilir. Mide bulantısı yaşamaması için düz yolda kısa seyahatler yaparak eğitime başlayın. Bu mesafeleri zaman içinde artırın. Fakat kısa molalar vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Köpeğinizi Sakinleştirin

Arabaya yeni alışan köpeklerde korku ya da endişeye bağlı olarak hareketlilik ya da farklı davranışlar görülebilir. Bu nokta da yanında olduğunuzu ve onun güvenli olduğunu hissetmesini sağlayın. Bunun için onu sakinleştiren sözler söyleyebilir, başının okşayabilir ya da ödül maması kullanarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Köpeğiniz sakinleşmeden yolculuğa başlamamalısınız. Aksi takdirde köpeğinizi arabaya alıştırmak için iyi bir başlangıç yapamazsınız.

Ödül Mamaları Kullanın

Köpeğinizi arabaya alıştırma aşamasında diğer köpek eğitimlerinde olduğu gibi ödül vermek oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Köpeğiniz arabaya binmek istemediği zaman arabanın içine yerleştireceğiniz ödül mamaları size bu konuda büyük kolaylık sağlayacaktır. Köpeğiniz arabaya bindiği zaman onu teşvik edecek ve yaptığı hareketin doğru olduğunu anlamasını sağlayacak övgü sözcükleri kullanın. Ona sevginizi göstermekten çekinmeyin.

Fakat köpeklere ödül vereceğiniz zaman her zaman dikkatli olmalısınız. Köpeğinizin yanlış bir hareketinden sonra ödül verirseniz bunu zaman içinde alışkanlık haline getirmesine neden olabilirsiniz.

Güvende Olduğundan Emin Olun

Köpeğinizi arabaya bindirme aşamasında hem köpeğinizin kendini güvende hissedip huysuzluk yapmaması hem de sizin araba içinde endişelenmemeniz için köpeğinizin güvende olduğundan emin olun. Nasıl ki bebeğiniz için araba koltukları ya da emniyet kemeri kullanıyorsanız aynı işlemi köpeğiniz içinde uygulamalısınız. Bunun için köpeğinizin büyüklüğüne uygun olarak köpek kutuları, bölüm ayırıcı tel ya da köpekler için emniyet kemeri kullanabilirsiniz.

Köpeğiniz köpek taşıma kutusunda seyahat edecekse bu yolculuk boyunca sakin kalması ve eğlenceli zaman geçirmesi için kutunun içine onun sevdiği mamalardan ya da sevdiği oyuncaklardan koyabilirsiniz. Böylece köpeğiniz oyuncakları ile ilgilenirken hem kendini rahat hissedecek hem de yolculuk sırasında sorun çıkarmayacaktır.

Başka Bir Köpekten Yardım Alın

Köpeğiniz ne yaparsanız yapın arabaya binmeye çekiniyor ve uyguladığınız yöntemler bir işe yaramıyorsa başka bir köpekten yardım alabilirsiniz. Bunun için arabaya alışkın ve araba ile seyahat etmeye alışmış bir köpekten destek alabilirsiniz. Başka bir köpeğin arabaya bindiğini gören köpeğiniz bunun güvenli olduğunu düşünebilir ve eğitime cevap verebilir.

Sabırlı Olun ve Vazgeçmeyin

Köpekleri arabaya alıştırma sırasında ihtiyacınız olan en önemli şey sabır ve istikrardır. Köpeğiniz arabaya ilk bindiği zamanlarda huzursuz olabilir, hatta ağlayabilir. Bunun gördüğünüz zaman vazgeçmeyin. Köpeğiniz ağladığı için onu indirip eğitimden vazgeçmeyin. Bunu yapmak yerine köpeğiniz ile konuşarak onun sakin kalmasını sağlayın.

Pozitif Köpek Eğitimi uygulamaktan vazgeçmeyin. Aksi takdirde köpeğinize bağırıp şiddet uygularsanız arabaya kesinlikle binmek istemez. Dostunuzu korkutmak bu aşama da yapabileceğiniz en kötü davranış olacaktır.

Eğer bütün bunları yaptığınız halde köpeğinizin araba korkusunu yenemiyorsanız bir veterinerden ya da köpek eğitmenlerinden neler yapabileceğin konusunda yardım alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu