Kedilerde Pati Sağlığı ve Bakımı

Kedi vücudunun en önemli parçalarından biri olan patiler kedilerin rahat hareket edebilmesini sağladığı gibi düzenli olarak bakımının da yapılması gereken yerlerden biri oluyor. Tırmalamak, tırmanmak, besinleri tutmak ve daha pek çok işi yapabilmeye yarayan patiler zaman zaman uzayan tüyler nedeniyle ya da yaralanma gibi durumlardan dolayı kedilerin hayatını zorlaştırabilir. Kediler çok temiz hayvanlardır ve patilerinin de temiz olması gerekir.

Her ne kadar insanlar tarafından biraz atlanan bir konu olsa da, günlük yaşantısında kediniz patisi ile birçok işlemi yapar ve onun çok önemli yerlerinden birisidir. Ayrıca kedinin kendisini temizlemesinde pati oldukça önemlidir ve kediler patilerini bu amaç ile de kullanmaktadır.

Kedilerde Pati Bakımının Püf Noktaları

  • Kedinizi dışarı çıkarmışsanız ve dışarıda bulunan çamurlu, kirli ortamlara girmişseniz eve döndüğünüzde mutlaka patilerini temizlemeniz gerekir. Pati aralarına giren kirler bir süre sonra enfeksiyonlara ve iltihaplanma gibi durumlara neden olabilir. Bu nedenle kedilerde pati bakımı yaparken görünen kısımlar kadar iç ve ara kısımlara da dikkat etmeniz gerekir.
  • Kedilerin patileri özellikle soğuk zamanlarda kuruyabilir ve ufak çizikler şeklinde kurumalar görülebilir. Piyasa üzerinde bulunan kedi pati bakımı kremleri içerisinden birini alarak nemlendirmeye başlayabilirsiniz.
  • Gündelik hayatta kediniz sık sık dışarı çıkmıyorsa ve her gün ilgilenme imkanınız yoksa iki günde bir kedinizin patilerini nemli bir bezle temizleyebilirsiniz.
  • Kedinizin sıcak ve soğuk havada çok soğuk ya da çok sıcak zeminlere basmasını engellemelisiniz. Buzlu ya da çok sıcak zeminler kedinizin patilerine büyük oranda zarar verecektir.
  • Kedinizin gezineceği alanların da temizliğine dikkat etmeniz pati temizliğini sağlayacaktır. Kimyasalların bulunduğu alanlar ve kirli zeminler patilerin hastalanmasına yol açabilir.
  • Kedinizin patisinde kıymık ve ya taş gibi zarar verecek maddeler bulunabilir. Bunları fark etmek adına günlük olarak kontrol etmeli ve bu tarz maddelere rastladığınızda cımbız yardımı ile çıkarmanız gerekir.
  • Kedinizin patilerinde yara varsa pansuman yaparak üzerini bir süre kapalı tutmanız gerekecektir. Bunun dışında iltihap akan ya da kanaması durmayan yaralanmalarda veterinere başvurmanız daha doğru olacaktır.
  • Kedilerde pati bakımında dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunan uzamış tüyler için ucu sivri olmayan bir makas yardımı ile bu tüyleri kısaltmanız gerekir.
  • Kediniz topallıyorsa ve patilerine bakma imkanınız yoksa veterinere götürmenizde fayda vardır.
  • Pati bakımı kadar tırnaklarının kısa olmasına ve düzenli bir şekilde kesilmesine de dikkat etmelisiniz.

Her ne kadar kedi sahipleri tarafından genellikle atlanan konulardan birisi olsa da, pati bakımı ve sağlığının kedinizin yaşantısında önemi büyüktür. Kedinizin genel bakımına, beslenmesine ve sağlığına gösterdiğiniz önemi aynı zamanda pati bakımı ve sağlığına da göstermeniz faydalı olacaktır. Aynı zamanda patilerde çeşitli sorunlar görülebilir. Bu kapsamda en sık karşılaştığımız sorunlardan birisi “Pati Şişmesi” sorunudur. Bu ve benzeri problemler gördüğünüzde mutlaka veteriner hekime başvurmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu