Kuşlar Uçmayı Öğrenirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Henüz yavruluk dönemindeki kuşlar için oldukça sıkıntılı bir süreç olan uçuş, yetişkin kuşlar tarafından kusursuz bir şekilde gerçekleştirilir. Yavru kuşlar (bazı istisnai kuş türleri hariç) kanatları gelişmeye başladıktan sonra içgüdüsel olarak uçmak isterler. Çünkü bu eylem kuşların doğasında vardır. Sahipleri yavru kuşlara uçmayı öğretemiyor olsa bile onların öğrenmeleri esnasında dikkatli olmaları gerekir. Dikkat edilmesi gereken bazı noktalar sayesinde kuşlarının yaralanmalarına engel olabilirsiniz.

Kuşların uçmayı öğrenmeye başladıkları ve ilk uçuşlarını yaptıkları süreçler oldukça özeldir. Bu dönemde kuşlar psikolojik ve fiziksel olarak zarar görmemelidir. Aksi halde tüm yaşantılarını etkileyebilecek travmalar yaşayabilirler. Bunun için kuş sahibinin de dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

Kuşlar Uçmayı Öğrenirken

  • Kuşunuzun ilk uçuş denemeleri için ona güvenli bir ortam hazırlamanız çok önemlidir. Bu noktada yükseklik göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Yavru kuşların ilk aşamalarda mümkün olduğu kadar yere yakın mesafelerden uçuş denemeleri yapmaları gerekir. Bu nedenle kafeslerini en fazla bir sehpa ya da kanepe yüksekliğinde bulundurmaya dikkat etmelisiniz.
  • Kuşlarınızın uçuş deneyiminin ardından yapacağı inişlerde çok önemlidir. İlk başlarda sersemleyip ne yapacağını bilemeyen kuşlar için pencerelerin kapalı olduğundan emin olmalısınız.
  • Eğer kuşunuz uçuş sırasında düştüyse onu cesaretlendirmek için okşayarak sevgi gösterin.
  • Kuşların ilk uçuş deneyimleri sırasında tüylerinin uzunluğuna dikkat etmelisiniz. Bu aşamada kuşun tüylerini kırpmadan önce bir veterinere danışabilirsiniz.
  • Kuşunuz uçmak için kafesten çıktığında panik yapmak yerine sakin olun ve uçuş esnasında onu gözden kaçırmayın. Böylece olası kazaları ve yaralanmaları önceden fark ederek önleyebilirsiniz.
  • Kuşun evden kaçmasını önlemek için eğer havalandırma varsa kapatın. Ayrıca evde bulunan ve dışarıya açılan kapıları (balkon ya da sokak kapısı) bunun yanı sıra pencereleri kapatın.
  • Eğer evinizde cam ve ayna gibi yerler açıktaysa kuşlar burayı boşluk olarak algılayabilir ve buraları uçma alanı olarak görebilir. Bu durumda kafasıyla sert bir şekilde bu kısımlara çarpabilir. Bunu önlemek adına açıkta cam veya ayna olmamlıdır.

Kuşların ilk uçuş süreçlerinde onlara destek olduğunuz takdirde, sonraki süreçlerde kuşunuz çok daha sağlıklı bir şekilde bu aktiviteyi yerine getirecek ve sorunlar minimum seviyede olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu