Chihuahua Köpeğinin Özellikleri ve Fiyatları

Chihuahua köpek ırkı mini ırk köpeklerinden biridir. Türkiye’de de her geçen gün şivava sahiplenenlerin sayısı artmaktadır. Bu köpek ırkı chihuahua diye yazılırken şivava olarak da okunur. Bu yüzden yazılışını daha önce görmediyseniz bile okunuşundan muhakkak bu köpek ırkını tanıdığınızı düşünmekteyiz. Dilerseniz şivava köpek ırkını birlikte tanıyalım.

Chihuahua Köpek Irkının Kökeni

Chihuahua köpek ırkının kökeninin nereye dayandığı tam olarak bilinmese de, eldeki kanıtlar Meksika’ya dayanabileceği yönündedir. Söylentilere göre ise Meksika’da Kızılderililer tarafından yetiştirilmiş olan bu ırk, Techichi türünün atası olduğu düşünülmektedir. Öyle ki Meksika’da Chihuahua adından bir eyalet, bir de şehir vardır.

Şivava Köpek Irkının Karakter Özellikleri

Mini köpek ırkları kategorisine giren şivava köpeklerin boyutları gerçekten de küçüktür. Ancak küçük olmalarına rağmen kaslı bir vücut yapısına sahiptirler. Chihuahua köpeklerin bacakları da kaslı olmakla birlikte bir o kadar da incedir. Kafaları yuvarlaktır ve gözleri vücutlarına göre bazen büyük olabilir.

İnsanların bazıları chihuahua köpeklerin sinirli bir karakter yapısına ve kişiliğe sahip olduğu düşüncesindedir. Ancak bu tamamen yanlıştır. İyi bir eğitimle bu köpekler de oldukça sosyal ve sevgi dolu köpek olabilirler. Bu genelde karşılaştıkları köpeklerin eğitimsiz olmasıyla ilgilidir.

Şivava köpeklerin kişilik yapısı birlikte yaşadığı insan veya insanlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Her ne kadar içlerinde sevgi dolu bir köpek olsalar da eğitimsizlikten kaynaklı olarak inatçı ve yapılanın yanına kar kalmadığı bir köpek olarak kötü nam salmışlardır. Şivava köpeklerin gözlem yetenekleri de oldukça gelişmiştir. Sevmediği ortamdan, kişiden veya nesneden direkt uzaklaşmayı tercih ederler. Bunlara ek olarak başka bir şivava köpek ile yaşamaktan oldukça keyif alırlar.

Chihuahua Köpeklerin Fiziksel Özellikleri

  • Şivava köpeklerin birçok renkte olanları bulunmaktadır. Beyaz, koyu kahverengi, altın rengi en çok rastlanan renklerdendir.
  • Bu köpek türünün hem uzun tüylü, hem de kısa tüylü olanları mevcuttur.
  • Kiloları ise 500 gram ile 3 kg arasında değişir.
  • Bu köpek türünün hem uzun tüylü, hem de kısa tüylü olanları mevcuttur. Kiloları ise 500 gram ile 3 kg arasında değişir.

Chihuahua Köpek Bakımı Nasıl Olur?

Şivava köpekler de diğer köpek ırkları gibi bakıma ihtiyaç duyarlar. Yani bir takım söylentiler gibi küçük oldukları için ne çok fazla ne de çok az bakıma ihtiyaçları vardır. Chihuahua köpekler de diğer ırklar gibi koşmayı, köpek oyuncaklarıyla oynamayı, açık havada yürüyüşe çıkmayı oldukça severler. Ayrıca evde bakılmaya müsait olan köpek ırklarındandır. Ancak bazı uzmanlara göre onları çok şımartmamak gerek. Aksi halde şımarık, mızmız bir köpek olabilirler. Dilerseniz eğitim alma konusunda köpek eğitmenleri ile iletişime geçiş profesyonel bir hizmet alabilirsiniz.

Chihuahua Köpek Fiyatları

Oldukça sevimli ve evde beslemeye uygun olan bu ırkın fiyatları çeşitli kriterlere göre değişmektedir. Irkın genel özelliklerinin sergilemesi, cinsiyeti ve yaşı önemli faktörler arasındadır. 2022 ve 2023 yılında yavru chihuahua köpek fiyatları 4.000 TL ile 10.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Yetişkin olan chihuahua köpek fiyatları ise 2.500 TL ile 5.000 TL arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu