Kedim Su İçmiyor! Kediler Neden Su İçmez?

“Kedim su içmiyor, ne yapmalıyım?” en sık duyduğumuz sorulardan birisidir. Kedilerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmeleri için mutlaka dengeli beslenmeleri ve günlük belli miktarda ve temiz su içmeleri gerekmektedir. Her kedi türünün yeteri kadar su ve sıvı alması son derece önemlidir. Su tüketimi konusunda bu sevimli canlılar bazen sorun çıkarabilirler. Halihazırda suyu ve ıslanmayı sevmemeleri de su içmeyi bırakmalarına neden olabilmektedir. “Kedim neden su içmiyor?” sorusuna verilebilecek birçok yanıt bulunabilir. Bir kedinin su tüketiminde önem verilmesi gereken birçok faktör bulunmaktadır. Öncelikle taze su tüketmelerine çok dikkat etmek gereklidir. Bunun yanında suyun temiz ve klorsuz olması da dikkat edilen bir diğer unsurdur. Kedilerinizin su tüketiminde su kaplarının temiz olması da ayrıca önem vermeniz gereken detaylar arasında yer almaktadır.

Bazı kediler gün içerisinde olması gereken kadar su tüketirken bazıları da bu tüketimi en aza indirirler. Kedi sahiplerini de en çok tedirgin eden gün içerisinde kedilerin çok az su tüketmesi olmaktadır. Bu durum farklı nedenlere bağlanabilir. Kedilerin su içmemesinde çeşitli hastalıklar oldukça etkilidir. Bazı hastalık türleri onların hem mamaya karşı hem de suya karşı iştahsızlık duymalarına neden olabilmektedir. Bu da onlarda oyun azlığı, yatma ihtiyacı ortaya çıkarabilir. Böyle durumlarda kedinizde ciddi bir su kaybı yaşanabilir. Bununla birlikte kedilerinizin sürekli olarak ıslak mama ile beslenmesi su ihtiyacını oradan karşılamasına neden olabilir. Bu da onların suya olan ilgilerinin azalmasını ortaya çıkarabilir.

Kedim Su İçmiyor!

Evet sıklıkla duyduğumuz bu sorunun gerçekten sorun olup olmadığını belirleyebilmek için takip etmek gerekir. Çünkü bazen kedi sahipleri kedileri su içiyor olsa bile bunu fark etmeyebiliyor ya da miktarı konusunda yanılgıya düşüyor. Bu nedenle bu soruna karar vermeden önce bir süre takip etmek ve durumu gözlemlemek önemlidir. Bu nedenle direk olarak “Kedim su içmiyor!” şeklinde bir yaklaşım yerine kedinizin normalde ne kadar su tükettiğini, şu an ne kadar su tükettiğini karşılaştırmak ve buna göre karar vermek gerekir.

Su İçmeyen Kediler İçin Neler Yapılabilir?

Kediniz eğer uzun bir süre boyunca su içmeyi bıraktıysa mutlaka ciddi bir sorun var demektir. Kendiniz birtakım yöntemler deneyerek onların su içmelerini sağlamanız mümkün olacaktır. Kedilerinizin su içmesi için şu yöntemlere başvurabilirsiniz.

Su Kaplarını Artırabilirsiniz

Kedinizin su içmemesi durumunda su kabı sayısını artırabilirsiniz. Suyu daha kolay görebilecekleri ve kendilerinin de sıklıkla gezdikleri alanlara su kabı bırakmak ilgilerinin oraya yönelmesini sağlayabilir. Kediler konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise su ve mama kaplarını bıraktığınız alandır. Bu alanda eğer kum kabı bulunuyorsa bu durumda kediniz mama yemediği gibi su da içmek istemeyecektir. Çünkü kediler son derece titiz ve temiz hayvanlardır.

Mamalarını Sulandırmak

Kedilerinizin mamasını sulandırmak su ihtiyaçlarını karşılaması açısından önemli bir yöntemdir. Ancak bunu fazla aşırıya kaçırmak kedinin mamadan uzaklaşmasına neden olabilir. Bir miktar suyu mamaya karıştırdığınız taktirde kedilerin az da olsa mama ihtiyaçlarını karşılama imkanı bulmuş olursunuz. Mamalarının tamamını ıslatmak yerine yalnızca kedinin yiyebileceği kadarını ıslatarak vermeniz son derece etkili olacaktır.

Su Kabını Değiştirebilirsiniz

Su içmeyen kedileriniz için daha farklı bir su kabı satın alabilirsiniz. Kediler eğer su kapları çok derin ise su içmek istemeyebilirler. Bunun yerine onların su içmelerini kolaylaştıracak bir su kabı bulundurmak işe yarayabilir. Kediler her konuda en seçici canlılar arasındadır. Plastik kaplardan hoşlanmayabilirler. Çünkü plastik kaplar kedilerin alabileceği birtakım kimyasal kokular yayabilirler. Bu da onların su içmek istememesine neden olabilir. Böyle durumlarda normal bir kasede su vermek ilgilerini çekebilir.

Kuru Mamadan Islak Mamaya Geçin

Islak mamaların büyük miktarı sudan oluşmaktadır. Kedilerinizin su ihtiyacını karşılamada ıslak mama vermek çok etkili bir yoldur. Ayrıca kedilerin de en sevdiği mama türleridir. Fakat mama değiştirirken aşamalı bir yol izlemenizde fayda var. Çünkü kediler alıştıkları tatlardan kolay kolay vazgeçmezler. Kuru mama yeteri kadar neme sahip olmasa da ıslak mamalar gereksinim duyulan su miktarının büyük bir kısmını karşılayabilecektir.

Suyunu Her Zaman Taze Vermeye Özen Gösterin

Kediler eskimiş ve kirlenmiş suları içmezler. Bu nedenle de su içmeyi bırakabilirler. Mutlaka su kaplarında taze su bulundurmaya özen gösterin. Su kaplarında ki suyu gün içerisinde iki defa tazelemek onların yeniden su içmeye ilgi duymalarını sağlayacaktır. Bunun yanında su kaplarını temizlemek de onların su içmelerinde önemli bir etkendir. Suyun sıcaklık derecesini iyi ayarlamanız oldukça önemlidir. Oda sıcaklığında verilmesi gereken suyu her zaman taze olarak servis etmelisiniz.

Sularını Lezzetli Tatlar Haline Getirebilirsiniz

Eğer kedim mama yiyor su içmiyor diye soruyorsanız bu durumda onların sularına biraz lezzet katmanız gerekebilir. Kediler için durağan bir kâseden su içmek oldukça sıkıcı bir eylem gibi gelebilir. Bu nedenle de sudan uzaklaşabilirler. Böyle durumlarda suya biraz tat vermek ilgilerini çekecek bir durum olacaktır. Böyle durumlarda suyun içerisine biraz tonbalığı yağı karıştırabilirsiniz. Aynı şekilde tavuk suyundan birkaç damla karıştırabilirsiniz. Bu koku onların su içmelerinde önemli bir etken olacaktır.

Kedilerde Su Kaybının Sonuçları Hakkında

Kediler su içmeyi bıraktıklarında çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirler. Bunlardan birisi de dehidrasyon belirtisidir. Kedilerde dehidrasyon belirtileri farklı şekilde görülebilir. Örneğin mama yemeyi reddebilirler. Her şeye karşı bir ilgisizlik meydana gelebilir. Diş etlerinde çeşitli problemler oluşabilir. Kedilerde bu soruna neden olabilecek birçok hastalık da bulunmaktadır. Uzun süre su tüketmeyi reddeden kedileriniz için mutlaka veteriner desteği almaya özen göstermeniz gereklidir. Dehidrasyon demek dolaşım sisteminin bir şekilde probleme uğraması demektir ki bu birçok soruna sebebiyet verebilir. Kedilerde dehidrasyon ve sıvı kaybının en önemli sonuçlarından birisi de böbrek yetmezliği sorunudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu