Akvaryum Berraklığı Nasıl Sağlanır?

Akvaryumlar insanlara huzur vermesi açısından oldukça önemlidir. Fakat bir akvaryumun huzur vermesi kadar içerisinde yaşayan balıklarda ve kurulan sistemde önemlidir. Balıkların sağlıklı bir hayat sürmeleri için akvaryumun temiz ve gerekli sağlık koşullarını sağlıyor olması gerekir. Bunun için doğru ekipman seçimi ve akvaryum bakımının düzenli şekilde yapılması önemlidir. Aynı zamanda su kalitesi akvaryumdaki yaşamı etkileyen en önemli unsurlardan birisidir.

Sağlıklı bir akvaryumun olmazsa olmaz özelliklerinden bir tanesi suyun berraklığıdır. Suyun berrak olması hem dışarıdan bakıldığı zaman hem de balıkların yaşam şartları açısından önemli ipuçları verir. Peki bir akvaryumun suyunun berrak olması neye bağlıdır ve bu berraklık nasıl sağlanır?

Akvaryum Berraklığı Nasıl Sağlanır?

İdeal bir akvaryum sistemi adeta cam gibi berrak bir suya sahip olmalıdır. Akvaryuma hangi açıdan bakarsanız bakın içerisinde bulunan canları net olarak görebilmeniz oldukça önemlidir.

Akvaryum berraklığını sağlayabilmek açısından akvaryumcuların uygulayabileceği birkaç yöntem vardır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Su Değişimi

Bir akvaryum için su değişimi çok önemlidir. Akvaryum sahibi olan insanlar bu konuda üşengeç bir tavır sergileyerek su değişimini mümkün olduğu kadar ertelemeye çalışırlar. Fakat su değişimi için herhangi bir zaman dilimi yoktur. Akvaryum içerisinde bulunan suyun büyük bir bölümü gün aşırı bile değiştirilebilir. Bu tamamen akvaryum sahibinin belirleyeceği bir durumdur. Akvaryum suyunu değiştirirken yeteri kadar dinlendirilmiş olmasına ve su sıcaklıklarının eşit olmasına dikkat edilmelidir. Genel olarak 7-15 günde bir kez olmak üzere su değişimi önerilmektedir.

Su değişimi balıkların sağlığı ve akvaryumun temizliği açısından çok önemlidir. Çünkü balıkların dışkıları ve yemlerden kalan kalıntılar zaman içinde suyun kirlenmesine, bakteri kültürünün bozulmasına ve kötü bir görüntü oluşmasına neden olacaktır.

Filtre Sisteminin Güçlü Olması

Bir akvaryum için filtre sisteminin öneminden bahsetmemize bile gerek yok sanırım, akvaryum için olmazsa olmaz ve en önemli konulardan birisidir. Akvaryumlarda çeşitli şekillerde filtre sistemleri kullanılabilmektedir. Aynı zamanda filtrelerde kullanılan malzemelerde farklılık gösterebilir. Akvaryum sistemlerinde daha iyi bir filtrasyon sistemi kurmak için zeolit ya da lav kırığı kullanabilirsiniz. Bu maddeler mikroorganizmaların çeşitliliği ve yerleşmeleri açısından oldukça faydalıdır. Suyun daha berrak görünmesine katkı sağlar.

Daha Fazla Oksijen Çözelmesi

Kirlenmiş olan sular daha az oksijen çözerler. Suyun hareketlendirilmesi oksijenin daha fazla çözülmesi açısından önemli bir detaydır. Bunun için filtreler, hava taşları veya dalga motorları kullanılabilir. Akvaryumda beslediğiniz canlı türüne göre bu ekipmanlardan birisi veya birkaçını seçebilirsiniz. Bu suyunuzun berrak olmasına katkı sağlayacaktır.

Balıkları Besleme Programı

Balıkların sık aralıklar ile ve fazla beslenmesi akvaryum suyunun kalitesini ve berraklığını direk olarak ilgilendiren hususlardan birisidir. Balıklara yeterli miktarda yem vermek gerekir. Fazla verilen her yem su kalitesini olumsuz etkileyecektir. Aynı zamanda ara ara yemleme aralığını uzatmak su berraklığı açısından kullanılabilir. Bunların yanında kullandığınız yemin kalitesi önemlidir. Kaliteli yemler kullanmaya özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu