Köpeklerde Popoyu Yere Sürtme ve Anal Kese Hastalıkları

Köpekler hastalıkları ve sorunları çeşitli şekillerde ifade ederler. Herhangi bir sorun veya hastalığın bazen istemli, bazense istemsiz belirtileri vardır. Köpeklerde popoyu yere sürtme de gördüğümüz belirtilerden birisidir. Özellikle popo bölgesinin aşırı kaşınıyor olması ve bu bölgedeki rahatsızlık köpeğin bu davranışı yapmasına sebebiyet veriyor. Köpeklerin poposunu yere sürümesi anal kese hastalıklarına işaret eden bir belirtidir ve kesinlikle ciddiye almak gerekir.

Anal Kese Nedir?

Anal keseler köpeklerin anüsünün iki yanında yer alır. Anal keselerden köpeklerin dışkısını daha rahat yapabilmesini sağlamak için bir sıvı salgılar. Bu sıvıya sekresyon sıvısı ismi verilir ve aynı zamanda köpekler bu sıvı ile dışkılarına kendileri ile ilgili cinsiyet, yaş, sağlık ve çiftleşmeye hazır olup olmadığı gibi birçok bilgiyi de bırakırlar. Köpeklerin dışarıda gördükleri başka köpeklerin dışkılarını koklamalarının sebebi de budur. Kısacası anal keseler anüs çevresinde yer alan salgı bezleridir.

Köpeklerde Anal Kese Hastalıkları

Anal keselerde zamanla biriken dışkı kalıntıları ve diğer pislikler keselerde biriken sekresyon sıvısının yoğunlaşmasına ve dışarı atılamamasına neden olur. Bunun neticesinde de enfeksiyonlar ortaya çıkar ve apseler oluşur. Köpeklerde anal kese hastalıkları hayvanların poposunu yere sürümesine neden olur. Çünkü köpeğin anal kesesinde biriken sekresyon sıvısı ve apseler hayvanı ciddi şekilde rahatsız eder, hem acı verir hem de kaşındırır. Bu nedenle köpek poposunu yere sürterek rahatlamaya çalışır.

Anal keseler köpeklerin anüsünün iki yanında ve anüsten biraz daha aşağıda yer alır. Anal kesenin işlevi dışkılama sırasında bir sıvı salgılayarak dışkının rahat şekilde dışarıya çıkabilmesini sağlamaktır. Aynı zamanda köpeklerin dışkılarıyla birlikte çıkarttıkları anal kese sıvısı diğer köpeklere onlarla ilgili bilgiler de verir. Köpeklerin başka köpeklerin dışkılarını dikkatle koklamasının sebebi de aslında budur.

Köpeklerde Anal Kese Hastalığı Belirtileri

Köpeklerde anal kese hastalıkları genellikle üç sebebe dayanır; apseler, tıkanma ve enfeksiyon. Ayrıca bunların yanı sıra nadir olmakla birlikte anal keselerde kötü huylu bir tümör olan adenokarsinom da görülebilir. Bu durumlarda köpeğin ilk tepkisi anüsü ve anüs çevresini her zamankinden çok daha fazla yalamasıdır. Ayrıca dışkıya çıkmakta zorlanma, kabızlık ve az miktarda kanlı dışkılama da yine köpeklerde anal kese hastalıklarının belirtilerindendir.

Köpeğinizde anal kese hastalığı varsa ne yapmalısınız?

Her hastalıkta olduğu gibi köpeğinizde anal kese hastalığı belirtileri gözlemlediğinizde de yapmanız gereken ilk şey veteriner hekiminize başvurmak. Anal kese hastalıklarının tedavisinde ilk adım keselerin boşaltılmasıdır ve bu işlemi veterinerlerin yapması en doğrusudur. Hekim köpeğinizin anal kesesini kolayca boşaltabileceği gibi bazen bu işlem çok acı verici olabildiğinden anestezi uygulamak durumda da kalabilir.

Şayet anal kesede enfeksiyon varsa kese içine antibiyotik merhem doldurmak ve köpeğe antibiyotik kürü uygulamak tedavinin bir parçasıdır. Eğer köpekte kronik şekilde anal kese hastalığı varsa diyetine lif oranı yüksek besinler eklemek bağırsaklarının daha iyi çalışmasına ve dışkılamanın daha rahat olmasına yardım edecektir.

Köpeklerde Anal Kese Hastalığı Tedavisi

Köpeklerde anal kese sorunları sorunların derecesine göre farklı şekillerde tedavi ediliyor. Şayet sorun daha ilk evresindeyse yani sadece anal kesede sekresyon sıvısı birikmişse veteriner hekim sıkarak keseyi boşaltır. Daha ilerlemiş vakalarda ise yani anal keselerde enfeksiyon olan durumlarda hekim önce keseyi boşaltır ve keseleri antiseptik ilaçlar ile yıkar. Yazımızı son bir uyarı ile bitirelim; köpeğinizin anal kesesini ayda bir rutin olarak temizletmeniz en doğrusu, aksi takdirde sık sık bu sorun ile karşılaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu