Tüysüz ve Tüy Dökmeyen 5 Kedi Irkı

Kedi sahiplerinin en çok şikayet ettikleri konulardan birisi tüy dökülmesidir. Birçok kedi ırkının tüy bakımı doğru ve düzenli bir şekilde bu şekilde tüy dökülmeleri görülebilmektedir. Bunun yanında stres, mevsimsel koşullar ve bazı hastalıklar yine tüy dökülmesine sebebiyet veren durumlar arasında sayılabilir.

Bazı kedi ırklarının özelliği ise tüye sahip olmamalarıdır. Tüysüz kedi ırkları olarak sınıflandırdığımız bu grubun en bilinen 5 ırkını sizlere tanıtıyoruz.

1. Sphynx (Sfenks)

Tüysüz kedi denildiğinde akla ilk gelen ırk sfenks kedisidir. Dünya’daki en bilinen tüysüz kedidir. Bu kedi Kanada’dan köken almaktadır. Görüntüsü belli etmese de oldukça cana yakın, sevecen ve sahibine bağlı bir kedi ırkıdır. Tüyleri olmadığı için soğuğa karşı çok dayanıklı değildir, bulunduğu ortam ılık ve sıcak olmalıdır. Serin yerlerde kıyafet giydirilebilir. Düzenli olarak banyo yaptırmanız uygun olacaktır.

2. Ukraynalı Levkoy

Bu kedi ırkının kökeni adından anlaşılacağı gibi Ukrayna’dır. “Donskoy” ve “Levky Scottish Fold” ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Aslında oldukça yeni bir ırk olduğunu söyleyebiliriz, ilk olarak 2000’li yılların başında ortaya çıkmıştır. En önemli özellikleri tüysüz olmaları ve kulaklarının kıvrık olmasıdır. Elastik bir deri yapısına sahip olduğu için derisinde kıvrımlar görünür. Her ne kadar bazı kuruluşlar yeni bir tür olarak tanısa da Dünya Kedi Federasyonu (WCF) ve Uluslararası Kedi Derneği (TICA) henüz bu ırkı tanımamıştır.

3. Donskoy Kedisi

Bu ırk ilk olarak 1987 yılında Rusya’da ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Don Sphynx veya Russian Hairless isimleri ile de bilinir. Bu ırkı ilk tespit eden ise Elena Kovaleva’dır. Elena Kovaleva yavru olarak bulduğu kediyi sahiplendi ama kedinin tüyleri yaklaşık 4 aylık olduğunda dökülmüştü. Sonrasında bu kedi yeni yavrulara sahip oldu ve bunlarında tüyleri dökülmüştü. Başlangıçta sahibi bunu bir hastalık ve sorun olduğunu düşünmüş olsa da, sonrasında bunun yeni bir ırk olduğu ortaya çıktı. Bu ırkı 1997 yılında Dünya Kedi Fedrasyonu (WCF), 2005 yılında ise Uluslararası Kedi Birliği (TICA) resmi olarak tanımıştır.

4. Cüce Bambino Kedisi

Bu ırk 2005 yılında Sphynx ve Munchkin ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkmış olan bir ırktır. Amerika kökenlidir. Dik ve büyük kulaklara sahip, tüysüz bir kedi ırkıdır. En önemli özelliklerinden birisi bacaklarının kısa olmasıdır. Çoğunlukla ön bacakları, arka bacaklarına göre biraz daha kısadır. Bazı kedilerde kuyruk ucunda aslan tüyü olarak nitelendirilen küçük bir tüy yumağı görülebilir.

5. Peterbald Kedisi

Bu ırk ilk olarak Rusya’da 1994 yılında Olga S. Mironova isimli bir kişinin yaptığı deneysel ıslah çalışmalarında ortaya çıkmıştır. Bu ırkın Siyam, Oriental Shorthair ve Sphynx ırklarının melezlenmesi ile elde edildiği söylenmektedir. Bazı bireyleri tamamen tüysüz olurken, bazı bireylerinde çok kısa tüyler olabilmektedir. Genellikle her 4 yavrudan birisi tamamen tüysüz olmaktadır, diğer yavrularda çok azda olsa tüy olmaktadır. Tüylü olarak dünyaya gelirler ve tüyleri her geçen gün azalır. Oldukça sosyal, sahibi ile vakit geçirmeyi seven bir ırktır.

Tüysüz kedi denildiğinde akla gelen başlıca ırklar bunlardır. Tüysüz kediler genellikle deneysel olarak veya bazı ırkların melezlenmesi ile elde edilmişlerdir. Tüy dökme sorunu minimum seviyede olan ve tüy bakımı olan diğer ırklara buradan bakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu