Akvaryumda Kullanılan Kum Çeşitleri

Akvaryumlar için kum seçiminin ne kadar önemli olduğunu ve akvaryum içinde kumların hangi amaçlar ile kullanıldığını “Akvaryumda Neden Kum Kullanılır?” başlıklı yazımızda açıklamıştık.

Akvaryum içerisinde bulunan kumlar büyüklük ve renkleri açısından önemli olduğu kadar yapı itibari ile de önemlidir. Akvaryumcular tarafından çok fazla kullanılan kum çeşidi vardır fakat yazının devamında en çok kullanılan kum çeşitleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Akvaryum kurulumu yapacak olan kişiler için kullanılacak kumu belirlemek önemli aşamalardan birisidir.

Akvaryum Siyah Kum

Akvaryumlarda en çok rastlanan kumların başında siyah kumlar gelir. Siyah kumların en önemli özelliği, akvaryum içerisinde bulunan bitkileri kökten beslemesidir. Bunun dışında siyah kum üzerinde bulunan yeşil ve kırmızı renkli bitkiler daha hoş bir görüntü sergiler. Bunun dışında siyah kumlar ışık altında farklı renkler yansıtabilir. Bu nedenle görsel açıdan da sıklıkla tercih edilen bir kum çeşididir.

Akvaryum Kuvars Kum

Kuvars kumlar akvaryumlarda en çok rastlanan kumlardır, pH dostu olan kuvars kumlar hem balıklar hem de akvaryum sahibi tarafından oldukça kullanışlıdır. İlk olarak boyutları değişiklik gösterebilen kuvars kumları 0,5 mm boyutlarında olanı tuz yapısındadır ve pisliklerin dibe çekilmesini engeller. Bu nedenle akvaryumu temizleyen kişiler tarafından büyük bir kolaylık sağlar.

Kuvars kumları camın hammaddesidir. Bu nedenle ışık vurduğu zaman sanki akvaryumun içerisinde cam varmış gibi bir görüntü oluşmasına neden olabilir. Estetik açıdan da akvaryumları süsleyen bir kum türüdür.

Akvaryum Kalsit Kum

Kalsiyum karbonat içeren kalsit kumu sert sularda yaşayan balıklar için tercih edilebilir. Yıkanırken çok fazla deforme olabilen kalsit toz bıraktığı için akvaryum sahibine, temizlik sırasında zorluk çıkarabilir. Ayrıca balıklar için yararlı olabilecek mikroorganizmaların bu kumlarda barınması çok zordur.

Akvaryum Bazalt Kum

Dekoratif açıdan sıklıkla tercih edilmesine rağmen biyolojik açıdan ilk sıralarda kullanılan kumlardan bir tanesi değildir. Özellikle siyah yapısı ve içerisinde bulunan olivin adı verilen yeşil madde sayesinde akvaryum tabanın görsel şölen yaşatmak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir kumdur.

Akvaryum için hangi kumu almanız gerektiği beslemek istediğiniz balıklara göre değişiklik gösterebilir. Hangi balık türü için bir akvaryum oluşturmak istiyorsanız kum alırken bunu belirtmelisiniz. Akvaryumcular kum seçimi sırasında sizlere gerekli bilgiyi vererek yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu