Kediler İçin Faydalı ve Zararlı Gıdalar

Kedi sahipleri bilirler ki, kediler ailemizden bir fert gibi evimizde yaşayan tatlı evcil hayvanlardır. Bir kedi yetiştirmeyi planlıyorsanız bunun için kedilerin yedikleri hakkında bilgi edinmelisiniz. Kediler için faydalı ve zararlı besinleri bilmek onların sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Merak etmeyin, aradığınız bu bilgileri yazımızın devamında okuyacaksınız.

Kedilerin Seveceği Yiyecekler

Yüksek Proteinli Gıdalar

Kuru tahıl, yumuşak tahıl ve sulu konserve yiyecekleri gibi çeşitli yiyeceklerdir. Pişirilmesi gerekmez, hazırlanması gayet kolaydır. Ayrıca gayet sağlıklı olmakla birlikte makul fiyatları vardır. Eğer kedinize ayıracak çok zamanınız yoksa bu besinler hem sizin hem de kediniz için çok faydalı olacaktır. Bununla birlikte, solunum yollarında rahatsızlık olan ve bu tür gıdaları sevmeyen kediler için kuru tahıl tercih etmemelisiniz.

Kırmızı ve Beyaz Et

Bir kedinin en çok sevdiği yiyeceklerden birisidir. Sığır, kuzu, tavuk ve benzeri etleri parçalayarak kedinize verebilirsiniz. Fakat bu etleri verirken pişirmeye özen gösterin ve kemikli olarak vermeyin. Bu besinler de protein açısından yeterince zengin ve kediler için de lezzetlidir.

Balık

Çoğu kedi balığa bayılır. Kedi veya kedilerinizi arada bir balıkla beslemeyi unutmayın fakat balıklar pişmiş ve kılçıksız olmalıdır. Balıklar protein, Vitamin A ve D açısından zengindir. Ayrıca balık yağı bağırsak tıkanıklığını önler. Bununla birlikte balıkları diğer gıdalarla karıştırarak vermeyi unutmayın, sadece balıkla beslemeniz dengeli olmayacaktır.

Yeşil Sebzeler

Yeşil sebzeler lif ve vitamin kaynağıdır. Kedilerinizin bağırsak duvarı ile ilgili sorunlarını önler. Ayrıca sebzeler, yaşlı veya kilolu kedilerin diyeti için oldukça önemlidir. Tabi bu diyetin sebze oranı %30’u aşmamalıdır. Çünkü kediler genelde et ağırlıklı yiyecekleri tüketir.

Meyveler

Meyveler kediler için bazen yararlı olabileceği gibi fazlasında ishal sorununu meydana getirebilir. Bunun için çok az miktarda arada bir vermeniz daha yerinde olacaktır.

Kediler İçin Zararlı Olabilecek Yiyecek ve İçecekler

 1. Alkollü içecekler: Son derece zararlıdır. Zehirlenmeye, komaya ve ölüme neden olabilir.
 2. Bebek maması veya soğan tozu karışımı: Çok yedirildiğinde zehirlenme meydana gelebilir. Soğan kediler için solunum hastalıklarına neden olabilir.
 3. Çikolata, çay, kahve ve diğer kafein içeren besinler: Bu tür besinler de kediler için zehir etkisi gösterir ve sinir sistemini bozar.
 4. Süt ve süt ürünleri: Kedileri kolaylıkla ishal edebilir. Bu yüzden fazla tercih edilmemeli. Ayrıca laktoz şekeri olmayan süt tercih edilmelidir.
 5. Bağırsak, iç organlar vs: Bir çok tehlikeli bakteri vardır. Kusma ve zehirlenmelere neden olabilir.
 6. Çok tatlı besinler: Çok fazla şeker, şişmanlığa, dişlerin kırılmasına ve zamanla şeker hastalığına neden olur.
 7. Çiğ yumurta: Kürk kaybına neden olan avidin biotin (bir çeşit B vitamini) adı verilen bir maya türünü içerir. Ayrıca çiğ yumurta, gıda zehirlenmesine neden olabilecek bakteriler içerir.
 8. Patates: Sindirim bozukluklarına ve sinir sistemiyle birlikte ürolojiyi de etkileyebilir.
 9. Taze veya işlenmiş soğan ve sarımsak: Kırmızı kan hücrelerini yok edip kan eksikliğine neden olabilir. Kediler zehirlenmeye karşı hassas hayvanlardır, bu yüzden bu tür gıdaları tercih etmemelisiniz.
 10. Zehirli mantar: Adı üzerinde zehirli. Şüphelendiğiniz mantarları aman verelim de kedicik yesin ona bir şey olmaz gibi bir düşünceniz olmasın. Unutmayın kediler robot falan değil.
 11. Demir (Fe) içeren mineral ve vitamin takviyeleri: Bu tür gıdalar da zehir etkisi gösterebilir. Karaciğerin çalışma bozukluğuna ve böbrek yetmezliğine neden olur.

Kedilerin beslenmesinde kullanacağınız besin ve gıdalar hakkında kabaca bilgiler bu şekildedir. En doğrusu kedileri kaliteli kuru mamalar ile beslemek ve sevdiği bazı besinleri ödül olarak ara sıra vermektir. Veteriner hekiminizde kedi beslenmesi konusunda sizlere detaylı bilgiler verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu