Kedim Yatağa Çiş Yapıyor!

Kedilerin en tipik özelliklerinden biri titizlikleridir. Gerçekten de kediler hem kişisel bakımlarına, temizliklerine aşırı önem verirler, hem pis ortamlarda yaşamaktan hiç hoşlanmazlar hem de tuvaletlerini daima kum kabına yaparlar. Ancak bazı durumlarda kediler kum kabı dışına çiş ya da kaka yapabilirler hatta daha da kötüsü koltuğa, yatağa da çiş yaptıkları görülebilir. Ancak henüz yazımızın başındayken şunu söylemeliyiz; kedim yatağa çişini yapıyor diye onu cezalandırmaya kalkarsanız bu kesinlikle doğru bir tutum olmaz. Çünkü kedilerin kum kabı dışına, koltuğa ya da yatağa çiş yapması ortada normal olmayan bir durumun varlığına işaret eder. Yani kedinize bu davranışı için kızmak yerine bunun altında yatan nedeni bulmaya ve ortadan kaldırmaya odaklanmanız gerekir.

Kedilerin yatak, koltuk, halı gibi yerlere çiş veya kaka yapması kedi sahipleri için oldukça can sıkıcı olabilir. Aslında bu sorunu daha da fazla can sıkıcı yapan konu bu durumun sürekli tekrarlanmasıdır. Birçok kedi sahibi ve bu sorunu yaşayanlar bilir. Kediler kum kabı dışında bir yere çiş ya da kaka yaptıklarında bunu sık olarak tekrarlama, hatta sürekli olarak buralara çiş ve kaka yapma durumu görülebilir. Bu sorunun çeşitli nedenleri olabilir.

İdrar yolları sorunları!

Kedilerin kum kabı dışına ya da yatağa çiş yapmasının altında yatan fiziksel nedenlerden biri hatta en sık karşılaşılanı idrar yolları sorunlarıdır. İdrar yolları enfeksiyonları ya da idrar yolları taşları kedilerin ağrı, acı duymasına yol açabilir ve kedi yaşadığı sorunu size anlatmak için bu davranışı sergileyebilir. Bu nedenle kedim yatağa çiş yapıyor diyen herkesin ilk yapması gereken kediyi veterinere götürerek idrar yollarında bir sorun olup olmadığının belirlenmesini ve eğer varsa tedavi edilmesini sağlamaktır. Bu kedinizin çişini tutamadığından ya da ağrı duyduğundan kaynaklı olabilir.

Protesto!

Kediler kişilikli canlılardır ve ev içindeki hayatta ya da birlikte yaşadıkları insanların tavırlarında hoşlarına gitmeyen bir şey varsa buna karşı tepkilerini mutlaka dile getirirler. Bunu bazen küserek, bazen saklanarak, bazen de yatağa çiş yaparak gösterirler. Özellikle de eve yeni bir insan ya da hayvan geldiğinde, ev dekorasyonu değiştiğinde kısacası kedinin hayatının rutinini bozan şeyler olduğunda kediler yatağa çiş yaparak durumu protesto ettiklerini belirtebilirler.

Elbette kedilerin yatağa çiş yapmasının altında bunların dışında da nedenler yatıyor olabilir. Örneğin; aşık olmuş olabilir, çiftleşmek istiyor, dışarı çıkmak istiyor, dikkat çekmek istiyor olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu