Kedilerde Diş Eti Kızarıklığı

Kedilerin ağız ve diş sağlıklarının genel sağlıkları üzerinde oldukça büyük etkisi bulunuyor. Bu nedenle biz kedi sahiplerine düşen en önemli görevlerden birisi kedimizin ağzını ve dişlerini düzenli olarak kontrol etmek ve gerekli bakımlarını yapmak. Aksi takdirde kedinin ağzında ve dişlerinde oluşabilecek çeşitli sorunlar ilerleyerek diş çürümesine ve hatta diş kaybına varabilecek denli ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Sağlıklı bir kedinin diş etlerinin de sağlıklı olması gerekiyor tabi ki. Sağlıklı dişler için sağlıklı diş etleri olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Kedilerde diş eti kızarıklığı kedinin ağzında, dişlerinde ve diş etlerinde bir sorun olduğunu gösteren semptomlar arasında yer alıyor.

Diş eti enfeksiyonlarının sonucu ciddi olabiliyor! Diş eti enfeksiyonlarının en büyük belirtisi ise diş eti kızarıklığı. Daha ileri aşamalarda ise apse oluşumu ve şişlik meydana gelebiliyor.

Kedilerde diş eti kızarıklığı enfeksiyon belirtisi ve diş etlerindeki enfeksiyon diş kaybına zemin hazırlayan en önemli etkenlerden biri. Kedilerde diş eti kızarıklığına yol açabilecek olan nedenlerin başındaysa diş plağı ve tartarlar geliyor. Kedileri bu durumdan korumak için düzenli olarak ağız ve diş bakımı yapmanın yanı sıra doğru şekilde beslemek de gerekiyor.

Kedileri yaş mama gibi yumuşak gıdalarla beslemek doğru değil! Tabi ki ara sıra yaş mama ve diğer yumuşak gıdalar verilebilir. Fakat diyet programında kuru mamanın ciddi bir ağırlığı olması gerekmektedir.

Kedilerin ağız ve diş sağlığı açısından doğru besleme büyük önem taşıyor, zira yanlış şekilde beslenen kedilerin hem dişlerinde hem de diş etlerinde sorunlar ile karşılaşılabiliyor, kedilerde diş eti kızarıklığı da genellikle yanlış beslenen kedilerde görülen bir durum. Yaş mama gibi yumuşak gıdalar ile beslenen kedilerde plak, tartar oluşumunu ortaya çıkıyor ve bu da beraberinde enfeksiyonu dolayısıyla da diş eti kızarıklığını getiriyor. Bu nedenle kedilerinizi yaş mama gibi yumuşak gıdalar ile değil kuru mama ile beslemeniz çok daha sağlıklı.

Eğer kedinizde mama yerken zorlanma, iştah azalması gibi bir durum söz konusu ise diş eti kızarıklığı ve enfeksiyonu da aklınıza gelmesi gereken durumlardan birisi, mutlaka ön kontrol sağlayarak bir anormallik gördüğünüzde veteriner hekime başvuru yapınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu