Kedi Kumu Nasıl Olmalı? Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Birçok kedi sahibinin, yolun en başında kafasında yer edindirdiği bir sorun olarak da ele alabiliriz bu konuyu. Çünkü bildiğimiz üzere, kediler, doğaları gereği temiz ve uysal canlılardır. Bu özellikleri gereği tuvalet eğitimlerini görecekleri yere rahatça adapte olabilirle. Bu sayede kedilerde tuvalet eğitimi kısa sürede, hayatlarınızda bir sorun olarak yer almayı bırakır.

Her şeyden önce, kedilerin hareket özgürlüğüne sahip olacağı, derinliği kumun tabanını rahatça kaplayacak düzeyde bir kedi kumu kabı, kedinizin sağlığına uygun gördüğünüz kumlar ve bir adet kedi kumu küreği tercih ederek kedilerde tuvalet eğitimi için iyi bir başlangıç yapabilir. İçerisini uygun miktarda kum ile doldurmuş olduğunuz kabı, kedinizin yemek ve su kabından uzak, görebileceğiniz bir yerde bulundurmanız sizin için de daha iyi olacaktır.

Kedi Kumu Nasıl Olmalı?

Kedilerde tuvalet eğitimi için seçilecek olan kum, hijyenik olması, topaklanma özelliği, su emme özelliği ve doğal içeriklerden üretilmiş olması gibi ana etkenler göz önüne alınarak seçilmelidir. Çünkü kedi sahiplerinin en çok şikayet ettiği bir konu olan “topaklanma özelliği” bir çok kum da bulunmuyor ve bu da hijyen sorunlarını beraberinde getirebiliyor.

Su emme özelliği ise topaklanma özelliğine bağlı olarak önemli bir yer tutmakta. Eğer kumunuz bu özelliğe sahip değil ise o zaman kedinizin kullanmış olduğu kumu hem ziyan etmiş hem de kedinizin sağlığını ciddi bir tehlikeye atmış olursunuz. Doğal içerikler içeren kedi kumları ise, kedilerde tuvalet eğitimi içerisinde önemli bir yer kaplamaktadır. Kedileriniz kumu kullandıktan sonra patileriyle eşelenir ve patilerini yalarlar. Bu yolla o minik bedenlerine almış oldukları kimyasallar, ileride büyük sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

Alışma Süreleri

Eğer kedileriniz idrar yollarında bir sorun yoksa veya kısırlaştırılmış ise kedilerde tuvalet eğitimi en geç bir hafta gibi kısa bir sürede tamamlanabilir. Çünkü henüz kısırlaştırılmamış olan kediler, kızgınlık dönemlerinde, bulundukları ortamın farklı yerlerine koku bırakmayı tercih edebilirler. Fakat kedinizin böyle bir sorunu yok ise, kumun kendisine vermiş olduğu his ve kumdan almış olduğu koku ile alışkanlığı zamanla daha da artacaktır. Ayrıca bu süre içerisinde kendilerine verecek olduğunuz zaman ve sevgi ile kedilerde tuvalet eğitimi süresi daha da kısalabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu