Yavru Tavşan Bakımı ve Beslenmesi

Tavşanlar ülkemizde ve dünyada evcil hayvan olarak beslenmekte olan ve gittikçe popülerleşen canlılardır. Bu canlıların yavruluk dönemleri yetişkinlik dönemlerine göre daha hassastır. Yavru tavşanların hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir ve yetişkinlere göre daha meraklı, daha hareketli ve ilgiye daha fazla aç olurlar. Dolayısıyla onlarla ilgilenirken daha nazik ve hoşgörülü olmanız gerekir. Oldukça sevimli olan bu canlılar hakkında genel bir bilgiye sahip olmanız, yavru tavşan bakımında sizlere avantajlar sağlayacaktır.

Yavru Tavşan Bakımı

İlk olarak yavru tavşanınıza barınması için uygun bir yaşam alanı yaratmalısınız. Yeteri kadar büyüklükte bir tavşan kafesi de, tavşanınızın dışarı kaçmasını önler. Bazı insanlar tavşanların karton kutularda besleyebileceğini düşünse de bu anlayış tavşanın beden ve ruh sağlığı için uygun değildir. Karton kutuda tavşan beslemek evcil hayvanınızın ayaklarının sürekli ıslak olması, bitlenme gibi bir takım sorunlara yol açar. Eğer tavşanı kutuda beslemeye devam ederseniz o ıslaklıkla birlikte evin içine haşereler de gelecektir. Tavşanınız bu durumdan oldukça rahatsızlık duyar ve sizin kucağınıza dahi gelmek istemezler. Aynı zamanda kötü hava barındıracağı için tavşanınız için risk oluşturacaktır. Ancak bir tavşan kafesi alırsanız, evcil hayvanınız orada kendini daha güvende ve huzurlu hisseder. Ona yeri geldiğinde yuvasına gitmesinde izin verin ve asla elinizle yuvadan onu çıkarmaya çalışmayın. Aksi halde korkabilir, yuvasına alışmada zorluk çeker. Bazen yalnız kalmasına da izin verin.

Tavşan Kafesi

Eve yeni gelmiş bir tavşan önce yaşayacağı yeri tanımak ister. Size ve evdekilere alışma sürecinde hareketsiz ve korkak davranabilir. Size alıştıktan sonra ise yerinde durmazlar. Onları beslemeye başladığınızda ise oldukça hareketli olurlar ve yeri geldiğinde onu kovalamanız bile gerekebilir. Tavşanınızdaki bu enerjiye hayret edecek, enerjiyi nereden bulduklarını sorgulayacaksınız. Ne olursa olsun yavru tavşanınızın hareketini asla kısıtlamamalısınız. Bu dönemlerinde meraklı ve oldukça hareketli olmaları gayet doğaldır. Sürekli olarak onu kafese sokup kısıtlayacak olursanız da sizden soğuyabilir.

Tavşanınız için uygun bir kafes seçtikten sonra kafes için uygun ekipman seçimini de yapmanız gerekir. Uygun bir yemlik, suluk öncelikli olarak alınmalıdır. Bunun yanında tavşanınız için uygun olan oyuncalarda önemlidir. Diğer önemli bir nokta ise zemin malzemesi seçimidir. Talaş, çeltik, saman gibi uygun bir zemin kaplama malzemesi seçmeniz gerekir.

Yavru Tavşan Ne Yer?

İlk 15 gün yavru tavşanlar anne sütü ile beslenmelidir. 15. günden sonra yumuşak besinleri yemeye başlayabilirler. 3. haftayı doldurduklarında da kuru tavşan yemi veya yeşillikleri yemeye başlayabilirler. Yavru tavşanınızın henüz kuru gıdaya hazır olduğunu düşünmüyorsanız 1 aylık olmasını bekleyebilirsiniz. Tavşanınız için ana besinler hazır tavşan yemleri, kaliteli kuru otlar (yonca gibi) ve taze sebzeler ile meyveler olmalıdır. Tavşanınızın büyüklüğüne göre bu ürünler arasındaki oranı belirlemeniz gerekmektedir.

Tavşanları yapıları gereği az ve sık sık beslenen canlılardır. Yani birkaç lokma yeşillik yedikleri anda doyarlar, oyunlarını oynarlar ve sonra tekrar bir şeyler yerler. Ancak onları kendi haline bırakmanız ve yemesi için sürekli olarak zorlamamanız gerekir. Yavru tavşanınızı elinizle besleyebilirsiniz.

Tavşan Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tavşanları beslemek ve onların bakımlarını yapmak oldukça keyiflidir. Yavru tavşanlar öğrenmeye oldukça meraklı canlılardır. Bu yüzden her şeyi yalama ve her şeye dokunma eğilimindedirler. İlgilerini çeken ne varsa mutlaka yanlarına giderler, koklarlar veya yalamaya başlarlar. Bu sebepten evde tavşan besleyenlerin ortalık yerde kablo bırakmaması gerekir. Aksi halde kemirgen dostunuz onları kemirebilir. Bu durum bazen elektrik çarpmalarına, hatta hayatlarını kaybetmelerine yol açabilir. Yine ortalıkta olan boyalar, spreyler veya temizlik malzemeleri de ortalıkta olmamalıdır.

Oldukça sevimli canlılar olan tavşanları evde beslemek istiyorsanız onların bakımı ve beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Oldukça sevimli tavşan türlerinden birisi olan Hollanda Lop Tavşanı hakkında bilgi sahibi olmak için “Hollanda Lop Tavşanı Bakımı ve Genel Özellikleri” konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu