Kedilerde Burun Şişmesi ve Böcek Sokmaları

Kediniz sabahleyin mamasını yedi, suyunu içti ve gayet neşeli, sağlıklı bir şekilde bahçeye çıktı, aradan kısa bir zaman geçtikten sonra bir de baktınız ki burnu şişmiş! Bu senaryo biz kedi sahipleri için her an gerçek olabilme potansiyeli taşıyor çünkü kediler hem meraklı hem de oyuncu canlılar ve bu da başlarının sık sık derde girmesine neden oluyor. Kedilerin aniden burunlarının şişmesine çoğunlukla böcek, arı ya da örümcek gibi canlılar tarafından ısırılmaları ya da diğer bir deyişle sokulmaları neden oluyor. Size öncelikle tavsiyemiz “kedimin burnu şişti” diye panik olmamanız ve ilk yardım için soğukkanlılığınızı korumanız.

Arı sokması kedilerde en sık karşılaşılan kazaların başında geliyor!

Sevimli dostumuz kedilerin başına en sık gelen kazalardan biri arı sokması. Kediler genellikle yüz bölgesinden sokuluyorlar, çünkü arıları koklamaya çalışıyorlar ve bu da arıların kendilerini korumak için meraklı kedileri yüzlerinden sokmasına neden oluyor. Eğer kedinizin burnunun şişmesinin sebebi arı sokmasıysa bu tehlikeli bir durum. Çünkü kedinin burnunun şişmesi beraberinde hayvanın nefes alamamasını getiriyor ki bu da istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor. Kedilerde arı sokması ve etkileri yazımızda kedinizi arı soktuğunda ne yapmanız gerektiği hakkında kapsamlı bilgi bulabilirsiniz.

Böcek sokmaları da aynı etkiyi yapabiliyor!

Kediler meraklı olmalarının yanı sıra aynı zamanda doğadaki en yetenekli avcılardan da biri. Ancak çok yetenekli birer avcı olmaları avlamaya çalıştıkları böcek ya da örümcekler tarafından sokulmayacakları anlamına gelmiyor. Evet, haşarı kediler kimi zaman peşine düştükleri çeşitli böcekler ya da örümcekler tarafından burun bölgesinden sokulabiliyor ve bu da zehrin etkisi ile burunlarının şişmesine neden olabiliyor.

Ne yapmalı?

Kedilerde burundan sokulma neticesi oluşan şişkinliklere ilk müdahale olarak antihistaminik bir krem sürmelisiniz. Bu şişliğin inmesine yardımcı olur. Âmâ unutmayın, bu sadece ilk müdahaledir. Yani kedinin burnuna antihistaminik krem sürdükten sonra hemen en yakın veterinere gitmeniz gerekir. Zira kediyi sokan arı ya da böcek hayvanının zehirlenmesine de neden olmuş olabilir ve veteriner yapacağı müdahale ile kedinin ölümüne bile yol açabilecek bir zehirlenme durumunu tedavi edebilecek tek kişidir.

Yazımızı bitirirken kedilerde ilk yardım bilgimize göz atarak sevimli dostunuzun başına gelen çeşitli kazalara ilk müdahaleyi nasıl yapmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olabileceğinizi de ekleyelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu