Kediler Tırmalama Tahtasına Nasıl Alıştırılır?

Evde kedi besleyen insanların en genel şikayetlerinden birisi de tırmalamadır. Kediler doğaları gereği tırmalama iç güdüsüne sahiptir. Dış dünyada yaşayan kediler ağaçlara, binalara tırmanarak bu ihtiyaçlarını karşılayabilir fakat ev kediler bu ihtiyaçlarını istediklerini gibi karşılayamaz. Bu anlamda onlar için geliştirilen tırmalama tahtaları devreye devreye girer. Bu tırmalama tahtaları sayesinde kediler bu içgüdülerini karşılayabilir. Aynı zamanda evde bulunan halı, koltuk, perde gibi diğer eşyalara zarar vermez.

Kedilerde tırmalama tahtasına alıştırma süreci yavruluk döneminde başlamalıdır. Çünkü tırmalama tahtası kedilerin kas ve kemik gelişimlerini doğrudan etkiler. Bu kadar faydalı olan bu tahtaya kedileri alıştırmak oldukça zor bir iştir. Tırmalama tahtasına alıştırma sırasında sabırlı ve sakin olmanız gerekir. Kedileri tırmalama tahtasına alıştırmak için bu tahtayı ona cazip kılmanız gerekir. Tırmalama tahtasının üzerine asacağınız bir oyunca yardımı ile onun tırmanmasını sağlayabilirsiniz. Bir süre sonra o tahtanın üzerinde herhangi bir şey asılı olmasa da kediniz orada bir şey olduğunu düşünerek tırmanmaya çalışacaktır. Ayrıca kedi nanesi gibi bazı ürünleri tırmalama tahtasına sürerek veya sıkarak kediler için çekici kılabilirsiniz.

Kediler için eğlenceli bir oyun halini alan tırmalama tahtası kedi bulunan her evde bulunması gereken bir eşyadır. Bu tırmalama tahtası sayesinde kediniz eğlenceli ve faydalı zaman geçirebilir. Ayrıca yukarıda da söylediğimiz gibi evdeki eşyalara vereceği muhtemel zararlar önlenmiş olur.

Tırmalama Tahtasının Faydaları

Tırmalama tahtası kediler için bir oyun olmanın dışında gelişimleri içinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kediniz yavru iken tırmalama tahtasını kullanmaya başladığınız için kemik ve kas gelişimi açısından oldukça iyi olacaktır. Bu sayede kediniz patilerini ve pençelerini nasıl kullanması gerektiğini öğrenecektir. Hareket sistemi sorunları riski azalacak, doğal ortamına daha yakın şekilde davranacaktır. Tırmalama tahtası zaman içinde kediniz için eğlenceli bir aktivite haline gelecektir. Onun bu sayede günlük egzersizlerini yapmasını ve diğer sağlık sorunlarından bir nebze de olsa korunmasını sağlayabilirsiniz.

Tırmalama tahtası aynı zamanda kedinizin tırnak uçlarının törpülenmesini de sağlamaktadır. Törpülenen tırnak uçları sayesinde tırnak kedim aralığı daha fazla uzar, bu uygulamayı çok sık yapmanız gerekmez. Ayrıca sivri tırnak uçları kedinizi sevdiğiniz esnada size veya kıyafetlerinize batabilir. Törpülenmiş olan tırnaklarda böyle sorunlar ile karşılaşma ihtimaliniz çok daha düşüktür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu