Kedilerde Siyah Dışkı ve İshal Nedenleri

Dışkı ve idrar bizlere kedilerimizin sağlık durumu ile ilgili ciddi ipuçları verir, bu nedenle kedilerimizi her zaman yakından gözlemlemeli ve özellikle dışkıları ile idrarlarını düzenli olarak kontrol etmeliyiz. Kedilerde siyah dışkı genellikle hastalık belirtisidir ve bu hastalıkların bazıları oldukça ciddi sonuçlar doğurabilir.

Kedilerde siyah dışkı iç kanama belirtisi olabilir!

Kedilerde siyah dışkı herhangi bir darbe sonucu özellikle midede oluşan iç kanamaların belirtisi olabilir. Kedilerde iç kanama genellikle trafik kazaları ya da çeşitli darbeler ile travmalar sonucu ortaya çıkan ve şayet müdahale edilip kanama durdurulmazsa kedilerin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabilen bir durum. Bu nedenle eğer kediniz yakın zamanda herhangi bir darbeye maruz kaldıysa, trafik kazasına karıştıysa ya da yüksekten düştüyse ve dışkısı siyahsa hiç zaman kaybetmeden veterinerinize başvurmalısınız. Bu durumda dışkının siyah olmasının nedeni pıhtılaşmış ve bozulmuş olan kandır.

Dışkı hem siyah hem de ishalse…

Kedilerde ölümcül seyredebilen birçok viral hastalık görülüyor. Kedilerde viral enfeksiyonlar söz konusu olduğunda siyah renkli ishal dışkılama çok sık karşılaşılan semptomlardan biri. Kedilerde gençlik hastalığı da bu viral enfeksiyonlardan biri ve siyah ishal şeklinde dışkılama bu hastalığın semptomları arasında. Gençlik hastalığı söz konusu aşısız ve yavru kediler olduğunda hem çok hızlı ilerliyor hem de ölümle sonuçlanabiliyor. Bu nedenle kediniz siyah renkli ishal şeklinde dışkılıyorsa hiç zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmalısınız.

Kancalı kurtlar da siyah dışkıya neden oluyor!

Kedilerde iç parazitler de kimi zaman son derece ciddi durumlara yol açabiliyor. Kedilerde görülen iç parazitlerden biri olan kancalı kurtlar da hayvanın siyah ve kanlı dışkılamasına neden olabiliyor. Kedinizi iç parazitlerden korumak için düzenli olarak aşılatmanız gerekiyor. Kedilerde zorunlu aşılar yazımıza göz atarak kedinizi viral hastalıklardan ve parazitlerden korumak için yaptırmanız gereken aşılar hakkında kapsamlı bilgi sahibi olabileceğinizi de ekleyelim. Kısacası kedilerde siyah dışkı normal olmayan bir durum olarak kabul edilir ve çoğunlukla altında ciddi sağlık sorunları yatar. Bu nedenle kediniz siyah dışkılıyorsa yapılacak en doğru şey kediyi veterinere götürmek ve detaylı şekilde muayene olmasını sağlayarak siyah dışkının neden kaynaklandığını bulmaktır. Veteriner siyah dışkılamanın sebebini teşhis ettikten sonra bu sebebi ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi uygulayacaktır.

Tabi ki bazı durumlarda sadece beslenme kaynaklı siyah dışkı görülebiliyor. Özellikle siyah renkli mama veya besinler ile uzun süre beslenen kedilerde dışkı bazen siyah olabilmektedir. Bunu da bilmekte ve dikkate almakta fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu