Kedilerde Ani Saldırganlık Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Sakin bir akşamda sizin de kediniz birden hırçınlaşıp etrafa pençe atmaya başladı mı? Sizce minik dostlarımız neden bazen böyle agresifleşiyor? Kedilerdeki bu davranışlar pek çok kez karşımıza çıkmaktadır. Öfkesini kontrol edemeyen kedilerin, bazı durumlarda ısırması veya tırmalaması sonucu oluşan yaralar bakteriyel enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Bu nedenle ciddi bir konudur.

Saldırgan Kediler Nasıl Görünür?

Kediler genellikle saldırıdan önce vücut pozisyonlarında ufak değişiklikler yaparlar. Bu değişiklikleri tespit etmek, saldırganlıktaki tetikleyiciyi belirlemede ve ileride olacak saldırılara karşı uyarı da yardımcı olacaktır. Saldırgan duruş kedinin ürkütücü görünmesini sağlar. Sert bir vücut, gözler ile sizi izleme, dik kulaklar ve hırıltılı bir ses saldıracak kedinin tavırlarıdır. Saldırının eşiğinde ki bir kedi çok hızlı ve saldırgan bir şekilde harekete geçer, bu tür durumlarda yara almanız oldukça olasıdır, dikkat edilmesi gerekir.

Kedilerdeki Saldırganlığın Sebepleri Nelerdir?

Saldırganlığın nedenini belirlemede, kedinin bulunduğu ortamı ve saldırganlıktan hemen önce neler yaşandığını bilmek anahtar niteliğindedir.

Korku Saldırganlığı

Daha önce öğrenilmiş bir davranıştır. Kaçamayacağı bir olayla karşılaşan kedi tarafından tetiklenir.         Bu durumlarda kedinin ne tür olaylardan korktuğunu anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Fakat bir genelleme yaptığımızda kediler korktuklarında ve tedirgin olduklarında saldırıya geçebilir.

Yönlendirilmiş Saldırganlık

Kedi dış uyaranlara karşı aşırı hassastır durumdadır. Kedi saldırganlığı sebeplerinden en öngörülemeyeni ve tehlikeli olanı budur. Korkutucu bir ses, koku, dışarıdaki başka hayvanlar birer uyaran olabilir. Hiçbir şey yokken aniden gelen bu saldırganlığın sebebini bulmak oldukça zordur.

Tıbbi Saldırganlık

Sakin kedilerdeki ani saldırganlığın çok büyük bir nedeni tıbbi sebeplerdendir. Kedideki diş hastalığı, enfeksiyon, travma ve ağrılı bir yerinin olması kediyi agresif kılabilmektedir. Bunun yanında nörolojik problemlerde kedinin saldırganlığına sebep olabilmektedir. Özellikle ağrılı olan bölgeye temas sonrasında saldırganlık görülebilir.

Tritoryal Saldırganlık

Kedinin kendi alanına tanımadığı canlıların girdiğini görmesiyle oluşur. Bu alan ihlali bir insan, başka kediler veya hayvanlar ile olabilir. Bu durum bazı kedilerde saldırganlığa yol açar. Yeni bir eve taşınma da bu durumu tetikleyebilmektedir.

Saldırganlık Durumunda Ne Yapmalıyız?

Eğer bu ani saldırganlıklar sık tekrar ediyorsa ilk durağınız veteriner olmalıdır. Üstte belirttiğimiz tıbbi rahatsızlıklardan dolayı bu saldırganlığı gerçekleştiriyor olabilir. Gerekli teşhis ve tespiti veteriner hekiminiz yapacak ve ihtiyaç olan tedavi yöntemlerini uygulayacaktır. Bunun yanında herhangi bir sağlık sorunu olmaksızın saldırganlık devam ediyorsa, veteriner hekiminiz size tetikleyicilere karşı evde nasıl önlem almanız gerektiği konusunda davranış uzmanına yönlendirebilir.

Saldırganlık öncesi kedinizi dikkatli izlemeli ve öncesinden gerekli tedbirleri kendi sağlığınız için almalısınız. Sürecin sağlığı için kedinizi o anda sakin ve kendi halinde bırakmanız, sabırla beklemeniz hem sizin hem kedinizin faydasına olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu