Yeni Bir Yavru Kedi Aldım Ne Yapmalıyım? İhtiyaç Listesi!

Evcil hayvan sahibi olmak henüz herkesin yaşadığı bir duygu değil ama bu güzel duyguya her geçen yeni birileri daha sahip oluyor. Eve yeni bir evcil dostun gelmesi herkes için farklı bir hayatın habercisi ve hayat çok daha eğlenceli ve güzel oluyor. Özellikle çocuklu ailelerde hayvan olması; çocukların sosyal ve psikolojik gelişimine oldukça önemli katkılar sağlıyor. Bu konular ile ilgili detayları zaten sitemizden bulabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere eve yeni gelecek yavru bir kedi için ihtiyaç listesi hazırlıyoruz. Yavru kedinin ihtiyaç duyacağı ürünleri, kediniz gelmeden önce hazırlamak, onu hazır bir şekilde beklemek çok daha iyi olacaktır. Aynı zamanda bu konuda yaptığınız araştırmalar sizin için bir ön bilgi mahiyetinde olacak, daha hazırlıklı bir şekilde evcil dost sahibi olacaksınız. O halde ihtiyaç listemize geçelim…

Mama ve Su Kabı

Kediniz için öncelikli olarak bir mama ve su kabı edinmelisiniz. Bunun için oldukça fazla seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Seramik, cam, plastik veya metal binlerce farklı ürünü bulmanız mümkündür. Mama ve su kabı seçerken dikkat etmeniz gereken unsurların başında sağlıklı olması gelmektedir. Sağlıklı bir ham madde ile yapılmış ürün seçmeniz iyi olacaktır. Bunun yanında kedinizin rahatlıkla kullanabileceği, çevreyi kirletmeyecek bir ürün seçiniz. Tabi ki tasarım konusu sizin zevkinize kalmıştır.

Tuvalet Kabı ve Kedi Kumu

Kediler için önemli konulardan birisidir. Kediniz için uygun bir tuvalet kabı ve kedi kumu almalısınız. Bu konuda da seçenek oldukça fazladır. Açık, kapalı ve otomatik kedi tuvaletlerini tercih edebilirsiniz. Fakat önerimiz özellikle yavru kedilerde eve ilk geldiğinde açık bir tuvalet kabı bulundurmanız. Kedinizin kuma ve tuvalet bölgesine alışması için bu önemlidir. Sonrasında kapalı bir tuvalet kabı tercih edebilirsiniz. Yine bütçeniz uygunsa otomatik kaplar işinizi kolaylaştıracaktır. Yanına birde kürek almanız mantıklı olacaktır.

Kedi kumu olarak ise bentonit, silika ve çam pelleti başlıca seçenekleriniz olacaktır. Kaliteli bir kum kullanmanız hem kedinizin sağlığı için hem de sizin temizlik anlamında rahat etmeniz için önemlidir.

Mama ve Gıda Takviyeleri

Tabi ki kedinizin beslenmesi oldukça önemlidir. Bunun için kaliteli bir mama seçmelisiniz. Mama seçerken veteriner hekiminizden bilgi almanız ve onun tavsiyesine göre uygun mamayı seçmeniz önemlidir. Kedinizin yaşına ve genel özelliklerine göre farklı mama seçenekleri devreye girebilir. Fakat yavru kediler için özel formüle edilmiş olan mamaları ilk 1 yıl kullanmak gerekir. 1 yıldan sonra ise yetişkin kedi mamalarına geçebilirsiniz.

Gıda takviyesi olarak bazı kişiler çeşitli ürünler önermektedir. Fakat bu durumda da veteriner hekim ile irtibat halinde olmak ve onun tavsiyesini dinlemek gerekir. Eğer sağlıklı bir şekilde kediniz yaşamını sürdürüyorsa, anormal bir durum yoksa ekstra bir takviyeye ihtiyaç yoktur.

Tarak ve Fırçalar

Kedilerde tüy bakımı oldukça önemlidir. Özellikle orta ve uzun tüylü ırklarda tüy bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Kedilerde tüy bakımı için başlıca ihtiyacınız olan şey uygun bir tarak veya fırçadır. Bu anlamda oldukça fazla ürün bulmanız mümkündür. Fakat yukarıda resimde gördüğünüz gibi ucu küt hale getirilmiş bir tarak işinizi görecektir. Bazı tarakların ucu sivridir ve acemiyken kedinizin derisine zarar verebilirsiniz. Dediğimiz gibi ilk etapta ucu küt hale getirilmiş standart bir tarak işinizi görecektir. Daha sonra yardımcı ürünler alabilirsiniz.

Taşıma Çantası

Kedinizi bir yerden bir yere götürmek için ihtiyacınız olan şeylerden birisi taşıma çantasıdır. Bu konuda da seçenekler oldukça geniştir. Binlerce farklı model arasından seçim yapabilirsiniz. Burada önemli olan kedinizin kendisini rahat ve güvenli hissetmesidir. Zaten çok uzun süreli bu çantalarda kalmayacaktır. Muhtemelen veteriner kliniklerine giderken kullanırsınız, bunun dışında çok fazla ihtiyaç duyulmayacaktır.

Tırmalama ve Oyun Tahtası

Kediler tırmalama içgüdüsü olan canlılardır. Bu nedenle evre bir yerleri tırmalamak isteyebilirler. Bunun için en iyisi en baştan kediniz için uygun bir tırmalama tahtası satın almanızdır. Burada da oldukça fazla çeşit mevcuttur. Zevkinize ve bütçenize göre uygun bir tırmalama tahtası seçerek, kedinize iyi bir ödül vermiş olursunuz.

Diğer İhtiyaçlar

Yukarıda saydıklarımız temel ihtiyaçlar olarak sınıflandırılabilir. Bunun dışında oldukça fazla ürün satın almanız mümkündür. Örnek vermek gerekirse; tasma, yatak, oyuncaklar, künye, şampuan bunlar arasında sayılabilir.

Kediniz büyüdükçe ve siz bakım konusunda tecrübe kazandıkça oldukça fazla seçenek olduğunu göreceksiniz. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize göre ilave ürünleri her zaman satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu