Kedilerde Göz Kapanması Nedenleri ve Çözüm Yolları

Kedilerde göz hastalıkları ve sorunları ile ne yazık ki oldukça sık karşılaşılıyor. Bunun en önemli sebepleri kedilerin gözlerinin hassas olması ve kedilerde gözleri etkileyen çok sayıda hastalık olmasıdır. Kedilerde göz kapanması ise genellikle hastalıklara bağlı olarak ortaya çıksa da kimi zaman travmalar nedeni ile de görülebilmektedir. Bunun için kedilerde göz kapanması durumu ile karşılaşıldığında yapılacak en doğru şey veteriner hekime başvurmak, zira bu durumu önemsemeyip kedinin veterinere götürülmemesi hayvanın bir ya da her iki gözünü birden kaybetmesi ile sonuçlanabilir.

Kedilerde Göz Kapanması Nedenleri

Kedilerde göz kapanmasına neden olan hastalıkların başında konjunktivit yani göz kapaklarının iltihaplanması geliyor. Konjunktivit birçok nedenden kaynaklı ortaya çıkabilmektedir ama genellikle FHV-1 enfeksiyonları ile birlikte ortaya çıkıyor. Yani kedilerde viral enfeksiyonlar da hayvanların gözünün kapanmasına yol açabiliyor. Eğer yavru bir kedinin gözüne bir darbe almadığı halde gözü kapandıysa bunun nedeni büyük ihtimalle bir viral enfeksiyondur. Yeri gelmişken şunu da söylemeden geçmeyelim; kedi bakımının en önemli unsurlarından biri düzenli aşılamadır. Zira aşılanmamış kedilerde kimisi ölümcül olan birçok viral enfeksiyon ile karşılaşılma riski vardır. Bu nedenle kedileri mutlaka düzenli olarak aşılatmak hayati önem taşır. Kedilerde zorunlu aşılar yazımıza göz atarak kedilere yapılması gereken aşılar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Özellikle yavru kedilerde konjunktivitin en büyük nedeni viral sorunlardır. Fakat bunun dışında konjunktivit ve dolayısı ile gözlerde kapanmaya neden olabilecek farklı birçok sorun vardır. Gözlerin mikrop kapması, hijyen eksikliği bunlar arasında sayılabilir. Kedilerde bakımın her aşaması önemli olduğu gibi göz bakımı da önemlidir.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi kedilerde göz kapanması darbe nedeni ile de ortaya çıkabilir. Ayrıca başka bir kediden tırmık yemesi de yine gözde hasar oluşmasına, enfeksiyona ve bu nedenle kapanmasına yol açabilir. Yani göze gelebilecek her türlü darbe ve gözü etkileyen travmalar bu soruna neden olabilmektedir.

Sokakta gözleri kapanmış bir kedi gördüğünüzde…

Özellikle sokaklarda çok sayıda gözleri kapanmış yavru kedi görmekteyiz. Elbette ki yalnızca sahipli değil sokaklarda bin bir güçlükle hayatta kalmaya çabalayan sevgili dostlarımızın sağlığını da önemsiyoruz. Bu nedenle sokakta gözleri çapaklanmış ya da kapanmış bir kedi gördüğünüzde lütfen arkanızı dönüp gitmeyin. Çünkü çoğu kez basit bir müdahale ile geçebilecek göz hastalıkları nedeni ile gözleri kapanan kediler müdahale edilmediği takdirde gözlerini kaybedebiliyorlar. Bu yüzden şayet sokakta bu durumda bir kedi ile karşılaşırsanız lütfen onu en yakın veterinere götürerek kör olmaması için yardım edin.

Kedilerde Göz Kapanması Tedavisi

Kedilerde göz kapanması ve göz enfeksiyonu ile karşılaşıldığında tabi ki ilk olarak yapılması gereken bir veteriner hekime başvurmaktır. Fakat bu her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle evde yapılabilecekler konusunda da sıklıkla sorular almaktayız. Göz kapanmasına karşı evde kedinin gözlerini uygun bir göz antiseptiği ile (%3lük borik asit çözeltisi) temizleyebilirsiniz. Eğer uygun bir antiseptik bulamazsanız ise kaynatılmış ılık su ya da çay yardımı ile aynı temizliği yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu