Köpeklerde Artrit Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde karşılaşılan ve yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren hareket sistemi hastalıklarından birisi artrittir. Özellikle yaşı ilerlemiş olan köpeklerde daha sık görülen artrit kısaca; eklem yangısına ve iltihaplanmasına verilen isimdir. Artrit eklemlerin yanı sıra eklemi oluşturan dokular olan kıkırdak ve kemiklerde de iltihaba neden olur. Artrit son derece ağrılı bir hastalık olduğu için köpeklerin hareket kabiliyetini de azaltır, topallama gibi sorunlarına neden olur. Bu nedenle köpeklerde artrit ciddiye alınması ve mutlaka veterinere başvurularak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Köpeklerde Artrit Nedenleri

Köpeklerde artrit sorununun en önemli hazırlayıcı faktörü yaşlılıktır. Aynı zamanda obezite, aşırı derecede koruyucu içeren mamalar ile besleme ve düzensiz besleme de köpeklerde artrit oluşumuna zemin hazırlayan faktörler arasındadır. Bu nedenle her zaman söylediğimiz gibi köpeklerin sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmelerinin ve uzun bir hayat sürebilmelerinin temeli yavruluk döneminden başlayarak doğru besleme ve bakım ile ilişkilidir. Bunun yanında bazı çevresel faktörlerde artrit nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Köpeklerde Artrit Belirtileri

Köpeklerde artrit varlığını anlamak aslında pek zor değildir. Çünkü köpekler artrit nedeni ile daha önce gayet kolay yaptıkları hareketleri yaparken zorlanmaya hatta bazı hareketleri ağrı duydukları için hiç yapamamaya başlarlar. Köpeklerde artrit belirtileri şunlardır;

 • Kalkarken zorlanma
 • Çeşitli derecelerde topallama
 • Merdiven çıkarken zorlanma
 • Koltuğa çıkarken zorlanma
 • Zıplarken zorlanma ya da hiç zıplayamama
 • Eve çişini ya da kakasını yapma
 • Alınganlık
 • İçe kapanıklık
 • Kaslarda zayıflama
 • Hareket etmekte isteksizlik
 • Günün çoğunu yatarak geçirme

Köpeğinizde yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçı bulunuyorsa kesinlikle veterinere başvurmalısınız! Aslında bu belirtiler farklı bazı sorunlardan ve hastalıklardan kaynaklı olarak ta karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle detaylı bir fiziksel ve ortopedik muayene yapılması ve gerekirse bazı tanı yöntemlerinin (röntgen, ultrason, eklem sıvı tahlili gibi) kullanılması teşhisin netleşmesini sağlar.

Köpeklerde Artrit Tedavi

Köpeklerde artrit tedavisi için ilk adım tabi ki köpeğin ağrılarını azaltacak ilaçlar verilmesidir. Bunun yanı sıra eğer köpek kiloluysa zayıflaması ve doğru gıdalar ile düzenli bir besleme planına geçilmesi de faydalı olacaktır. Ayrıca yapılan araştırmalar C vitamini desteğinin de artrit tedavisi için faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Elbette köpeklerde artrit tedavisi veterinerin vereceği karar esas alınarak yapılan bir tedavidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu