Kedilerde İç Parazit İlaçları ve Fiyatları

Kedilerde düzenli olarak iç parazit uygulamalarının yaptırılması oldukça önemlidir. Hem kendi sağlığınız, hemde kedinizin sağlığı için yavruluk döneminden itibaren veteriner hekiminizin önerdiği aralıklar ile iç parazit uygulamalarının yapılması gerekmektedir.

Kedilerde iç parazit uygulamaları; kedilerin vücutlarında çeşitli doku ve organlarda bulunabilecek iç parazitlerin kontrol altına alınması ve yok edilmesi içindir. Özellikle bağırsaklarda birçok parazit türü bulunabilmektedir. Bunun yanında mide, karaciğer, akciğer, yemek borusu, kalp gibi birçok doku ve organda parazitler oluşabilir.

İç parazitlerin çeşitli bulaşma şekilleri vardır. Özellikle çiğ et ve sakatat kedilerde iç parazitin ana sebebi arasında sayılabilir. Bunun yanında özellikle dış ortam ile bağlantısı olan kediler daha yoğun bir risk altındadır.

İç parazit için kullanılan ilaçlar; birkaç ay, hafta veya gün sonra bulaşabilecek parazitleri önlemezler. Sadece mevcutta bir parazit sorunu varsa bunu çözerler. Bu nedenle iç parazit uygulamalarının ne sıklıkla yapılacağına veteriner hekim karar vermelidir. Kedinizin bakım koşulları, beslenmesi, dışarıya çıkıp çıkmaması, mevsim koşulları gibi kriterler değerlendirilerek bir aralık belirlenir. Genellikle veteriner hekimler iç parazit uygulamalarının 3 ayda 1 kez yapılmasını tavsiye etmektedir.

Kedilerde İç Parazit İlaçları

İç parazit kontrolü amacı ile kullanılan ilaçlar genellikle enjektabl veya tablet şeklindedir. Fakat kedilere tablet verilmesinden sonra tableti kusma ihtimalleri vardır. Bu ise ilacın işe yaramasını engeller. Bu nedenle enjektabl olarak kullanılan ilaçlar daha doğru olacaktır. Son zamanlarda ise dış parazit uygulamalarında olduğu gibi ense damlası şeklinde uygulanan ilaçlarda vardır.

Özellikle 3 aydan küçük olan yavru kedilerde ise enjektabl veya tablet olarak kullanılan ilaçlar yerine şuruplar kullanılabilmektedir. Enjektabl ve tablet ilaçlar bu yaşlardaki kediler için biraz ağır olabilmektedir. Etkisi biraz daha düşük olsa da 3 aydan küçük kedilerde antiparaziter şurup kullanmak ve sonrasında yaşı büyüdüğünde enjektabl veya tablet kullanmak daha doğru olacaktır.

Kedilerde İç Parazit Fiyatları

İç parazit uygulamaları mutlaka veteriner hekimler tarafından yapılmalı ve takip edilmelidir. İç parazit ilaçları uygulanmadan önce genel muayene ve parazit muayenesi yapılması çok doğru olacaktır. Özellikle iç parazit pozitif çıkan kedilerde kısa aralıklar ile (7-15 gün) birkaç doz iç parazit ilacının kullanılması mevcut parazitlerden tam olarak kurtulmayı sağlayacaktır. Bu nedenle bu konulara dikkat etmekte yarar vardır.

  • Oral Yolla Cestod Mücadelesi: 45 TL
  • Oral Yolla Nematod Mücadelesi: 45 TL
  • Enjektabl Parazit İlacı Uygulaması: 65 TL

Tüm uygulamalarda olduğu gibi iç parazit uygulamalarında da veteriner hekiminizin düşüncesi ve tavsiyeleri oldukça önemlidir. Veteriner hekiminizin önerdiği şekilde, önerdiği ilaçları, önerdiği aralıklar ile kullanmak sizin ve kedinizin sağlığını koruyacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu