Sultan Papağanlarında Cinsiyet Ayrımı

Sultan papağanları, papağan sevenler tarafından en çok beslenen papağan türlerinden birisidir. Aynı zamanda ülkemizde de yaygın olan bir türdür. Tıpkı diğer kuşlarda olduğu gibi sultan papağanlarında da cinsiyet ayrımı yapabilmenizi sağlayan bazı faktörler vardır. Tabi ki bazı kuşlarda cinsiyet ayrımı çok kolayken bazılarında daha detaylı ve zor olabilmektedir. Yazının devamında bir sultan papağanında cinsiyet ayrımı nasıl yapılır ve kuşun dişi ya da erkek olduğu nasıl anlaşılır gibi detayları okuyabilirsiniz.

Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Sultan papağanlarının bazı türlerinde cinsiyet ayrımı yapmak oldukça kolaydır. Kuşun fiziksel özellikleri onun cinsiyeti hakkında size bilgiler vermeye yeter. Fakat bazı sultan papağanı cinslerinde ise durum öyle değildir. Erkek ve dişi papağanların birbirine çok benzediği türlerde genellikle papağanların sesleri dinlenir ve cinsiyet ayrımı buna göre yapılır. Tabi ki sese göre cinsiyet ayrımı yapmak bir uzmanlık ve tecrübe gerektirir. Bunun dışında bazen cinsiyet ayrımı yapabilmek için DNA testleri uygulanır.

Gri sultan papağanlarında dişi ve erkek kuşların ayrımı yüz bölgesinde  yer alan sarı ve turuncu tüyler sayesinde yapılır. Erkek olan gri sultan papağanlarında sarı ve turuncu renkler daha koyu ve daha yoğundur. Dişi gri sultan papağanlarında ise bu renkler daha yumuşak ve erkeklerde olduğu kadar yoğun değildir.

White face sultan papağanlarında yine tüyler baz alınarak cinsiyet ayrımı yapılır. Erkek white face sultan papağanlarında yüz bölgesinde yer alan tüyler beyaz tonlarda ve yoğun iken dişilerde ise grimsi tonlardadır.

Lutino sultan papağanlarında erkek ve dişi papağanlar birbirine çok benzer. Cinsiyet ayrımının fiziksel olarak yapılması çok zordur. Aynı şekilde albino sultan papağanları içinde durum aynıdır. Fiziksel olarak birbirlerine çok benzeyen erkek ve dişilerin cinsiyetlerinin fiziksel yollara bakılarak ayrılması çok zordur. Bu türlerde kesin cinsiyet ayrımı için DNA testi yapılabilir.

Pearl sultan papağanı olarak bilinen türlerde ise cinsiyet ayrımını kuşların tüylerine bakarak yapabilirsiniz. Kuşların kanatlarında ve vücutlarında yer alan benekler dişilerde daha yoğundur. Cinsiyet ayrımını bu şekilde yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu