Kuşlarda Bit ve Pireler! İnsanlara Bulaşır mı?

Evinizde farklı türlerde kuş besliyor olabilirsiniz. Muhabbet kuşu, papağan, kanarya veya başka herhangi bir kuş türü olsun bu kuşlar ile ilgili olarak karşılaşabileceğiniz sorunlardan birisi pire ve bit sorunlarıdır. Zaman zaman karşılaşılan bu durumda insanların aklına gelen ilk sorulardan birisi “Kuşlardaki bit ve pire insana geçer mi?” sorusu olmaktadır. Kuşunda böyle bir problem ile karşılaşan birisinin aklına bu sorunun gelmesi normaldir.

Kuşlarda Bit ve Pireler

Kuşlarda dış parazitler (özellikle bit ve pire), kuşların hayatları boyunca karşılaştıkları sorunlardan birisidir. Her kuş bu sorun ile karşılaşacak şeklinde bir durum söz konusu değildir ama büyük oranda kuşlar hayatlarının bir bölümünde bu sorun ile karşılaşır. Kuşlara bit veya pire bulaştığı zaman bezen bunu kendileri atlatabilir fakat bazı durumlarda bu dış parzitler ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

Kuşların dış parazitlere yakalandığını anlamak için dikkat etmeniz gereken bazı davranışları vardır. Örneğin; kuşunuz sürekli kaşınmak istiyorsa, sürekli bir yerlere sürtünme ihtiyacı duyuyorsa bit, pire ve diğer dış parazitlerden şüphelenebilirsiniz. Kuşlarda yer alan bit ya da pireleri temizlemek için ise aşağıda yer alan önerileri göz önünde tutabilirsiniz.

Kuşlarda Görülen Başlıca Bit ve Pireler

  • Menopon gallinae
  • Lipeurus caponis
  • Cuclotogaster heterographus
  • Goniocotes gallinae
  • Goniodes gigas
  • Goniodes dissimilis
  • Menacanthus cornutus
  • Uchida pallidula
  • Oxylipeurus dentatus
  • Ceratophyllus gallinae

Kuşlar için üretilen ve veteriner kliniklerinde satılan ilaçları alarak gerekli temizliği yapabilirsiniz. Bu ilaçları aldığınızda mutlaka veteriner hekimden kullanma talimatı ile ilgili bilgi alın. Genellikle aldığınız losyonları yaklaşık 40 cm geriden kuşun gözüne ve ağzına gelmeyecek şekilde gövdesine sıkmalısınız. Özellikle kanat altlarına dikkat etmeli ve bu bölgelerin temizlenmesine dikkat etmelisiniz. Bunu veteriner hekimin önerdiği aralıklar ile birkaç kere tekrar etmeniz gerekebilir.

Bit ve pire gibi dış parazitlerde kuşun temizliği kadar kullanılan alet ve ekipmanların temizliği de oldukça önemlidir. Kafesi, kafes içerisinde yer alan yemlik, su kabı ve oyuncakları mutlaka dezenfekte etmelisiniz. Öncelikli olarak sıcak su ve bulaşık deterjanı ile yıkayabilirsiniz. Sonrasında uygun bir dezenfektan ile temizlemekte fayda olacaktır.

Kuş Bit ve Pireleri İnsanlara Bulaşır Mı?

Dış parazitler genel olarak bulundukları canlıların kanları ile beslenir. Bazı türleri ise canlıların ölü derileri ile beslenir. Genellikle bit, pire gibi dış parazitler tür spesifiktir. Yani sadece belirli türlerde yaşamını sürdürebilir. Yani kuş parazitleri kuşlarda, kedi parazitleri kedilerde, insan parazitleri ise insanlarda yaşamını devam ettirebilir.

Yani kuşlarda bulunan ve yukarıda bazılarının isimlerini verdiğimiz bit ve pireler insanlara bulaşmazlar. Çok kısa süreliğine belki insan üzerinde bulunabilirler ama burada ne yaşamlarını devam ettirebilirler nede üreyebilirler. Yani kuşlardaki bit ve pireler insanlarda barınmazlar. Buradan anlaşılacağı gibi kuşlara bit veya bire bulaştığı zaman ev halkının endişelenmesi gereken bir durum yoktur. Yalnızca kuşların bu dış parazitlerden kurtulması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu