Monk (Quaker) Papağanı Özellikleri ve Fiyatları

Özellikle Avrupa’da oldukça yaygın olarak beslenen monk papağanı ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlamıştır. Bu papağan türü aynı zamanda quaker papağanı veya keşiş papağanı olarak ta bilinmektedir. Kökeni Güney Amerika ülkeleri olan bu papağan türü Arjantin, Brezilya, Uruguay, Paraguay ve Bolivya gibi ülkelerde ılımandan subtropikal bölgelerde yaşar. Evcilleşmesi ile beraber birçok kıta ve ülkede yaygın olarak beslenen bir tür olmuştur.

Monk Papağanı Genel Özellikleri

Orta büyüklükteki papağanlar sınıfında yer alır. Ortalama olarak boyları 27-30 cm arasındadır. Kanat açıklıkları ise 45-50 cm kadardır. Dişiler erkeklere oranla %10-15 kadar daha küçük boyutlara sahiptir. Fakat cinsiyet ayrımını dışarıdan bakarak yapmak mümkün değildir. Cinsiyet ayrımı net olarak yapılmak isteniyorsa DNA yöntemleri kullanılmalıdır. Ortalama olarak 90-110 gram ağırlığa sahiptir.

Genel olarak doğal ortamlardaki monk papağanlarının genel olarak vücudu parlak açık yeşil renktedir. Alın ve göğüs kısmı ise soluk gri renge sahiptir. Remiges tüylerinin rengi laciverttir. Bunun dışında kalan kısımlar yeşilimsi ve sarımsı renklere sahiptir. Günümüzde üretilen monk papağanlarını beyaz, mavi, sarı gibi farklı renklerde görmek mümkündür.

Monk papağanları doğal ortamlarına ağaç dalları ve çalılardan yaptıkları büyük yuvalarda ürerler. Ortalama olarak bir dişi 5 ila 12 arasında yumurta yumurtlar. Kuluçka süresi ise 24 gündür. Ömürleri doğal ortamlarında 15-20 yıl, ev ortamında ise bakım koşulları uygun olduğunda 25-30 yıl kadardır.

Monk Papağanı Konuşma Özellikleri

En iyi koşuşan papağan türleri arasında saymamız mümkündür. İyi bir eğitim ile kelime dağarcığı oldukça geliştirilebilir. Aynı zamanda kısa cümleler kurabilirler. Erken ve kolay konuşma özelliği ile dünyada en çok tercih edilen türler arasındadır. Aynı zamanda jako papağanı, macaw papağanı gibi papağanlara göre çok daha uygun bir fiyata sahip olması tercih sebebidir.

Monk papağanları oldukça zeki ve sosyal papağanlardır. Özellikle çocuklar ile aile bireyleri ile kolay anlaşır ve yaşam ortamına kolay uyum sağlar. Yeterli kadar vakit ayırmak papağanın eğitimi için faydalı olacaktır.

Monk Papağanı Bakımı ve Beslenmesi

Bakımı kolay olan bir türdür. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey kafeste beslenecekse uygun büyüklükte bir kafes seçmek olacaktır. Uygun büyüklükte bir kafes ve ekipman seçimi ile beraber kolaylıkla bakımı yapılabilir. Oyuncaklar ile oynamayı seven bir tür olduğu için farklı çeşitlerde oyuncaklar bulundurmak iyi olacaktır.

Beslenme konusunda tohumlar, meyveler, böcekler, böcekler larvaları kullanılabilir. Standart olarak satılan papağan yemleri genel olarak işinizi görecektir. Ekstra olarak haftada birkaç kere meyve, böcek, böcek larvası gibi ekstra besinler verebilirsiniz.

Genel olarak kafes temizlikleri haftada en az 1 kez yapılmalıdır. Kafes temizliğini sıcak su ile yapmanız olumlu olacaktır. Bulaşık deterjanı ile yıkayıp; iyi bir şekilde durulayabilirsiniz. Yine dezenfektan kullanıyor olmanız sağlığı açısından iyi olacaktır.

Satılık Monk Papağanı Fiyatları

Monk papağanlarının satış fiyatları; papağanın yaşı, genel görünümü, cinsiyeti gibi özelliklere göre değişmektedir. Yavru monk papağanları yaklaşık olarak 750-1.000 TL arasında satılmaktadır. Yetişkin olanlar ise 800-1.200 TL arasındadır. Bu papağanları yetiştiricilerden alabileceğiniz gibi petshoplarda da bulmanız mümkündür.

Bir Yorum

  1. Bu fiyatlara monk papağanı nereden bulabilirim? Sorduğum her yer 2.500-3.000 TL civarında fiyat veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu