Belçika Dev Tavşanı Özellikleri ve Bakımı

Büyüklüğü ile göz dolduran Belçika dev tavşanının diğer adı Flaman dev tavşanıdır ve bu tür dünyanın en büyük evcil tavşanıdır. Belçika dev tavşanın kökeni çok eskilere dayanmaktadır. Dönemin 16. yüzyıl zamanlarında sadece et ve kürkünden faydalanma amaçlı beslenilmektedir. Bu amaçlar günümüzde değişmiş ve artık evcil hayvan olarak büyük ilgi uyandırmaktadır.

Belçika dev tavşanı bir çok kişinin ilk gördüğünde hayranlık duyduğu bir türdür. Bu türün bu kadar hayranlık uyandırmasının asıl sebebi türünün en büyük cinsi olmasıdır. İnsanların akıllarında tavşan dendiğinde küçük narin canlılar gelmektedir. Bu algıyı kıran en büyük tavşan türü Belçika dev tavşanıdır.

Belçika Dev Tavşanı Özellikleri

Tavşan cinsleri arasında en büyük evcil tür bu türdür. İsminden anlayabileceğimiz gibi bu tavşan türü Belçika’ya ait bir tavşandır. Bu cinsi gördüğünüzde diğer tavşan cinslerinden farklı olduğunu anında anlayabilirsiniz. Çünkü büyük kulakları, kocaman bir gövdesi ile diğer tavşanlardan aşırı derecede büyüktür.

Boyut Uzunluğu1 Metreye kadar uzamaktadır.
AğırlıkDişiler 9 Kg Erkekler ise 10 Kg kadar olmaktadır.
Yaşam SüresiSağlıklı Belçika Dev Tavşanı 8-10 Yıl yaşamaktadır.
BeslenmeSebze, meyve, ve ot ile beslenen otobur canlıdır.
ÜremeDişi olan tür bir doğumda 5-12 adet genç yavru doğurmaktadır.
RenkBir çok renkte olabilmektedir. Bu renkler siyah, kum rengi, gri gibi renklerdir.
Belçika Dev Tavşanı Özellikleri

Büyük boyutlarda olan Belçika dev tavşanı sadece gövdesi büyük değildir. Bu tavşan türünün kafası vücuduna oranlı şekilde büyüktür. Kulakları dik ve büyük olmalıdır. Belçika dev tavşanı kulakları aşağıya sarkık olmamalıdır. Bu sayede kendi ırk kararlılığını korumaktadır.

Belçika Dev Tavşanı Bakımı

Flaman dev tavşanı yani Belçika dev tavşanı evcil olarak evde besleyebilirsiniz. Öncesinde beslemek istediğiniz alanı tespit etmelisiniz. Bu alan bahçe ve ev olarak ayrılmaktadır. Sonrasında karar verdiğiniz alanda besleme yapacağınız alana barınak hazırlanmalıdır. Barınak hazırlama süreci bahçe için ayrı ev için ayrıdır.

Bahçe için dev tavşanınıza bir barınak hazırlamak istiyorsanız hazırlayacağınız barınak su geçirmez olmalıdır. Çünkü bahçede dış etkenlere maruz kalacaktır ve içeriye yağmur suyu girmemelidir. Sonrasında hazırlamış olduğunuz barınağı rüzgar almayacak yerde konumlandırmalısınız.

Ev içerisinde beslemek istediğiniz flaman dev tavşanı için kafes alabilirsiniz. Öncelikle tavşanınız için bir yer belirlemeli ve oraya uygun kafes tercih etmelisiniz. Kafes konumlandırması çok önemlidir. Çünkü kafesi konumlandıracağınız alan aşırı soğuk veya aşırı sıcak olması tehlike arz etmektedir. Bu gibi durumlara dikkat etmelisiniz.

Barınak işlemlerinin ardından beslenmesi için gerekli mama ve su kabı gelmektedir. Bu ürünleri de ahşap seçmemelisiniz. Çünkü ahşap olan ürünlerde zararlı organizmalar üreyebilmektedir. Bu unsurları göz önünde bulundurarak aldığınız beslenme kaplarını tavşanın ulaşımının kolay olduğu yerlere koymalısınız.

Evcil olarak beslenen tüm canlılarda olduğu gibi Flaman dev tavşanı türünün de sağlık sorunları olabilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek için veteriner hekim kontrolü altında tutulmalıdır.

Tüm bu unsurları gerçekleştirdiğiniz sürece evcil dev Belçika tavşanı bakımı yapmış olursunuz.

Belçika Dev Tavşanı Evde Beslenmesi

Öncelikle evde beslemek istediğiniz Belçika dev tavşanı yavrusu sahibi olmalısınız. Daha sonrasında yavrunun büyüme süreçlerine göre doğru bakımı uygulamalısınız. Öncelikle sahiplendiğiniz yavru tavşanı veteriner hekime götürmelisiniz. Çünkü bu süreçte aşılar ve doğru müdahale çok önemlidir.

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan yavru tavşanınızın evde bakımı için uygun gıdaları temin etmelisiniz. Sonrasında bu gıdalar ile beslemeye başlamalısınız. Besinlerin veteriner tarafından yetersiz görüldüğü yerde önerilere uymalısınız.

Yavru Belçika dev tavşanı dişi olan tür 8 aylık büyümeden sonra yetişkin kabul edilmektedir. Bu süre zarfında sürekli olarak doğru besin takviyesi ve sağlık kontrolleri yapılmalıdır.

Sağlık kontrollerinin ardından temizlik ve bakım işlemleri gelmektedir. Bu işlemler tüy bakımı , ağız bakımı gibi temizlik amaçlı yapılması gereken bakımlardır. Bir çok kişi tüy bakımı konusunu yapsa da ağız bakımı konusunu atlar. Flaman dev tavşanı için ağız bakımını da yapmak çok önemlidir. Çünkü ağız bakımı yapılmayan tavşanlarda kötü koku gibi durumlar görülmektedir.

Sadece kötü koku için ağız bakımı yapılmamaktadır. İleride olması muhtemel sağlık sorunlarını önlemek içinde ağız ve diş bakımı yapılmalıdır.

Belçika Dev Tavşanı Karakteri

Belçika dev tavşanı iri yapılı ve büyük bir türdür. Boyutları sizi hiç şaşırtmasın çünkü çok uysal karaktere sahip bir tavşan türüdür. Uysallığının yanında karakterinin naifliğinden ürkek olarak da bilinmektedir. Bu ürkeklik durumu tüm türlerde görülmemektedir. Çünkü yavru olan bir türün sahiplenilip yetişkin olana kadar beslenmesi sonrasında ürkeklik olmayacaktır.

Yavruluk döneminden itibaren sizinle olmayan tavşanlar yabanileşebilirler. Bu yüzden kendisini korumak için agresif tavırlar sergiler. Bu durumun önüne geçilmesi için yavruluktan itibaren evcil hayvan olarak beslenmelidir.

Dişi olan tür erkek olan türe göre daha uysal ve sakindir. Bunun başlıca sebebi dişilerin erkeklerin himayesi altında olmasıdır. Erkek tavşanlar dişilerini koruma içgüdüsü ile hareket edebilmektedir.

Belçika Dev Tavşanı Kürk Yapısı

Kürk yapısında bulunan tüyler parlak ve orta büyüklüktedir. Sonrasında tüylerinin kalın bir yapıda olduğunu da söyleyebiliriz. Soğuk havalara yatkın bir tür değildir. Çünkü tüy yapısı soğuk kış günlerine uygun yapıda değildir. Daha çok sıcak iklimin olduğu bölgelerde beslenmelidir.

Öncelikle kalın ve kısa olan tüyler farklı renklere sahip olabilmektedir. Çünkü bir çok farklı renge sahip Belçika dev tavşanı vardır. Hatta farklı farklı renklerin karışımında olan türlerde vardır. Yalnız beyaz olan türü albino olan türü olabilmektedir. Bundan dolayı beyaz olan türün albino olup olmadığını sorabilirsiniz.

Bununla birlikte tüylerinin parlak olmalarını sağlamak için doğru beslenme süreci uygulamalısınız. Çünkü beslenme süreci tüy yapısını etkileyen ve sağlık göstergesi olarak da kabul edilen bir faktördür. Başka bir deyişle tüyleri parlaksa eğer sağlıklı olduğunu öncelikle düşünebilirsiniz. Bunun yanında soluk tüyleri olan türleri de sağlıksızdır kesin denemez.

Belçika dev tavşanı yavru iken sahiplenildiğinde tüy rengi değişebilmektedir. Çünkü yavruluk tüylerini dökecek ve yerine kalıcı tüyler gelecektir. Bu nedenle sahipleneceğiniz yavru tavşanın kökenini sorgulayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Flaman dev tavşanı evde nasıl beslenmelidir?

Öncelikle evde doğru ortam ve koşullar hazırlanmalıdır. Ortam sıcaklığının ani ısı değişimleri olmaması gerekmektedir. Besleme yapacağınız bir kafes alınmalıdır. Beslenmesi için gerekli mama ve su kabı sonrasında sürekli olarak veteriner hekim kontrolü altında tutulmalıdır. Bu sayede evde besleyebilirsiniz.

Flaman dev tavşanı sağlık kontrolleri nasıl yapılmalıdır?

Flaman dev tavşanı sağlık kontrolleri için sürekli olarak veteriner hekim kontrolü altında olmalıdır. Çünkü hastalıklarda erken teşhis önemlidir ve bu işlem sayesinde erken teşhis edilebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu