Kedilerde Egzersiz ve Önemi

Kedilerle oynamak çok eğlencelidir. Kedimiz ve biz bu oyundan çok zevk alırız ama bunu hiç onun sağlığı için de yapmayı düşündünüz mü? Oyun oynayarak, ona egzersiz yaptırarak hem kedinizin sağlığını korumuş olursunuz, hem de onunla oynayarak aranızdaki bağın güçlenmesini sağlarsınız. Ayrıca kediler oyun oynamaya bayılırlar.

Kediler Neden Egzersize İhtiyaç Duyar?

Bunun başlıca sebebi, tıpkı biz insanlarda olduğu gibi obezitedir. Obez bir kedinin sağlığı tehlikededir ve gündelik hayatında çok zorlanabilir. Birçok metabolizma hastalığı ortaya çıkabilir. Eklem ağrıları çekmesine sebep olabilir. Gitgide hantallaşarak daha hareketsiz bir hale gelebilir. Hem kedilerin egzersize ihtiyaç duymasının, hem de obez olmalarının İkinci bir nedeni ise sürekli evde olmalarıdır. Sürekli evde olan, dışarı çıkmayan bir kedinin hareket alanı kısıtlanır ve sürekli de mama yer. Böyle olunca haliyle kilo alır, kilo almasa dahi egzersize ihtiyaç duyar. Bahçeli bir evde yaşayan kedi için bu durum pek bir sorun olmayabilir. Ama apartman dairesinde yaşayan kedilerin buna daha çok ihtiyacı olur.

Aynı zamanda kedilerde özellikle yaşın ilerlemesi ile insanlarda da görülen birçok kronik hastalığın ortaya çıkma ihtimali vardır. Kalp hastalıkları, diyabet hastalığı, eklem problemleri ve bunlara benzer birçok sorun kedilerde de görülebilir. Onun sağlığı hakkında her zaman açık bilgilerimiz olmadığı için hangi hastalığa sahip olduğunu, ne gibi acılar duyduğunu maalesef her zaman öğrenemiyoruz. Tüm bu sorunları önlemek veya azaltmak için de egzersiz oldukça önemli bir konudur. Yani kedinizin hareketli olmasını sağlamanız onun sağlığı açısından son derece önemli bir konudur.

Hangi Egzersizler Yapılabilir?

  • Bir sopanın ucuna iple, kedinizin dikkatini çeken bir oyuncağı bağlayın. Buruşturulmuş kağıt bile olabilir. Ardından oturup balık avlar gibi sopayı uzatın. Kediniz, sopanın ucundaki oyuncağı yakalamak için bolca koşup hareket edecektir. Bunun için hazır satılan oltalarda vardır.
  • Bazı kedilerse egzersizden hiç hoşlanmaz. Sadece yemek yiyip yatar. Bunun için, kedinizin mama ve su kaplarını birbirinden ayırabilirsiniz. Hatta iki katlı bir evde yaşıyorsanız her kabı ayrı katlara koyabilirsiniz. Bu sayede kediniz yürüyüş ve koşu yapacaktır.
  • Her kedi sahibinin evinde muhtemelen böyle bir yer vardır, ancak kedinizin güvenle zıplayabileceği, atlayabileceği alanların olması, onun için çok faydalı olacaktır. Örneğin; pencere eşiği veya boş raflar. Hatta kediler için özel tasarlanan kedi ağaçlarından yararlanabilirsiniz. Büyük tırmalama tahtaları da kullanılabilir.
  • Kedinizin yemek zamanı geldiğinde, mama ve su kaplarının yerini değiştirin. Yemek esnasında da yapın bunu. Mesela mama tabağı yerdeyse tezgaha alın ya da tam tersi. Böylece kediniz, yemeğini kovaladığı sırada egzersiz yapmış olacaktır.
  • Kedi oyuncaklarıyla oynatın ve oynayın. Kedi oyuncağı deyince aklınıza petshoplarda satılan zilli, gösterişli, parlak oyuncaklar gelebilir. Kimi kediler bundan hiç etkilenmez ama bir kulak çöpüyle, kartonla, buruşturulmuş bir alüminyum folyo ile kendinden geçebilir. Kedinizi en iyi siz tanırsınız, hangi oyuncağı en çok seviyorsa, onunla oynatın ve oyununa siz de katılın.

Kedilerde egzersiz demek aslında onun hareket etmesini sağlamak ve onunla oyun oynamaktır. Bu tür hareketlerden zaten kedinizde oldukça memnun kalacaktır. Kedinizin hem fizyolojik hem de psikolojik sağlığı açısından onunla oyun oynamayı ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu