Hamster Çikolata Yer Mi? Zehirli Midir?

Kemirgen canlılar arasında hamster, ülkemizde en çok beslenen diyebiliriz. Kemirgen canlıların bakımı ve beslenmesi oldukça önemlidir. Kemirmeye karşı meyilli oldukları için doğru besinler, doğru şekilde verilmelidir. Uygun olmayan besinlerin verilmesi zehirlenmelere ve fiziksel yaralanmalara neden olabilir. Hamsterlar ile ilgili sık gelen sorulardan birisi “Hamster çikolata yer mi?” sorusu. Bu soruyu oldukça fazla aldık ve sizlere bu konuda bilgi vermek istedik.

Bildiğiniz gibi çikolata insanlar tarafından sıklıkla tüketilen, lezzetli ve birçok insanın hayır diyemeyeceği bir yiyecektir. İnsanlar için zararlı bir etki göstermeyen bu besin maddesi başta kediler ve köpekler olmak üzere hayvanlar üzerinde olumsuz etkiler yaşanmasına neden olabilir. Kısacası çikolata her ne kadar lezzetli bir yiyecek olsa da; bazı canlılar için zehirlidir. Bazı hayvanlarda görülen çikolata zehirlenmesi onların yaşam standartlarını düşürerek çeşitli sağlık sorunları ile uğraşmalarına ve bazen maalesef yaşamlarını kaybetmelerine neden olacaktır.

Hamster Çikolata Yer Mi?

Hamsterlar çikolata yiyemez. Çikolata onlar için zehirlidir. Küçük bir parça çikolata bile hamsterları hasta edebilir ve yeterince büyük miktarlarda ölüme neden olabilir.  Hamster cinsi hayvanlarda tıpkı kedi ve köpekler gibi çikolata yememesi gereken hayvanlar arasında yer alır. Çikolata, hamsterlar için zehirli bir etkiye sahiptir. Küçük miktarları doğrudan etki etmese bile uzun vade de çeşitli sağlık sorunlarının baş göstermesine neden olacak ve içinden çıkılmaz durumların yaşanmasına yol açacaktır. Daha yüksek miktarlar ise ciddi zehirlenmeye ve bazen maalesef ölüme sebebiyet verecektir. Bu nedenle hamsterınıza bilinçli olarak kesinlikle çikolata yedirmemelisiniz.

Evcil dostlarınız için güvenle verebileceğiniz birçok ödül vardır. Bazı evcil hayvan sahipleri çikolatayı ödül olarak görmektedir. Fakat çikolata, hamsterlara (ve evcil hayvanların çoğuna) ciddi şekilde toksik etki eden iki madde içermektedir.

Çikolata Hamsterlere Neden Zehirlidir?

Çikolata, teobromin ve kafein varlığından dolayı hamsterler için zehirlidir. Bu maddeler çoğu hayvan için toksiktir. Fakat hamsterlar boyut olarak oldukça küçük oldukları için etkileri çok daha şiddetli olabilmektedir.

Hamsteriniz Çikolata Yerse Ne Yapmalısınız?

Yenilen çikolata miktarı ve çikolata türü oldukça önemlidir. Sütlü çikolatalar, bitter ve yoğun kakao içeren çikolatalara göre daha az toksiktir. Eğer hamsterınız çikolata yediyse onu gözlemleyin. Doğrusu en kısa sürede bir veteriner hekime başvuru yapmaktır. Fakat bazen bu çok kolay olmayabilir. Bu nedenle gözlemlemeniz ve bir farklılık olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Bu süreç içerisinde taze su ve yiyecekler sağladığınızdan emin olmanızda fayda vardır. İshal, aşırı idrar yapma, aşırı durgunluk gibi belirtiler görürseniz en kısa sürede veteriner hekiminize danışınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu