Ginepig Neden Isırır? Çözüm Yolları

Evinize bir ginepig mi aldınız? Bu küçük canlılar güzel ev hayvanları olabilir ve genellikle ısırmazlar. Bununla birlikte, koşma ve saklanma dışında; ısırmak, birkaç savunma mekanizmasından biridir. Bu nedenle ara sıra bu davranış ortaya çıkabilir. Genel olarak kemirgenlerde ısırma davranışını değerlendirdiğimizde hakimiyet göstermek, dikkat çekmek ve istenmeyen dikkati caydırmak için ısırırlar. Bir ginepig sahibi olarak göreviniz; ginepiginiz için aşk ve sabır göstermek, nazik olmak. Bunu yapabiliyorsan, guinea pig muhtemelen seni ısırmayacaktır.

Ginepig Isırmasını Durdurmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  • İlk olarak kendinizi güvende tutun; parmaklarınızı kafes çubuklarına yapıştırmaktan kaçının. Ginepiginiz kendini tehdit altında hissederse, kızacak ve parmaklarınız mükemmel bir hedef olacaktır. Bu yüzden kendinize herhangi bir hasar verme şansı vermeyin.
  • Ellerinizi yıkayın; ginepiginiz ile kaçınılmaz olarak temasa geçeceksiniz. Ginepigi rahatsız edecek, köpek ve kedi kokusu gibi hoşuna gitmeyecek herhangi bir kokudan kurtulmak için ellerinizi yıkayın. Ginepigler keskin bir koku duygusu ve tehlikeyle ilişkili olan kokulara karşı içgüdüsel olarak bir korkuya sahiptir. Kedi ve köpekler bir tehdit oluşturabileceğinden, bu kokulara olumsuz tepki verebilirler. Ginepigin doymayan iştahının kapanma ihtimaline karşı, yiyecek kokularını gidermek için ellerinizi yıkadığınızdan emin olun. Ginepiginizin, parmaklarınızı yiyecekler ile karıştırmasını istemezsiniz.

Ginepiginizin, sizi ısırmayacağından emin olana kadar eldiven giymeyi düşünebilirsiniz. Fakat en önemli konu ginepigin neden böyle bir davranış sergilediğinin belirlenmesidir. Bu davranışın nedeni nedir ve neden böyle bir davranış sergiliyor, bunu anlayarak müdahale etmek ve ana nedeni ortadan kaldırmak bu davranış sorununu çözmek için çok önemlidir.

Isırma, esas olarak korkudan kaynaklanır, ancak bu davranış için biyolojik ve çevresel nedenlerde etkili olabilir.

  • Ginepigi incitiyor olabilirsin ya da daha derin bir fizyolojik mesele olabilir. Bazen, ginepigler kendi kendilerine dolaşmak istediklerinde sizi ısırırlar. Bu, pirelenmiş olduklarının bir göstergesi olabilir. Hastalandığından veya rahatsızlığından endişe ediyorsanız, derhal bir veteriner hekime başvurun.
  • Ginepigi elinizde tutuyorken yada kucakta ısırıyorsa, idrar yapması gerektiğinin bir işareti olabilir. Eğer durum buysa, kafese geri koyun ve bir sonraki adımını izleyin. Eğer kafese koyduğunuzda idrarını yapıyorsa, cevabınızı aldınız demektir.
  • Bağımsız erkek ginepigler, dişilerden veya ısırılan erkek kobaylardan daha fazla ısırarak baskınlık gösterebilir. Böyle bir ginepigi, nötralize etmeyi düşünün. Bununla birlikte, nötralize etmenin, ısırmayı tamamen durduracağı konusunda bir garanti yoktur. Çünkü bu yalnızca testosteron düzeylerine dayalı değildir.
  • Ginepiginiz kafes çubuklarını ısırıyor ise bu hayvanın yalnız olduğu ve ilgi istediği anlamına gelebilir. Tehditkar davranış sergilemiyor olabilir, ancak dikkat çekmeye çalışıyor olabilir.

Yukarıda okuduğunuz gibi ısırma olayı daha çok içgüdüsel, kendisini koruma ile alakalı bir davranıştır. Öncelikli olarak yapmanız gereken onun güvenini kazanmak olmalıdır. Ginepiginizin güvenini kazandıktan sonra bu davranışlar zamanla ortadan kalkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu