Kedilerde Tüyleri Aşırı Yalama Nedenleri

Kedilerde yalanmanın genel olarak en bilinen sebebi; kedilerin, kendilerini temizlemeleridir. Kedilerin tüylerini yalamasında temizliğin önemli bir rol oynadığı doğru bir bilgi olmasına karşın, yeterli bir bilgi olduğu söylenemez. Kediler gerçekten tüy temizliğine önem verirler ancak yalanmalarının tek sebebi temizlik değildir. Kedilerde yalanma birçok sebepten olabilir. Anne kedi doğan yavrusunu yalnızca tozdan, kirden, kandan temizlemek için değil, aynı zamanda güven hissi vermek içinde yalar. Eğer kedi sizi, bir başka kediyi ya da yavrusunu yalıyorsa bu bir sevgi belirtisidir ve kedi için sosyalleşmenin en önemli göstergesidir.

Yalanma her zaman iyi anlamlar taşımayabilir. Kedi sürekli belli bir bölgeyi yalıyorsa, yaladığı bölgede bir çizik ya da yara olma olasılığı oldukça yüksektir. Aynı zamanda bu bölgede bir deri lezyonu ya da ağrı olabilir. Kedilerin tükürüğünde deri yaralanmalarını iyileştirme ve yaraların enfeksiyon kapmasını önleme gücüne sahip bir antiseptik bulunur. Bu nedenle kediniz yarayı temizlemeye ve iyileştirmeye çalışıyor olabilir.

Kedilerin ter bezleri yoktur. Biz insanlar gibi üşüyerek ya da terleyerek vücut ısılarını dengeleyemezler, onlar bu işi yalanarak yaparlar. Soğukta yalayarak tüylerini tarayan kedi soğuğa karşı kendine bir yalıtım oluşturur. Sıcakta ise nefes almak onlara yeterli serinliği sağlayamadığında yalanarak tüylerinin üzerinde tükürük biriktirirler. Bu tükürük kurudukça aynı insandaki terin kuruması gibi bir etki yaparak kedilerin serinlemesini sağlar.

Kedilerin özellikle güneş altında yalanmayı sevmelerinin nedeni, güneş ışınlarından aldıkları D vitaminidir. Kediler güneş ışınlarının etkisiyle tüylerinde biriken D vitaminini tüylerini yalayarak alırlar. Kedilerin tüylerini yalamasındaki bir başka neden suya karşı yalıtım sağlamaktır. Yalanma sayesinde tüy diplerinde yer alan yağ bezleri devreye girerek suya karşı yalıtım oluşturur.

Kediler yalnızca mutlu olduklarında yalanmaz zaman zaman problemlerle baş edebilmek içinde yalanır. Strese girmiş bir kedide sürekli olarak bir yalanma görülmesinin nedeni budur. Yalanma kedinin stres ile baş edebilme yöntemidir. Ancak bu tarz yalanmalar ciddi sağlık sorunlarına cilt yaralarına ve egzama gibi hastalıklara yol açabilir. Kimi vakalarda veterineriniz kediniz için antidepresan ilaç bile yazma gereği görebilir. Bazen de yalanma zaten mevcut olan bir rahatsızlığın belirtisi olarak görülür. Kedinizde yalanma süresi normalden çok uzunsa ve gün içinde sürekli yalanıyorsa veteriner hekime danışmakta fayda vardır.

Konuyu özetlemek gerekirse birçok kedi gün içerisinde önemli bir kısmı tüylerini yalayarak yani kendilerini temizleyerek geçirir. Fakat bu yalanma özellikle belirli bir bölgede yoğunlaşıyorsa, belirli bölgelerde aşırı tüy dökülmesi, akıntı veya diğer lezyonlar varsa veya bunun yanında başka belirtilerde varsa aşırı yalanmanın nedenini araştırmak gerekir. Neden belirlendikten sonra ise nedene yönelik tedavi seçenekleri gündeme getirilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu