Kedi ve Köpeklerde Sağlık Sorunları

Kediler ve köpekler hayatımızın her anında yer alan sevimli, sadık dostlarımızdır. Birçok insan başta biraz mesafeli yaklaşmış olsa da bir kedi veya köpek ile tanıştıktan ve onlarla bir şeyler paylaştıktan sonra artık aralarında büyük bir bağ oluşmuştur.

Özellikle evlerinde kedi ve köpek besleyenler bazı noktalara dikkat etmelidirler. Bunlar arasında öncelikli olarak bakım ve besleme sayılabilir. Beslenme veteriner hekimin önereceği iyi bir mama ile yapılmalıdır. Bakım konusunda ise gerekli asgari şartlar ve hijyen mutlaka sağlanmalıdır. Rutin olarak tüy bakımları, tırnak bakımları, ağız ve diş bakımları yapılmalıdır. Ayrıca aşı uygulamaları ve parazit uygulamaları veteriner hekimin belirleyeceği aralıklarda mutlaka yapılmalıdır. Tüm bunlar hem beslediğiniz canlının sağlıklı bir hayat sürmesi için hem de sizin sağlığınız için oldukça önemlidir.

Kedi ve köpeklerde sık karşılaşılan sağlık sorunları genellikle basit sorunlardır. Fakat bunlara en kısa sürede çözüm bulmak ve gerekiyorsa tedaviye başlamak gerekir. Aksi takdirde ilerlemiş vakalarda tedavi daha zor olmaktadır. İnsanlarda olduğu gibi ishal, kabızlık, kusma gibi şikâyetler en sık gördüğümüz şikâyetler arasında yer almaktadır. Bunun yanında kedi ve köpekler için iç ve dış parazitlerde önemli sağlık sorunları arasında yer alıyor. Özellikle bağırsaklarda yaşayan iç parazitler için düzenli olarak uygulama yapılması gerekmektedir. Yine pire sıklıkla görülen parazitler arasında yer almaktadır. Pire bir dış parazittir. Yani vücudun dışında yaşar. Çeşitli şekillerde bulaşan pireleri önlemek içinse düzenli olarak dış parazit uygulamaları yapılmalıdır.

En sık sorulan sorulardan birisi pirelerin insana bulaşıp bulaşmayacağıdır. Kedi ve köpeklerde bulunan pirelerin çok büyük bir kısmı (%95 ve üzeri) insana bulaşma özelliği olmayan pirelerdir. Bu nedenle insanların çekinmesine çok fazla gerek yoktur.

Evcil hayvanlarda sindirim sistemi, solunum sistemi, üriner sistem, hormonal sistem ve diğer birçok sistem, organ ve dokuya ait sağlık problemleri görülebilmektedir. Bu problemlerin ciddiyeti de değişebilmektedir. Teşhis koyabilmek için muayene ve laboratuvar, röntgen, ultrason gibi çeşitli tanı yöntemleri kullanılmaktadır.

Evcil bir dost olarak edindiğimiz kedi ve köpeklerin bakımlarına, beslenmesine dikkat etmemiz ve bazı uygulamaları düzenli olarak yaptırmamız gerekmektedir. Bu şekilde hem kafanız rahat olacak hem de evciliniz sağlıklı ve mutlu bir hayat sürecektir. Tüm bunlar için veteriner hekimlerden her zaman destek alabilir ve veteriner hekimlere başvurabilirsiniz.

  • Kedi veya köpeğinizde bir anormallik gördüğünüzde veteriner hekime başvurunuz.
  • Evcil hayvanınızın beslenmesinde kaliteli kuru mamalar kullanınız.
  • Aşı ve parazit uygulamalarını ihmal etmeyiniz. Düzenli olarak yaptırınız.
  • Bakımına özen gösteriniz. Rutin bakımlarını yapınız.
  • Hijyene dikkat ediniz. Barındığı ortamın, su ve mama kabının temiz olmasını sağlayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu