Guinea Pig (Ginepig) Tüy Dökülmesi ve Tüy Bakımı

Guinea pigler oldukça fazla tüy dökebilirler. Özellikle de bahar aylarında havalar ısınmaya başladığı dönemde guinea piglerde tüy dökülmesi de artar. Bu durum kafeslerinin fazlaca kirlenmesine sebep olurken evinize de nüfuz eder ve bazı alerjileri tetikleyebilir. Guine piginizin tüy dökmesini tamamen engelleyemezsiniz ancak bunu azaltabileceğiniz yöntemler mevcuttur. Guinea piglerde tüy dökülmesi sorunu ve tüy bakımı konusunda sizlere yardımcı olacak yöntemleri 3 başlık altında inceledik.

Guinea Pig Tüy Dökülmesi – Kontrol Altına Almak

Guinea piginizi düzenli olarak tarayın!

 • Ginepiglerin tüylerini taramak önemlidir. Bu kapsamda her gün ya da iki günde bir olacak şekilde ginepiglerin tüylerini taramak tüy dökülmesini önlemede yardım edecektir. Bunu yaparken hassas davrandığınızdan emin olun, tüy olmayan yerlere denk gelen tarak sıyrıklara sebep olabilir.
 • Yumuşak bebek taraklarından kullanabilirsiniz. Ayrıca metal tarak kullanarak dökülen tüyleri ortadan kaldırın. Böylece ginepiginizin kürkü, parlak ve sağlıklı görünecektir.

Furminator kullanabilirsiniz!

 • Furminator gibi dökülme karşıtı aletler ginepiginizi tararken dökülen tüyleri yakalamak için dizayn edilmiş metal taraklar şeklindedir. Bu konuda kediler için kullanılanlar işinizi rahatlıkla görecektir.
 • Guinea piginizin hassas cildine zarar vermediğinizden emin olun. Dökülme karşıtı taraklar ve fırçalar keskin ve aşındırıcı olabilir, bu yüzden kullanırken dikkatli ve nazik olun.

Kafeslerini düzenli olarak temizleyin!

 • Guinea pig kafesi her gün ya da en azından haftada bir kaç kez temizlenmelidir. Sağlıkları açısından hayati önem taşır. Kedi ve köpekler gibi bağışıklık aşıları olmadıkları için, kirli bir kafeste kalmaları onları hasta olmaya hazır hale getirir. Guinea pig tüy dökülmesi bu durumdan kaynaklanabileceği gibi hastalıklar da dahil çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşabilirler.
 • Guinea piginizin kafesini temizlerken ağır kimyasal temizleyiciler kullanmaktan kaçının. Bunun yerine hafif sabunlu su ya da sirkeli su kullanmayı tercih edin. Temizlikten sonra piginizi kafese koymadan önce kafesin iyice kuruduğundan emin olun.

Guinea piglerin mevsimel tüy döktüklerini unutmayın!

 • Guinea pig tüy dökülmesi tamamen ortadan kaldırılamaz. Aklınızdan çıkarmamanız da fayda var.
 • Guinea pigler; özellikle uzun tüylü olanlar mevsimsel olarak tüy döker, bu yüzden bahar ve yaz aylarında kışa göre daha fazla tüy dökümü olduğunda şaşırmayın.

Bebek guinea pigler bebeklik tüylerini tamamıyle dökerler!

 • Bebek Guinea Piglerin kürkleri giderek incelir ve dökülür sonrasında ise yeni yetişkin kürkleri oluşmaya başlar. Bu doğal bir süreç ve tüy dökme sebebidir. Korkulacak bir şey yoktur.
 • Bu durum için önleyici çözümler mevcut değildir çünkü bu doğal bir süreçtir. Guinea piginizin sağlıklı bir yetişkin olarak gelişebilmesi için gereklidir. Bu tüy dökme sürecinde kirliliği minimize edebilmek için kafeslerini temiz tutun ve evinizi sık sık süpürün.

Guinea Pig Tüy Dökülmesi – Sebebini Bulma

C vitamini takviyesi verin!

Guinea piglerde C vitamini eksikliği aşırı tüy dökülmesine sebep olabilir. Ginepiginize verdiğiniz kuru mamalar ya da pelet yemler C vitamini içerse de bu az gelebilir. Bu yüzden C vitamini eksikliğine bağlı tüy dökümünü azaltmayı garantilemek için ginepiginizi taze meyvelerle ve C vitamini yüksek sebzelerle besleyin. Guinea pig tüy dökülmesi konusunda C vitamininin önemini unutmayınız.

 • Portakal, domates, brokoli ve lahana bazı C vitaminli yiyecek seçeneklerinizdendir.
 • Ayrıca toz veya damla şeklinde eczanelerde bulabileceğiniz C vitamini takviyelerini de içtikleri suya karıştırabilirsiniz.

Yeterince protein aldıklarından emin olun!

Ginepiginiz otçul da olsa proteine ihtiyacı vardır. Yetersiz protein aşırı tüy dökülmesine sebep olabilir. Günlük diyetlerinin %15 ini protein oluşturur.

 • Ginepiginiz için bitkisel kaynaklı bazı protein kaynakları şunlardır; yulaf ezmesi, bezelye, fasulye, enginar vb.

Mantar ve enfeksiyonları kontrol edin!

Kaşıntılı tüysüz alanlar mantar yada enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu tarz enfeksiyonlar guinea pig tüy dökülmesi sebebi olabilir. Hatta bazen aşırı tüy dökülmeleri görülebilir. Enfeksiyon ve mantarı önlemek için lokal kremler ya da yağlar kullanabilirsiniz ya da böyle durumlarda guinea pig hakkında tecrübeli bir veterinerle görüşmeniz daha sağlıklı olacaktır, ginepiginizi daha düzgün bir şekilde muayene ettirebilirsiniz.

Guinea piginizin araç gereçlerini serin ve kuru tutmaya özen gösterin. Sıcak ve nemli eşyalar mantar ve enfeksiyona sebep olabilir.

Parazit kontrolü yapın!

Bit, pire ve diğer parazitler guinea piginizin vücudunda konaklayabilir, kaşıntı ve tüy dökülmesine sebep olabilirler. Tüylerinin içlerini kontrol ettiğinizde siyah küçük böcekler görebilirsiniz. Bu durumda ginepiginiz parazit istilası altında olabilir. Derhal veterinere götürün. Veteriner guinea pig tüy dökülmesi ya da kaşıntısı için aynı zamanda parazitler için gerekli ilaçları verecektir.

Kafeste sedir ağacı talaşı kullanmayın!

Talaşın kafes için iyi olacağını düşünebilirsiniz çünkü kokuyu azaltabilir ve sıvıyı absorbe edebilir. Bu doğru olsa da sedir ağacı talaşı asla kafes içinde kullanılmamalıdır. Sedir ağacı talaşı deri problemlerini ve dökülmeyi artırabilir ve ayrıca içeriğindeki maddeler akciğer ve solunum sıkıntısına da yol açabilir.

Guinea piginizi stresten uzak tutun!

Guinea pigler stres altında olduklarını hissederlerse aşırı tüy dökebilirler. Guinea pigler oldukça hassas olan canlılardır ve kendilerini tedirgin hissetmek onların doğalarında vardır. Problemleri çözülünceye kadar stres altında kaldıkları sürece ginepig tüy dökülmesi devam edecektir.

 • Örneğin; eğer iki erkek ginepiginiz varsa ve biri alfaysa yani daha baskınsa, diğer ginepige zorbalık yapıyorsa bu diğer ginepig için bir stres kaynağıdır. Birbirlerinden ayrı zaman geçirmelerini sağlarsanız ya da aralarına fiziksel bir bariyer koyarsanız birbirlerini görmeye devam edebilirler ancak baskın olan diğerine zarar veremez. Böylece zamanla birbirlerine alışabilirler.

Guinea Pig Tüy Dökülmesi – Tıbbi Teşhis

Hormonal dengesizlikler!

Biz insanlar bile bazı hormonal seviye farklılıklarında saç dökülmesi ve kelliği de içeren çeşitli sağlık problemleri yaşayabiliriz. Hormonal dengesizlikler guinea piglerde de aynı etkiye sahiptir, bölge halinde tüy kaybı ve aşırı tüy dökülmelerine sebep olabilir.

 • Guinea piginizin tüyleri tutamlar halinde dökülüyorsa ya da belirgin bir bölge halinde tüysüz alanlar oluşmuşsa veterinerinizle mutlaka görüşün çünkü bunlar mevsimsel dökülmeler değildir.

Guinea piginizi cushing hastalığıyla ilgili test ettirin!

Cushing hastalığı vücuttaki adrenal bezlerin çalışmasına etki eden bir rahatsızlıktır. Büyüyen adrenal bezler tüy dökülmesine sebep olabilir. Guinea pigler bu hastalığa karşı oldukça hassastır ve bu rahatsızlık aşırı tüy dökülmesiyle tüysüz alanlara sebep olabilir. Veterinerinizle cushing hastalığı gibi adrenal problemlerle ilgili testleri uygulaması için konuşun.

 • Guinea piginize yapılacak testler fiziksel muayene ve kan tahlili içerir. Kan tahlili size guinea piginizin tiroid ya da adrenal bez problemleriyle ve enfeksiyonlarla ilgili bilgi verir. Fiziksel muayene ise vücut sıcaklığı, kürk kalitesi, kulak ve göz sağlığı gibi guinea piginizin genel sağlığı hakkında bilgi verir.

Hatırlatmakta fayda var. Guinea piglerin bünyesi penisilini kaldırmaz. Birçok veteriner bu konuda bilgilidir ancak guinea pigler hakkında yeterli tecrübesi olmayan bir veteriner bunu bilmeyebilir. Guinea piginizin güvenliği için veterinerinizin verdiği antibiyotiklerin penicilin içerip içermediğini mutlaka ama mutlaka kontrol edin.

Hamileliği de bir olasılık olarak göz önünde bulundurun!

Eğer dişi guinea piginiz erkek ginepiglerle birlikte duruyorsa tüy dökme sebebi olarak hamileliği de düşünmelisiniz. Aynı hamile kadınların saçlarının dökülmesi gibi dişi guinea pigler de hamile iken kürklerini değiştirirler. Durum böyleyse ginepiginiz doğum yaptıktan sonra tüy dökme problemi de çözülecektir.

Sonuç ve Özet

Guinea pig tüy dökülmesi ve çözümleri konusunda umarım faydalı bir yazı olmuştur. Aklınıza takılan konularda yorum yazmaktan çekinmeyiniz. Guinea pigler hakkında diğer yazılarımızı incelemek için ana sayfamızı ziyaret edebilir ya da kategorilerimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki butonlardan yazımızı paylaşarak guinea pig besleyen arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz. Sağ sütundan ise sosyal medya sayfalarımıza ulaşabilir ve böylece yeni yazılarımızdan daha hızlı haberdar olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu