Guinea Pig Beslenmesi – Kuru Ot ve Faydaları

Daha önce sitemizde ginepiglerin beslenmesiyle ilgili bir çok bilgiye değinmiştik. Genel olarak beslenmesinde dikkat edilecek noktalar yer almaktaydı. Bunların içinde kuru ot, mama ve sebzelerin önemi, C vitamininin önemi, beslenme kontrolü gibi konular yer almaktaydı. Bu yazımızda bir miktar daha detaya ineceğiz ve ginepig açısından kuru otun faydalarına değineceğiz. Bu konuda ayrıca bir yazı yazmamızın sebebi; kuru otun son derece önem arz eden bir besin kaynağı olmasıdır.

Kuru Ot Nedir?

Kuru otun bir çok çeşidi vardır ancak en sık kullanılan çeşidi çayır otu ve tabi ki yoncadır. Yaş otlar biçildikten sonra genellikle güneş altında olmak üzere farklı yöntemler ile kurutulur ve saklanabilir hale getirilir. Hayvancılığın bir çok alanında kullanılmaktadır. Kuru ot en çok saman ile karıştırılır ve bizim söz ettiğimiz saman değildir. Saman, arpa, yulaf, buğday gibi tahılların başaklarının ayrılmasının ardından kalan sap ve küçük kısımlarından oluşur. Besin değeri oldukça düşüktür. Kuru otun ise oldukça yüksektir. Özellikle kuru yonca bol protein ve kalsiyum içerir. Tabi bunun için kurutulan yoncanın bazı şartları sağlaması gerekir. Yazının ilerleyen kısımlarında bu şartlara da değineceğiz.

Kuru Otun Guinea Pig Açısından Faydaları

Guinea piglerin diyetinde vazgeçilmez bir role sahip olan kuru ot, hem yavru hem yetişkin guinea piglere sınırsız miktarda verilmelidir. Sınırsız kuru ot vermek önemlidir, çünkü kuru mamalar onların sindirim sistemlerini iyi çalıştıracak kadar uzun liflere sahip değillerdir. Uzun lifler bağırsak kaslarını stimüle ederek sindirim sisteminin gelişimini ve bağırsak hareketliliğinin devamlılığını sağlar. Böylece sindirim sistemindeki daralma da önlenmiş olur.

Madde madde bakacak olursak;

 • Uzun lifler sayesinde sindirim sistemlerinin daha iyi çalışmasını sağlar.
 • İçerdiği protein ve kalsiyum sayesinde ginepigin gelişimine büyük katkı sağlar.
 • Guinea pigler kuru otu yatak malzemesi olarak da çok severler. Diğer kemirgenler gibi yuva yapma alışkanlıkları yoktur, bunun yerine üzerine yatacakları yumuşak bir zemin isterler.
 • Dişlerinin belli bir uzunlukta kalmasını sağlar. Ginepiginizin dişleri sürekli uzamaya devam ettiğinden, ginepigler otlanmaya ve dişlerini öğütürken törpüleyerek sağlıklı uzunlukta tutmaya ihtiyaç duyarlar. Kuru ot bunun için birebirdir.
 • Taze sebze ve meyvelerin ishale yol açabileceğini unutmayın. Kuru ot, sindirim sistemini dengeleyerek ishal olma riskini azaltır.

Kuru Ot Ne Kadar Verilmeli?

Kuru ot ginepiglere sınırsız miktarda verilmelidir. Bunun anlamı şudur; kafeslerinden kuru otu hiç eksik etmemeniz gerekir. Kuru ot, kuru mama ya da sebzelerin aksine obeziteye sebebiyet vermez. Ginepiginiz, ne kadar kuru ot yemesi gerektiğini gayet iyi bilecektir. Kuru ot, yatak malzemesi olarak da kullanılabilir. Ginepiglerin çok sevdiği bir yatak malzemesidir. Gece acıkıp uyandıklarında yataklarını yemek oldukça hoşlarına gider.

Kuru Ot Seçimi

Kuru otun kalitesi sezonun ve toprağın durumuna değişkenlik gösterebilir. Kaliteli kuru ot bulmak bazen zordur. Bunun için araştırma yapmanız gerekir. Araştırma yaparken ise dikkat etmeniz gereken bazı etmenler vardır. Bu etmenlere de değinmek isterim.

Yaprak Miktarı

Kuru otun en faydalı ve en fazla besin içeren kısmı yaprak kısmıdır. Kuru otun bol miktarda yaprak içermesi gerekir ancak yanlış kurutma teknikleri fazla miktarda yaprak kaybına yol açabilir. Bunun sebebi ise yaprağa giden ince sapların, ana sapa göre çok daha hızlı ve fazla kurumasıdır. Fazla miktarda kuruyan bu ince saplar ürünün tarladan kaldırılması sırasında kırılır ve yaprakların tarlada kalmasına sebebiyet verir. Bu durumda hayvanların besin yönünden zayıf olan sapları yemesi anlamına gelir. Bunun dışında ilk hasatlar daha az sayıda yaprak içerir.

Kuru ot için en önemlisi olan yaprak miktarı dışında da dikkat edilecek noktalar vardır. Kısaca onlara da değinecek olursak;

 • Baş vermeden ya da çiçeklenmeden önce hasat edilmiş olması gerekir.
 • Mahsulün kendine has yeşil rengini taşıması gerekir. Bir miktar elbette sarıya dönük olacaktır ancak ne kadar yeşil olursa o kadar iyidir.
 • Güzel kokulu olması gerekir. Temiz kokmalıdır, küflü, yanık ya da tozlu gibi kokmamalıdır.
 • Yumuşak ve esnek olmalıdır.
 • Çöplerden, yabani otlardan, pislikten ve benzeri yabancı maddelerden arınmış olması gerekir.
 • Mümkünse ikinci ya da üçüncü hasat olması gerekir. İlk hasatta yoğun miktarda yabancı ot vardır.

Kuru Ot Nasıl Temin Edilir?

Kuru otu en uygun olarak köylerde hayvancılıkla uğraşan çiftliklerden elde edebilirsiniz. Bu çiftliklerden petshop ve yem satıcılarına oranla çok daha ucuza kuru yonca bulabilirsiniz. Bir ipucu vermemiz gerekirse; at çiftlikleri sizin için daha ideal olacaktır çünkü at çiftlikleri beslenme konusunda büyükbaş ya da küçükbaş besleyen çiftliklere göre daha hassastır. Bu çiftliklerde çok daha kaliteli kuru yonca bulabilirsiniz. Diğer yandan ilaçlı olmayan ve temizliğinden emin olduğunuz bir bölgeden topladığınız otları güneş altında kurutarak kendiniz de kuru ot depolayabilirsiniz. Son olarak ise internet, petshop ya da yem satıcılarından satın alabilirsiniz. Toptan şekilde büyük paketler halinde almanız sizin için daha karlı olacaktır.

Sonuç olarak kuru ot olmazsa olmazdır. Sınırsız şekilde temini sağlanmalıdır. Kuru otu yatak malzemesi olarak kullanabileceğiniz gibi tel askıların içine sıkıştırmanız onlar için eğlenceli olacaktır. Ginepigler kuru otları dişleyip çekiştirmekten hoşlanacaktır aynı zamanda onlar için egzersiz olacaktır. Bir başka egzersiz ise; kuru otları biten tuvalet kağıtlarının karton rulolarına sıkıştırarak vermenizdir. Karton rulonun içinden otları çıkartmaya çalışırken hem eğlenecek hem de egzersiz yapmış olacaktır.

Diğer yandan zaman zaman ginepiginize taze yeşil otlarda verebilirsiniz ancak fazla olmamasına dikkat edin. Bir iki avuç kadar olabilir. Fazla miktarda yaş ot ishale sebep olabilir ve daha önceki konularımızda da anlattığımız üzere ishal ginepigler için ölümcül hastalıklardandır.

Konumuz umuyoruz ki sizler için faydalı olur. Aklınıza takılan konularda soru sormaktan çekinmeyin. Bunun için altta yer alan yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Bizimle sosyal medyadan da iletişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda yeni yazılarımızdan çok daha hızlı haberdar olabilirsiniz. Bunun için sosyal medya butonlarımızı kullanarak sayfalarımıza ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu