Hamster Kafesi Nasıl Olmalı? Hamster Kafesinde Bulunması Gerekenler

Evinize yeni bir hamster almadan önce yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi bu hasmter için uygun bir yaşam alanı hazırlamaktır. Bazı insanlar bu gaye için bir cam fanus akvaryum kullanırlar. Fakat bu tür yaşam alanları hamster için asla uygun değildir ve birçok farklı soruna sebebiyet verebilir. Hamsterlar için en ideal yaşam alanı tel kafeslerdir. Fakat burada kafesin boyutları büyük önem taşımaktadır. Boyutları en az 30×50 cm olmalıdır. Aslında biraz daha büyük olması daha iyidir. Bunun yanında hasmterlar çok dar alanlardan geçebilir. Bu nedenle kafesteki tel aralıkları da önemlidir. Kafes tellerinin aralığı geniş olmamalı, dar olmalıdır.

Hamster için seçmiş olduğunuz yaşam alnında aynı zamanda, bu hareketli canlının keyifli vakit geçirebilmesi ve enerjisini boşaltabilmesi için bazı oyun alanları, oyuncaklar ve dönme çarkları bulundurmalısınız.

Hamster Kafesinde Bulunması Gerekenler

Hamster kafesini dizayn etmek ve uygun şekilde tasarlamak size kalmıştır. Fakat burada hamsterların hem fizyolojik hem de psikolojik ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak hareket etmek gerekir. Hamster kafesi hazırlarken boyutları ve kafes seçimi kadar kafes içerisinde kullanacağınız ekipman ve malzemelerde önemlidir.

Zemin Dolgusu

Kafesin zemininde bir dolgu malzemesi kullanmalısınız. Dolgu malzemeleri hem yiyecek artıklarından ve dışkılardan kaynaklanabilecek koku ile nemi önler, hem de yaramaz dostlarımızın eşeleyebilecekleri alanı olmasını sağlar. Zemin dolgusu için en ucuz yöntem kağıt veya gazete parçalarıdır. Ancak gazete parçalarının sıvı emici özelliği az olduğundan sık sık değiştirilmesi gerekir. Dolgu malzemesi olarak kullanılabilecek diğer maddeler ise hazır olarak satılan hamster talaşı veya mısır granülleridir. Bu maddeler biraz daha pahalı ancak daha emici ve daha uzun süre kullanılabilir malzemelerdir.

Mama Kabı ve Suluk

Kafeslerde iki farklı mama kabı bulundurmak daha sağlıklı bir yöntemdir. Bir mama kabı kuru gıdalar, diğer mama kabı ise taze ve yaş sebzeler için kullanılmalıdır. Ayrıca her hamster kafesinde de uygun bir suluk bulundurulmalıdır.

Diş Bakımı İçin Mineral Taş

Hamster bir kemirgen olduğu için dişleri onun için çok önemlidir. Diş bakımını yapabilmesi, dişlerinin sağlıklı kalabilmesi için kafes içerisinde bir de mineral taş bulunmalıdır.

Tuvalet

Hamster türleri tuvalet ihtiyaçları için yaşam alanlarında bir yer belirler ve her zaman aynı yere tuvaletlerini yaparlar. Kafes zemininde bir köşeyi boş bırakarak minik canlınızın burayı tuvalet olarak kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Yarış Tekerleği (Dönme Çarkı)

Çok hareketli ve yüksek enerjiye sahip canlılar oldukları için, kafes içerisinde enerjilerini boşaltmalarını sağlayacak en önemli aksesuar bir yarış tekerleği olabilir. Minik canlının ayaklarına zarar vermemesi için, bu tekerleğin malzemesi yumuşak değil, sert plastik olmalıdır.

Tüneller

Doğal hayatlarında hamster türleri kendi açtıkları veya var olan tüneller arasında gezerler. Gizlenmeyi seven bu canlılar için kafes içerisinde tüneller yaratmak, onların kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayacaktır.

Küpler ve İnşaat Malzemeleri

Yine doğal ortamlarında kendi yaşam alanlarını kendileri inşaa ettikleri için, kafes içerisinde lego benzeri küçük küpler bulundurmanız, onların bu küpleri taşıması ve kendi zevklerine göre döşemeleri onlara keyif verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu