Hamster ve Özellikleri Hakkında Kısa Bilgi

Evcil hayvan beslemek şehirlere, apartmanlara deyim yerindeyse hapsolmuş modern insanın doğaya duyduğu özlemi dindirmenin bir yolu. Bu nedenle olsa gerek her geçen gün hayatını evcil hayvanlar ile paylaşanların sayısı artıyor ve birçok insan hayatına hayvanlar ile gerçek sevgiyi ve mutluluğu katıyor. Son yılların en popüler evcil hayvanlarından biriyse hamster. Kemirgen bir hayvan olan hamster kolay bakılması ve tarifsiz sevimliliği ile bu popülerliği sonuna kadar hak ediyor. Hamster ilk olarak 1930 yılında Suriye’de keşfedilmiş bir tür. Yani sanıldığı gibi üretim değil, bildiğiniz doğada yaşayan bir kemirgen. Suriye’de bulunan ilk hamster ailesinin bugün dünyanın dört bir yanındaki evcil hamsterların atası olarak kabul edildiğini de ekleyelim.

Hamster 3 türden oluşuyor;

  • Syrian (Suriye) hamsteri
  • Avrupa hamsteri
  • Gonzales hamster (Bu türe çok minik olduğu için cüce hamster ismi veriliyor.)

Hamster Fiziksel özellikleri

Hamster oldukça küçük bir hayvan türü ve boyları 12-15 santimetre arasında değişiyor. Bu hayvanları farelerden ayıran en önemli fiziksel özelliklerinden biri kuyruklarının yok denecek kadar kısa olması ve tüylerinin altında kalması. Bu nedenle olsa gerek hamster halk arasında kuyruksuz fare olarak da biliniyor ancak aslında hamster fare değil, başka bir canlı türü. Hamsterların ağırlıklarıysa en fazla 200 grama ulaşabiliyor. Hamster fiziksel özellikleri arasında en ilginçlerinden biri bu hayvanların yanaklarının iki yanında bulunan ve yiyecekleri saklamalarını, doğada yuvalarına taşımalarını sağlayan keseler. Bu minik canlıların ortalama ömürleri ise ne yazık ki yalnızca 2 yıl kadar. Hamsterler farklı kürk renklerine sahip olabiliyorlar ve tüylerinin uzunlukları da farklılık gösterebiliyor.

Hamster Hakkında

  • Kökenleri Suriye’dir.
  • Başlıca 3 türü evcil olarak beslenmektedir.
  • Kuyrukları yok denecek kadar kısadır.
  • Boyları 12-15 cm, ağırlıkları ise 110-200 gramdır.
  • Ortalama yaşam süreleri 2 yıl kadardır.

Bu canlılar küçükte olsalar hayatlarımızda büyük yerlere sahipler. Eğer bir hamster sahibiyseniz bakımına ve beslenmesine özen göstermeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu