Hamstera Aşı Yapılır Mı?

Pet bakımı denilince akla gelen ilk şeylerden biri aşılama ki böyle de olmalı zira her bilinçli evcil hayvan sahibinin eğer baktığı hayvanın aşılanması gerekiyorsa bu aşıları düzenli olarak yaptırması gerekiyor. Aşılar hem evcil hayvanın sağlığını koruyor, hem de sizin sağlığınızı koruyor. Tabi ki her evcil hayvana aşı yapılması gerekmiyor, bunu da bilmek gerekir. Hamster, son yıllarda gittikçe popülerleşen kemirgen bir ev hayvanı ve birçok kişi hamstera aşı yapılır mı diye merak ediyor. Ancak bu küçük kemirgenlere aşı yapılmıyor. Yani bir hamster sahiplendiğinizde aşı yaptırmanıza gerek yok.

Hamsterlara aşı yapılmıyor ancak bu küçük canlıları düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmek önemli!

Hamsterlar kuduz olmuyor. Yine çoğu kişinin alını kurcalayan konulardan biri de hamsterların kuduz olup olmadığı. Ancak kafeste bakılan, evden dışarıya çıkmayan bu minik kemirgenlerin kuduz mikrobu ile karşılaşma olasılığı yok denecek kadar az, dolayısıyla hamsterınızın kuduz olabileceğine ilişkin bir endişe duymanıza gerek yok. Ayrıca hamsterlar kuduz virüsünü vücutlarında barındırmazlar yani kuduz taşıyıcısı olmaları da mümkün değildir.

Aşı yapılmasa bile veterinere götürmeyi ihmal etmeyin!

Evet, hamsterlara aşı yapılmıyor ancak bu hamster bakımı için veterinere gitmenin gerekli olmadığı anlamına da gelmiyor. Zira hamsterinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesini istiyorsanız periyodik olarak veteriner kontrollerini yaptırmalısınız. Her ne kadar viral hastalıklara karşı aşı uygulanmıyor olsa da; hamster için düzenli bazı kontroller yapılmalıdır. Bu kontrollerin başında ise iç parazit kontrolü gelmektedir. Veteriner hekimin yapacağı dışkı testi ile iç parazit olup olmadığı belirlenir. Eğer bir iç parazit durumu söz konusu ise uygun iç parazit ilaçları ile tedavisi sağlanır.

İdeal olan 6-12 ayda bir veterinere götürmek!

Hamsterların ömrü ortalama olarak 2,5-3 yıl arasında değişiyor ve bu nedenle hamsterların veteriner kontrolleri arasında çok uzun ara vermemek gerekiyor. İdeal olan 6 ayda bir kontrole götürülmesi ancak eğer 6 ayda bir götüremiyorsanız size tavsiyemiz senelik kontrollerini asla aksatmamanız.

Bu kontrollerde hamsterın genel durumuna bakılır, herhangi bir sorun olup olmadığı tespit edilir ve gerekiyorsa bazı müdahaleler yapılabilir. Küçük veya büyük tüm canlılar sağlıklı bir yaşam sürecini hak ediyor. Hamster sahiplerinin yapması gereken ise bakım ve beslenme koşullarına dikkat etmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu