Hamster Yalnız Yaşayabilir Mi?

Bazı evcil hayvanların yalnız bakılması tavsiye edilmez. Ancak söz konusu hamster olduğunda hamster yalnız yaşayabilir mi sorusunun yanıtı; evettir. Hatta hamster için en uygun yaşam alanı tek başına olduğu bir kafestir. Zira hamster yalnız yaşamaktan hoşlanan bir hayvandır ve bu nedenle bu minik canlılar için ideal olan tek olarak bakılmalarıdır. Özellikle uzun süre evde bulunamayan ve evcil hayvanına gerekli ilgiyi gösteremeyen kişiler için en ideal evcil hayvanlardan birisi hamsterdır.

Hamster Kafesi Nasıl Olmalı? Hamster Kafesinde Bulunması Gerekenler” yazımıza göz atarak küçük dostunuz için en uygun yaşam alanını nasıl hazırlayabileceğini hakkında bilgi edinebilirsiniz. Tabi ki hamster tek başına kafeste yaşayabiliyor. Fakat kafesin hamsterın psikolojik ve fizyolojik sağlığı için uygun şekilde hazırlanmış olması önemlidir.

Hamsterlar birbirine zarar verebilir!

Birden fazla hamster aynı kafese ya da akvaryuma konulduğunda hele de kafes ya da akvaryum hamsterların kendi özel alanlarını oluşturamayacakları kadar küçükse kavga hemen hemen kaçınılmazdır. Bu kavgalar kimi zaman ciddi yaralanmalara hatta ölümlere yol açabilecek denli sert olabilir. Bu nedenle eğer birden fazla hamsteri aynı kafese koymayı düşünüyorsanız kafes kesinlikle geniş olmalıdır ve hamsterlar kendi yaşam alanlarını rahatlıkla oluşturabilecek bir alana sahip olmalıdır. Yani tek kafes içerisinde en az 2-3 tane birden yaşam alanı oluşturmalısınız.

Dişi ve erkek hamsterlar çiftleşme zamanı dışında ayrı kafeslerde tutulmalıdır!

Dişi ve erkek hamsterlar da çiftleşme zamanı dışında bir arada tutulurlarsa kavga edebilirler. Bu nedenle eğer hamsterlarınızı çiftleştiriyorsanız çiftleşme zamanı dışında ayrı kafeslere koymanız olası kavgaların önüne geçmenizi sağlayacak en etkili önlemdir. Dişi ve erkek hamsterı sadece çiftleşme döneminde aynı kafes içerisinde bulundurmalısınız.

Yavruları 4 haftalıkken anneden ayırabilirsiniz!

Hamster yavruları ortalama olarak 4-5 haftalık olduklarında sütten kesilirler ve bu süreden sonra annelerinden ayrılmaları en doğrusudur. Çünkü anne hamster yavruları ile de kavga edebilir hatta onlara zarar verebilir. Bu süreç sonunda hem anne hem de yavrular artık yetişkin birer hamster olduklarından ve kendi yaşam alanları için mücadele vermek istediklerinden kavgaları sıkça görmekteyiz.

Kısacası hamster yalnız yaşar mı sorusunun yanıtı evettir, hatta en doğrusu hamsterin yalnız yaşamasıdır.

Bir Yorum

  1. 8 adet yavru hamsterım var henüz 23 günlükler ancak anne hamster birine zarar verdi. Devam etmesinden endişeleniyorum. Yaralı yavruyu ayırdım ve özel olarak ilgileniyorum. Hepsini ayırsam bir sorun yaşar mıyım?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu