Hamster Isırığı Kuduz Yapar Mı?

Evcil hayvan besleyenlerin en büyük sorunlarından bir tanesi hayvanları tarafından tırmalandığı ya da ısırıldıkları zaman kuduz bulaşıp bulaşmayacağı durumudur. Bildiğiniz gibi kedi ve köpek besleyen insanların en korktuğu şeylerden bir tanesi hayvanlarının kuduz olması, bunun ötesinde bu hastalığın kendilerine de bulaşmasıdır. Bu konu oldukça önemlidir. Bu nedenle hayvanlara kuduz aşılarının zamanında yaptırılması çok çok önemlidir.

Evlerde beslenen kedi ve köpeklerde kuduz riski çok düşük olsa bile kuduz aşılarının düzenli olarak yapılması tüm veteriner hekimler tarafından tavsiye edilmektedir.

Bu ön bilgilendirmeden sonra hamster besleyen kişilerin merak ettiği konuya gelelim. Kedi ve köpek sahipleri bu konuyu daha çok düşünüyor olsa da hamster sahipleri içinde önemli bir konu olduğunu belirtmekte fayda var.

Hamster Kuduz Olur Mu?

Evet, tıpkı diğer hayvanlar gibi hamsterlarda kuduz olabilirler. Bu hastalık diğer hayvanlarda olduğu kadar hamsterlar içinde tehlikeli ve ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle gerekli aşıların yaptırılması gerekir.

Hamsterların kuduz olması için kuduz olan bir başka hayvan tarafından ısırılması veya temas halinde bulunması gerekir. Aslında kuduz çok büyük oranda ısırma ile bulaşır ama her ihtimali söylemek için bunu da söylemek istedik. Eğer evinizde hamsterı temiz bir ortamda tutuyorsanız ve başka hayvanlar ile teması bulunmuyorsa kuduz olma ihtimali oldukça düşüktür.

Hamster memeli bir hayvandır ve her memeli hayvanın kuduz olma riski bulunmaktadır.

Hamsterdan Kuduz Bulaşır Mı?

Hamsterlar ele alıştırılmadıkları zaman bu duruma tepki olarak sahiplerinin elini ısırabilir. Hamsterlar sivri ve keskin dişlere sahip oldukları zaman parmağınızın ya da elinizin yaralanmasına neden olabilir. Bunun dışında hasmter besleyen insanların aklında hamster tarafından ısırıldıklarında kuduz olup olmayacakları sorusu gelir. Fakat endişe edecek bir durum olmadığını belirtelim. Hamsterlardan insanlara kuduz bulaşmaz. Yani minik dostunuz sizi ısırdığı zaman kuduz olma tehlikeniz yoktur. Yalnızca basit yaralanmalar yaşanır.

Hamsterınız sizi ısırdığı zaman ısırdığı bölgeyi temiz tutmalısınız. Öncelikli olarak sabunlu su ile yıkayabilirsiniz. Sonrasında ise antiseptik ilaçlar ile bölgeyi temizlemeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu