British Shorthair Bakımı ve Beslenmesi

British Shorthair cinsi kediler, tüm kedi ırkları arasında belki de bakımı en kolay olan ırklardan bir tanesidir. Bakım konusunda sahiplerine büyük zorluklar çıkarmayan bu kediler çoğu zaman kendi temizliklerini kendileri yaparlar.

Bildiğiniz gibi kediler temiz hayvanlardır ve kendi tüylerini yalanarak temizlemek gibi bir adetleri vardır. İşte British shorthair kedileri de bu kedilerden bir tanesidir.

British Shorthair Tüy Bakımı

Bir kedi beslerken, kedi sahiplerinin gözünü en korkutan şey onların tüyleri ile ilgilenmek ve gerekli bakımları yapmaktır. Çünkü kediler genelde tüy döken ve sıklıkla bakım isteyen canlılardır. British Shorthair cinsi kedilerin tüyleri oldukça dayanıklı ve sık bir yapıya sahiptir. Tek katmanlı bir tüy yapısına sahip olan bu kedilerin tüyleri düğüm olmaz. Bu anlamda tüy bakımı pek çok kediye göre daha kolaydır.

Bildiğiniz gibi Chinchilla Kedisi gibi uzun ve sık tüylere sahip olan kedilerin tüylerinin sürekli olan fırçalanması ve gündelik bakımlarının yapılması gerekir. Çünkü bu kedilerin tüylerini fırçalamadığınız takdirde düğümlenmesi kaçınılmazdır. Fakat British Shorthair cinsi kedilerin tüylerinde düğümlenme gibi bir problem olmayacağı için hafta da 2 ya da 3 kez fırçalanması yeterli olacaktır.

British Shorthair Ağız ve Diş Bakımı

Kedilerin özellikle kötü nefes ve kötü ağız kokusu ile mücadele edilmesi için ağız ve diş bakımı oldukça önemlidir. Çünkü kedilerin yedikleri mamadan solunum yolu hastalıklarına kadar pek çok nedenle ağızlarında koku meydana gelebilir. Bir nebze olsun bunun önüne geçmek için dişlerin zaman zaman fırçalanması gerekir.

Kedilerin dişlerinin ve ağzının temizlenmesi, pek çok hastalığı önlemek için oldukça önemlidir. Özellikle diş ve diş eti hastalıklarına neden olan bakterilerin çoğalmaması için düzenli olarak ağız bakımı yapmalısınız.

Kedilerde bakımın en temel kuralı onların yaşam alanlarını temiz tutmaktır. Özellikle kedinizin yattığı yeri, su ve mama kaplarını temiz tutmanız gerekir. Böylece onları dışarıdan gelebilecek pek çok hastalığa karşı korumuş olursunuz. Çünkü bir kedinin yaşadığı ortam ne kadar pis ise hastalanma riski de o kadar artacaktır.

British shorthair kedileri kaslı bir yapıya sahip oldukları için beslenme düzenine çok dikkat edilmelidir. Bu kaslı ve güçlü yapıya bağlı olarak veterinerin önerdiği bir kuru mama ile besleyebilirsiniz.

British shorthair kedileri için kuru mama, hem besin değerleri açısından çok önemli hem de bu kedilerin güçlü çene kasları açısından oldukça sağlıklı olacaktır. Kuru mamaların içerisinde bu kedilerin gün içerisinde ihtiyacı olan bütün besin değerleri bulunur. Bunun yanı sıra kuru mamalar kedilerin dişlerini temizleyici özelliğe sahiptir. Kedilerin dişlerinin arasına birikmiş olan atıklar kuru mama sayesinde temizlenebilir.

British shorthair kedileri için mama seçerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Kediniz için mama alacağınız zaman kaliteli ve özellikle sindirimi kolay olan bir mama seçmelisiniz. Kalitesiz ve sindirimi zor olan mamalar kedilerin zaman içinde kusmasına yol açabilir.

British Shorthair Kedisi Nasıl Beslenir?

Yetişkin bir British shorthair kedisi yaşlarına bağlı olarak belirlenen ölçeklerde mama yer. Bu mamalar gün içerisinde aynı saatte verilmelidir. Kedinizi kuru mama ile beslemenin yanı sıra ara sıra yaş mama ile de besleyebilirsiniz.

Kedilerin beslenme düzenini oluştururken bir veterinerden yardım alabilirsiniz. Kedinizi çok ya da az beslemeniz çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Örneğin gereğinden fazla beslemek kedilerde obezite gibi hayatı tehdit eden bir hastalığa yol açabilir. Az beslemek ise günlük besin ihtiyaçları alınmadığı için kalsiyum eksikliği, vitamin eksikliği gibi sorunlara yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu