Kedilerde Klozet Kullanımı ve Klozet Eğitimi

Çoğu kişi evcil hayvanlarını bir çocuk gibi eğitirler. Ancak, hayvan evcilleştirmeyi bir üst seviyeye taşıyan küçük bir azınlık, kedi kumu kabını tercih etmeyerek tuvaletlerini hayvanlarıyla paylaşmaktadır. Klozet eğitimli kediler şaşırtıcı derecede mümkündür ve bu durumun faydaları muhteşemdir. Kedi kumu kabında oluşan kötü kokulara son! Ayakaltındaki kedi kumu taneciklerine son! Kedi kumu kabı içinden pislik toplamaya son!

Kedilerini klozete dışkı yapma konusunda eğiten kitle büyüyor mu? Kimse kedilerin klozet kullanmasını desteklemiyor demek mümkün değil. Kedi klozet eğitimi kitlerini temin eden yeterli sayıda market mevcuttur ve bu konuda iki yeni kitap vardır. İlki, Paul Kunkel’in “Kedinize Nasıl Klozet Eğitimi Verirsiniz?” kitabıdır. Kunkel, bu kitabında 21 günde başarı vaat etmektedir. İkincisi ise, Clifford Brooks’un, sürecin üç ay alacağını ve fazla sabır gerektirdiğini ancak buna değeceğini belirttiği “Sade ve Basit Bir Şekilde Kedinizin Klozet Eğitimi” kitabıdır. “Bizler, kedilerini klozet kullanmak için eğiten elit bir grubuz”, diyor şuanda kedi yürüyüşü ve meditasyon üzerine bir kitap yazmakta olan 56 yaşındaki Brooks. “Çoğu insan ‘Benim kedim bunu yapamaz’ diyor. Ve ben tüm kedilerin bunu yapabileceğini söylemek için buradayım.”

Kitaplarda ve kitlerde yer alan detaylı metotlar nispeten birbirine benzemektedir ve küçük çocuğunu tuvalete alıştıran herkese aşina gelecektir. Küçük adımlar, mama ya da övgü gibi ödüller, ara sıra meydana gelecek kazalar ve azarlamadan kaçınma bu metotlar arasında yer almaktadır. Kedilerde işlem aynı zamanda şunu da içermektedir; klozete kum dolu bir kedi klozet aparatı entegre etmek. Bu aşamadan sonra, kedi kumunun ve atıkların suya düşmesini sağlayan, aparatta bulunan deliği genişleterek aparattaki kumun yavaş yavaş azalmasını sağlamak gerekiyor.

Klozeti kullanan 2 yaşında Hanuri isimli tekir bir kediye sahip olan, Washington’da yaşayan muhabir Jee Lee, “Kedimin klozeti ilk kullanışını hatırlıyorum da, onunla ne kadar da gurur duymuştum.” diyor. Lee kedisi için CitiKitty isimli bir ürün kullandığını ve bu ürünle kedisini iki sefer eğitime tabi tuttuğunu dile getirmiştir. Ama şimdi, Hanuri hatasız bir şekilde tuvalet ihtiyacını klozette gideriyor. Bu durum arkadaşlarını şaşkına çevirse de, Lee, tüm bunları kedi kumu kabına tercih edeceğini de ekliyor. “Kedilerini sevseler bile, tuvaletlerini kedileriyle paylaşmak istemiyorlar. Ama biz tuvaletimizi paylaşıyoruz. Her şeyimizi paylaşıyoruz,” diyor Lee.

Klozet eğitiminin kediler için iyi ve eğlenceli olup olmadığı belirsizdir. Kedi davranış bilimcisi ve “Eğitilebilir Kedi” kitabının eş yazarı Sarah Ellis bir e-postada bunun asla öğretmek istemediği bir beceri olduğunu dile getirmiştir. Dışkı gömmenin kediler için normal bir davranış olduğunu da eklemiştir. Bir başka görüşü de şudur: “Eğer dışkılarını klozete isabet ettiremezlerse, ailenin tüm üyelerinin kullandığı tuvaletimde kedi dışkısı görmek istemem.”

Klozet eğitimli kediye sahip kişilere yapılan ankette, kedi sahiplerinin hiçbiri bu komplikasyonu yaşadığını dile getirmese de, bir kediyle aynı tuvaleti paylaşmanın zor anları da beraberinde getireceğini kabul etmek gerekir. Örneğin, banyoyu kullanan misafirler, kedi klozet aparatıyla ya da klozetin içinde kedi dışkısıyla karşılaşabilirler. Bu durum tamamen kedi sahibinin kişisel tercihleri ve düşünceleri ile alakalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu