Köpeklerde Vücut Kitle İndeksi

En genel tanımla vücut kitle indeksi, bir canlının boyu ile kilo arasındaki ideal oranı belirten bir formüldür. Yani boyunuza göre kilonuzun normal olup olmadığını belirten, gerekenin altında ya da üstünde kilonuz varsa bunu öğrenmenizi sağlayan hesaplama yöntemidir. Vücut kitle indeksini hesaplamak için iki tür veriye ihtiyaç vardır. Bunlardan biri boy diğeri de kilodur. Hesaplanma aşaması ise oldukça basittir. Vücut ağırlığının, boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle sonuç elde edilir.

Köpeklerde Vücut Kitle İndeksi Ölçülür mü?

Hayvanlarda ideal kiloyu hesaplamak zordur. Bunun nedeni ırklar arasındaki yapısal farklılıkların, sabit bir hesaplama yöntemi oluşturulmasına izin vermemesidir. Bu nedenle köpeklerde insanlarda yapıldığı gibi yöntemlerle vücut kitle indeksi ölçülemez ve hesaplanamaz. Kimi ırklar yapıları gereği küçük ve ağır olabilir. Bazı ırklar da, yine ırksal yapıları gereği iri gövdeli olmasına rağmen, büyüklüğüne nispeten hafif yapılı olabilir.

Bu durum köpeklerin evrimsel gelişimiyle yakından ilgilidir. Yaşayabilmek için hızlı hareket etmek zorunda kalan ırklar, nispeten zayıf gövdeleri, hafif kemik yapıları ve çevik kaslara sahiplerdir. Kendilerinden daha ağır avların peşinde koşmak zorunda kalan bazı ırklar ise, avlarının üzerine atıldıklarında yeterli etkiyi yaratabilmek için ağır bir vücuda ve daha kaslı bir yapıya sahip olmalıdır. Bu iki örnekteki iki farklı ırkın ideal kilosunu vücut kitle indeksi yöntemleriyle belirlemek mümkün değildir. Çünkü biri için ideal olan oran, diğeri için fazla ya da eksik kalarak köpeğin rahat hareket edebilmesi ve sağlıklı kalabilmesi için doğru bir değer vermeyebilir.

Köpeklerin İdeal Kilosu Nasıl Hesaplanır?

Köpekler ve birçok hayvanın ideal kilosunu hesaplamak için vücut kitle indeksi yerine başka bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemin adı vücut kondisyon skoru hesaplanmasıdır. Bu yöntem BSC (Body Condition Score) olarak adlandırılmaktadır. Bu skor genellikle bir ve dokuz arasında hesaplanır. Bu rakam bire yaklaştıkça hayvan olması gerekenden daha zayıf, dokuza yaklaştıkça da hayvan olması gerekenden daha kilolu demektir. İdeal olan skor beştir.

Vücut kondisyon oranı hesaplanırken köpeğinizin ait olduğu ırksal büyüklük sınıfı belirlenir ve o sınıfta hangi ırka ait olduğu bulunur. Daha sonra ideal kilosu belirlenmiş olacak ve köpeğiniz tartılarak ideal kilosuna ne kadar yakın olduğu belli olacaktır. Veteriner hekiminiz de gerekli ölçümleri yaparak, eğer köpeğiniz ideal kilosunda daha zayıf ya da daha kiloluysa, size bir beslenme ve egzersiz reçetesi verebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu