Yavru Kedi Ne Yer? Yavru Kedi Beslenmesi

Yavru kedileri doğru zamanda, doğru miktarda ve doğru besinlerle beslemek gereklidir. Ancak daha önce hiç kedi beslememiş insanlar için bunları yapmak biraz zor gelebilir. Kedi maması paketlerinde gördüklerimiz ise sadece bir tavsiye olur, kedilerin beslenmesi konusunda başlangıç noktasıdır. İdeal bir beslenmede kedilerin fiziksel durumu sürekli olarak takip edilmelidir. Ayrıca kedi maması yavru kedilerin büyümelerine göre ayarlanması oldukça önemlidir. Yavru kediniz için ideal bir beslenme ve sağlığını korumaya yönelik şu adımlara dikkat edebilirsiniz;

  • Yavru kedinizi düzenli olarak tartın.
  • Veteriner hekimin beslenme tavsiyelerine uymaya çalışın.
  • Veteriner hekimin beslenme tavsiyelerine uymaya çalışın.
  • Kedinizin fiziksel ölçülerini kayıt altına alın. Evcil hayvan pasaportuna tarihleri ve kilosunu girin.
  • Vereceğiniz kedi mamasını da, onların büyümelerine göre ayarlayabilirsiniz.

Kedi Maması Nasıl Değiştirilir?

Kedi maması markasını veya türünü değiştirmek istediğinizde dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar vardır. Bu aşama 7 gün kadar sürmektedir. İlk günler çoğunluğu eski tür veya marka kedi maması olmak üzere biraz yeni kedi maması dökülür. Birkaç gün sonra yarı yarıya ve daha sonra çoğunluğu yeni marka veya tür kedi maması olmalıdır. 7-8 gün sonra tamamen yeni kedi mamasına geçebilirsiniz. Böylece kediniz herhangi bir beğenmemezlik ile aç kalmayacak ve bu süreci daha kolay atlatacaktır.

Yavru kedilerin kedi mamasını değiştirirken, kaç aylık olduğu, vucüt ağırlığı, ırk özellikleri, fizyolojik durumu gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi takdirde gereken vitaminleri, mineralleri alamaz ve sağlıklı gelişemez.

Kedi Maması Konusunda Veteriner Hekime Danışın!

Kedilerin ırkına, kilolarına, genel sağlıklarına en iyi hakim olan kişiler veteriner hekimlerdir. Bu yüzden onlarla ilgili merak ettiğiniz ne varsa veteriner hekimlerden öğrenmenizde yarar vardır. Hangi kedi mamasının onun için en ideal mama oldu, hangi aşının ne zaman yaptırılması gerektiği, uzun süreli yaşaması için nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi öğrenmek istediğiniz her şeyi en bilgili kişi olan veteriner hekimlere sorabilirsiniz. Ayrıca kedinizde hiçbir hastalık belirtisi dahi gözlemlemeseniz bile rutin genel sağlık kontrollerine gitmenizde yarar vardır.

Kedileri Beslemek İçin En Doğru Yöntem Nedir?

Kedileri beslemek için tercih edilen birkaç yöntem vardır. Bu yöntemlere bakacak olursak;

  • Sınırsız kedi maması vermek olarak adlandırılan yöntemde yavru kedinizin önüne yiyeceğinden daha fazla yavru kedi maması koyulur. Kedi doyduğunda yemeyi bırakır.
  • Süreli ve sınırlı besleme olarak bilinen programda ise evcil hayvan beslenirken kedi mama kabına yalnız bir miktar kedi maması konur ve belli bir süre sonra mama kabı ortadan kaldırılır.
  • Öğün olarak besleme tipinde ise her gün belli öğünlerde kedi maması verilir ve bu yöntem de sınırlı besleme biçimlerindendir.

Kedinizi hangi yöntemle beslemek isterseniz isteyin, her zaman yeterli miktar su temin etmeniz gerektiğini unutmayın. Kedilerin uzun süre kedi su kabında su bulamaması özellikle yavru kedilerin sağlığına zarar verir.

Kedilere Ev Yemekleri Verilir Mi?

Kedilere ev yemeği vermek farklı bir lezzet sunmak açısından olumlu gelse de oldukça yanlış bir uygulamadır. Çünkü bu tür beslenme kediler için doğru değildir. Besin dengelerini bozar. Kilo almalarına veya zayıflamalarına neden olabilir. Ayrıca yemeklerin fazla baharatlı veya tuzlu olması da sağlıkları açısından son derece sakıncalıdır. Bu yüzden kedilere ev yemekleri vermemenizde yarar vardır.

Yavru Kedilerde Ne Zaman Yetişkin Kedi Mamasına Geçilmelidir?

Her canlı gibi kedinizde büyüdüğünde daha farklı beslenme programına ihtiyaç duyacaktır. Çünkü ihtiyacı olan besin değerleri değişmiştir. Genel olarak yavru kediler 1 yaşını doldurduğunda yetişkin kedi olarak adlandırılırlar ve artık bu dönemde vakit kaybetmeden yetişkin kedi mamasına geçilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu