Kedi Tırnakları Nasıl ve Ne Sıklıkla Kesilir?

Özellikle evde bakılan kedilerin tırnakları doğal olarak törpülenmez. Tırmalama tahtası vb. ürün kullanıyorsanız tırnakları bir miktar törpülenecektir ama bu yeterli olmayacaktır. Sokak kedileri çok daha fazla hareketli olduğundan ve çok daha fazla pürüzlü yüzey ile temas ettiğinden tırnakları doğal olarak törpülenmektedir. Ev kedilerinde ise bu pek mümkün olmadığından tırnakları kesmek gerekir.

Ev kedilerinin tırnakları belirli aralıklar ile uzar. Uzayan bu tırnaklar bir süre sonra kedinize rahatsızlık vermeye başlar. Aynı zamanda özellikle perde, koltuk, halı gibi eşyalara da zarar verecektir. Bu durumda yapılması gereken en doğru hareket belirli aralıklar ile kedinizin tırnağını kesmek veya kestirmek olacaktır.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedilerde tırnak kesmek için evcil hayvanlar için üretilmiş olan özel tırnak makasları kullanılmalıdır. Bu tırnak makaslarını veteriner hekiminizden veya petshoplardan temin edebilirsiniz. Bu şekilde bir tırnak makası kullanmak daha sağlıklı ve doğru olacaktır. Aşağıdaki resimde örnek bir kedi tırnak makası görüyorsunuz.

Bu tarz bir makası ile kedinizin tırnağını kesebilirsiniz. Fakat daha önce bu konuda tecrübeniz yoksa ilk olarak veteriner hekime danışmanızda ve ondan bilgi almanızda fayda vardır. Aynı zamanda düzenli aralıklar ile bu işlemi veteriner hekiminize yaptırabilirsiniz.

Uygun bir tırnak makası bulduktan sonra bilmeniz gereken önemli konulardan birisi tırnakların nereden kesileceğidir. Tırnakların bir kısmı canlı doku, bir kısmı ise ölü dokudur. Ölü doku kısmından tırnakların kesilmesi gerekir. Eğer canlı doku kısmından keserseniz tırnak kanayacaktır. Kanayan tırnağın kanamasını durdurmak ise bazen güç olabilmektedir.

Yukarıda gördüğünüz gibi canlı dokudan biraz uzak olacak şekilde, zemine yaklaşık 45 derecelik açı ile tek hamlede kesimi yapabilirsiniz. Tekrar hatırlatmakta fayda var. Buradaki en önemli konu canlı doku ile ölü doku ayrımını iyi bir şekilde yapmaktır. Genellikle kedilerde bu dokular rahatlıkla ayrılır. Canlı doku kısmı hafif pembemsi bir renge sahipken, ölü kısım krem rengi bir renge sahiptir.

Kedi Tırnak Kestirmiyor?

Kediler genellikle tırnak kesiminden pek hoşlanmazlar. Evde bakılan kediler bu esnada oldukça saldırgan ve hırçın bir hal alabilir. Bu durumda eğer zorla tırnakları kesmeye çalışırsanız kedinize zarar verme ihtimaliniz fazladır. Böyle bir durumda veteriner hekime gitmenizde fayda olacaktır. Veteriner hekiminiz uygun bir şekilde kedinizin tırnaklarını kesecektir.

Yavru Kedi Tırnak Kesimi Ne Zaman Yapılır?

Kedilerin tırnaklarını yaklaşık olarak 1-1,5 aylıkken kesmeye başlayabilirsiniz. Aslında yavruyken ve erken yaşlarda başlamanın bazı avantajları vardır. En önemli avantajı kedinizin bu duruma alışmasıdır. Küçükken tırnak kestirmeye alışırsa, ileriki yaşlarında daha rahat ve sorunsuz bir şekilde bu işlemi yapabilirsiniz.

Kedi Tırnakları Ne Sıklıkla Kesilir?

Bu durumu etkileyecek oldukça fazla faktör vardır. Özellikle kedinizin tırmalama tahtası kullanıp kullanmadığı, dışarıya çıkıp çıkmadığı ve genel olarak yaşadığı ortam etkilidir. Fakat bunları göz ardı edersek; evde yaşayan bir kedinin tırnaklarını 2-3 haftada bir kez kontrol etmek ve kesmek yeterli olacaktır. Daha kısa sürelerde bu işlem yapılabilir ama kendisine ve çevreye zarar vermediği sürece buna gerek yoktur. Daha uzun sürelerde yaptığınızda ise kendisine ve çevreye zarar vermeye başlayabilir.

Aslında en doğru olan sizin durumu gözlemenizdir. Birkaç sefer kontrol ettiğinizde ve tırnaklarını kestiğinizde ne sıklıkla tırnakların kesileceğini anlayacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu