Obez Kediler İçin Yapılması Gerekenler

Yapılan bazı çalışmalar ABD’deki kedilerin %50’den fazlasının obez olduğunu gösteriyor. Ülkemizde de evde beslenen kedilerde aşırı kilo ve obezite sorunu yaygın olarak görülüyor. Eğer sizin de aşırı kilolu ve obez bir kediniz varsa kedinizin birkaç kilo vermesine yardımcı olmak hem bu tüylü dostunuzun yaşam kalitesini arttıracaktır hem de kedinize sağlıkla yaşayacak yıllar verecektir. Bu yüzden kilolu kediler için diyetlere bir göz atmanızda fayda var.

Aynı insanlarda olduğu gibi kedilerde de aşırı kilo ve obezite çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilmekte ve hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle yavruluk döneminden itibaren kedinin gelişimi ve kilosu kontrol altında tutulmalı, gerekirse müdahale edilmelidir.

Obez kediler nasıl beslenmeli?

Kedinize diyet yaptırmadan önce elbette veterinerinize danışmanızda fayda var. Kedinizin kilo vermesi çok ciddi bir konudur. Kedinizin çok hızlı kilo vermesi ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Bu yüzden kediniz çok hızlı kilo veriyorsa diyetinde yeterince enerji ve protein olmadığı anlamına gelebilir. Kedi sahiplerinin kilo sorunları çözümü konusunda veteriner hekim ile birlikte çalışması çok önemlidir. Kediniz için doğru yiyeceği ve miktarı veterineriniz seçmede yardımcı olacaktır.

İlk ziyarette veteriner kedinizin hedef ve ideal kilosunu belirleyecek ve buna göre bir diyet programı çıkartacaktır. Kedilerde obezite sorunu ile mücadele ederken başlıca bazı önemli konular karşımıza çıkmaktadır.

Kedinizin hızlı kilo vermesinin önüne geçin!

Eğer kediniz çok hızlı kilo veriyorsa hastalanma ihtimali artacaktır. Kilo verme süreci yavaş ve istikrarlı olmalıdır. Kediniz kilo verirken kas dokusundan bir kayıp yaşamasının önüne geçmeniz gerekir. Ortalama bir kilo verme sürecinde kedinizin ayda 1 ila 2 kilodan fazla vermesi tavsiye edilmez.

Kediniz için doğru diyet yemeğini seçin!

Kedi diyetleri kalori olarak düşük, protein olarak yüksek gıdalardan oluşmalı. Kediler etçil hayvanlardır. Bu yüzden iyi oranda et yemeleri gerekir. Bazı kedi diyetleri çok fazla karbonhidrat içermektedir ve bu da kedinizin kilo vermesi için çok iyi değildir. Birçok paketlenmiş yiyecek mama protein olarak yüksek ve kuru mamalara oranla daha düşük karbonhidrat içermektedir. Ama yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı kuru mamalar bulmak da mümkündür. Bu süreçte en iyi bilgiyi yine veterineriniz size sağlayacaktır.

Kedilerin beslenmesinde en doğru besinler veteriner hekimler tarafından önerilen ve profesyonel mamalar dediğimiz kedi kuru mamalarıdır.

Kedinizi doğru miktarda besleyin ve paketlere kanmayın!

Kedi diyetlerinde serbest besleme çok iyi bir yöntem değildir. Kediniz için belli zamanlarda yemek vermek kedinizin alacağı kalorinin takibi açısından çok önemlidir. Kedinizin ne kadar kalori alması gerektiği ise tamamen kedinizin hayat tarzına, yaşına ve özelliklerine göre değişir. Mama paketlerinde yer alan bilgiler çok genel geçerdir ve bu konuda en net bilgiyi size kedinizin veterineri sağlayacaktır. En iyi yöntem bir markada karar kılmak ve veterinerinizin bu marka mamadan ne kadar yemesi gerektiğini hesaplamasıdır.

Kedinize atıştırmalık vermeyi kesin!

Kediniz o bayıldığı küçük bisküviler, krakerlere bir süre veda etmeli. Bu gıdalar kalori olarak çok yüksek ama besleyicilik açısından çok düşük. Bu yüzden bu tür gıdaların kedi diyetlerinde yeri olmamalı. Eğer kedinize yine de atıştıracak küçük şeyler vermek istiyorsanız insanları yediği proteini yüksek gıdalardan ufak parçalar vermeniz daha iyi olur. Pişmiş bir tavuk veya çırpılmış bir yumurta gibi. 5. Kedinize zaman tanıyın Kedinizin kilo vermesi biraz zaman alacaktır. Kedinizin bu fazla kilolarını hızla vermesi yerine yavaşça vermesi daha sağlıklıdır. Kedinizin kilo vermesi zorlu bir süreçtir ama neticesinde kediniz daha sağlıklı ve daha neşeli olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu