British Shorthair Tarihçesi ve Karakter Özellikleri

British Shorthair cinsi kediler, kedi ırkları arasında en sakin olan türlerden bir tanesidir. Yapılan gözlemlere göre İran Kedisi ırkından sonra en sakin kedi ırkı olan British Shorthair cinsi kediler, aynı zamanda en çok beslenen kedilerden bir tanesidir.

British Shorthair cinsi kediler, sakin yapılıdır. Fakat bu durum kedinin tembel olması ile karıştırılmamalıdır. Bu kediler yavruluk dönemlerinde oyuncu yapıları ile dikkat çekerken yetişkinlik dönemlerinde daha az aktif bir profil çizerler. Evinizde bir British Shorthair cinsi kedi varsa onu buzdolaplarının tepesinde ya da bulduğu yüksekliklere zıplarken göremezsiniz.

British Shorthair kediler çok asil kedilerdir. İngiliz kedileri olarak bilinen bu ırk sürekli ilgi beklemez ve bazı kedi ırklarında olduğu gibi sürekli bir mırıltı çıkarmaz. Yani çok konuşkan bir kedi türü değildir.

British Shorthair Tarihçesi

British Shorthair yani İngiliz kedilerinin geçmişi M.S. 200’lü yıllara kadar dayanmaktadır. İngiltere tarihinini büyük bir bölümünde var olan bu kediler, ilk olarak Mısır’ı işgal eden Romalı askerler tarafından fare yakalamaları için kabul edilmiştir.

M.S. 200’lü yıllarda yarı vahşi olarak kabul edilen British Shorthair kedileri zaman içinde pek çok genetik değişime uğramış ve günümüzdeki şekilde uysal birer ev kedisi olmuştur. Bu kedilerin dünyaya yayılması ve en bilinen kedi ırkları arasında ilk sıralara yükselmesi ise yaklaşık 1800’lü yılların başında olmuştur.

British Shorthair Kedisi Sahipleneceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler

British Shorthair kedisi uzun tüylü kedi ırklarından değildir. Bu nedenle bakımları bir Chinchilla kedisi kadar zor olmaz. Bu kediyi sahiplenecek olan kişilerin dikkat etmeleri gereken durumların başında beslenme gelir. Kediyi sahiplenmeden önce bir veterinerden detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Kedi severlerin son yıllarda en gözde olarak gördüğü ve sıklıkla sahiplendiği kedilerden bir tanesi olan British Shorthair kedileri, karakteristik açıdan pek çok kedi ırkına göre daha uysaldır.

Oldukça zeki bir kedi ırkı olan British Shorthair cinsi kediler, sürekli aktif olan bir kedi değildir. Bazı kedi türleri gibi evin içerisinde sürekli bir koşturma ya da hareket halinde değildir. Özellikle çalışan ya da günün çoğunu ev dışında geçirmek zorunda olan insanların besleyebileceği bir kedi olarak önerilen British Shorthair, yalnız kaldığı zamanlarda da yaramazlık yapmaz. Sessiz, sakin ve uysal yapısını her ortamda koruyabilir. Bu durum onların tembel bir kedi olduğu izlenimini verse bile yerine göre oldukça oyuncu ve hareketli olabilirler.

Sahiplerini çok seven bu kediler onlar ile zaman geçirmeyi severler. Sürekli sahiplerinin ilgisi onların üzerinde olmasa bile dikkat çekmek için çeşitli hallere girmezler. Kişiliği oldukça sağlam olan bir kedi türüdür.

British Shorthair kedileri aile kedisi olarak bilinir. Aile ortamına kolaylıkla uyum sağlayan bu kediler, yaşlı insanlar tarafından da beslenebilir. Tam bir ev kedisi olan bu ırkı apartmanda beslemek oldukça rahat olacaktır.

British Shorthair cinsi kediler son derece şefkatli bir yapıya sahiptir. Özellikle yavrularına karşı çok hassas ve sevecen olurlar. Yavruları ile vakit geçirmekten ve türlü oyunlar oynamaktan zevk alırlar.

British Shorthair Kedileri Çocuklar ile Anlaşır Mı?

British Shorthair kedileri sosyal yönü oldukça gelişmiş olan bir kedi türüdür. Hem diğer canlılar hem de çocuklar ile güzel bir iletişimleri vardır. Evinde çocuğu olan ya da başka bir hayvan besleyen kişiler British Shorthair cinsi bir kediyi sahiplendikleri zaman zorluk yaşamayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu