Köpeğim Patisini Isırıyor! Köpeklerde Pati Isırma

Köpekler patilerindeki birçok sorunun yanı sıra psikolojik etkenlere bağlı olarak da patilerini ısırabilmektedir. Köpek bakımında en sık yapılan hatalardan biri köpeklerimizin sergilediği bazı davranışları ciddiye almamaktır. Oysaki köpeğinizin yaptığı ve size anlamsız gibi gelen birçok davranışın altında gayet mantıklı nedenler yatar hatta bu hareketlerin bazıları da hastalık habercisi olabilir. Bu hareketlerden biri de köpeğin patisini ısırmasıdır. Köpeklerin patilerini ısırması kimi zaman sıradan bir hareketken bu davranış aşırıya kaçtığında ortada bir sorun olduğunu gösterir.

Cilt Hastalıkları

Köpeklerde birçok farklı cilt hastalığı ile karşılaşılıyor ve bu hastalıkların önemli bir bölümü de özellikle patilerde ortaya çıkıyor. Cilt hastalıklarının yarattığı kaşıntı köpeklerin patilerini kaşımak için ısırmasına neden oluyor. Bu yüzden köpeğiniz patilerini ısırıyorsa bir cilt hastalığı olup olmadığını kontrol etmeniz gereklidir. Patilerde kızarıklık, deride yara, tüy dökülmesi gibi belirtiler varsa yapmanız gereken tabi ki veterinere başvurmaktır.

Stres

Stres köpeklerin takıntılı davranışlar sergilemesine neden olabilir ve bu davranışlardan biri de patilerini ısırmalarıdır. Sürekli bağlı tutulan, bir odaya kapatılan, uzun saatler boyunca yalnız kalan köpeklerin strese girmesi çok daha kolaydır ve stres nedeni ile takıntılı davranışlar geliştiren köpekler patilerini ısırabilirler. “Köpeklerde Stres ve Belirtileri” yazımıza göz atarak sevimli dostunuzun streste olup olmadığı hakkında kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Yaralanma

Köpeklerin patilerini ısırmasının bir nedeni de yaralanma olabilir. Patisi yaralanan köpek yalayarak yarayı iyileştirmeye çalışırken öte yandan acıyı ya da kaşıntıyı kesmek için ısırma yoluna başvurabilir. “Köpeklerde Pati Yaralanması” yazımızda bu konu hakkında geniş bilgi sizi bekliyor.

Pisi Pisi Otu Batması

Özellikle bahar ve yaz aylarında ortaya çıkan pisipisi otları köpeklerin patilerine batabiliyor ve ne yazık ki etin içinde ilerliyor. Çoğunlukla dışarıdan bir belirti vermeyen bu durum köpeğin patisinin acımasına, patide enfeksiyon oluşmasına yol açabiliyor ve köpek yine bu nedenlerle patisini ısırabiliyor. “Pisi Pisi Otunun Zararları” yazımızda bu konu hakkında kapsamlı bilgi sizi bekliyor.

Köpeklerde pati ısırma sorunu psikolojik veya fizyolojik olumsuzluklara bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Genellikle köpek sahipleri bu sorunu ilk başlarda önemsememektedir. Fakat bu ve benzeri her sorun ve anormallik her zaman önemsenmeli, takip edilmeli ve gerektiği anda veteriner hekime başvurulmalıdır. Kısacası köpeğim patisini ısırıyor diyorsanız bizce yapabileceğiniz en makul şey köpeği veterinere götürerek bu davranışın altında yatan nedenin teşhis ve tedavi edilmesini sağlamaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu