Kediler Neden Evden Kaçar?

Biz kedi bakanların en büyük kabuslarından biri sevgili kedimizin evden kaçmasıdır. Özellikle hiç evden çıkmayan, yani hep evde yaşayan kedilerin evden kaçması istenmeyen durumlarla sonuçlanabilir. Bir insanın bakış açısıyla kedinin yediği önünde yemediği arkasındadır, sıcacık bir yuvası ve onu çok seven sahipleri vardır. Peki, durum buyken kediler neden evden kaçar?

Evden kaçma kısırlaştırılmamış kedilerde daha çok görülür!

Bu sorunun ilk yanıtı tabi ki kedilerin çiftleşmek istemesidir. Eğer bir kedi kısırlaştırılmadıysa her kızgınlık döneminde evden kaçmak için elinden geleni yapacaktır. Bu içgüdüsel bir harekettir, yani kızgınlık dönemine giren bir kediye kızmak, cezalandırmak gibi şeyler yapmak kesinlikle makul değildir. Eğer bu durumdan rahatsız oluyorsanız yapmanız gereken tabi ki kedinizi kısırlaştırmaktır. Aksi takdirde kedinin her kızgınlık döneminde bu sorunu yaşamaya devam edersiniz.

Sıkılıyor da olabilir!

Tüm kediler özgür ruhludur ancak bazı kediler diğerlerinden daha düşkündür özgürlüklerine. Eğer kediniz böyle bir karakterse ve özellikle de evde uzun saatler boyunca tek başına kalıyorsa bu sıkılmasına ve içinde evden kaçıp çeşitli maceralara atılmak için karşı konulmaz bir istek duymasına neden olabilir. Sorun bundan kaynaklanıyorsa yapabileceğiniz en doğru şey ona bir arkadaş almaktır. Böylelikle evde uzun saatler boyunca yalnız kalmaktan bunalan kediniz için ev içindeki yaşamı daha heyecanlı, eğlenceli ve mutlu hale gelir ve bu da kaçma isteğinin azalmasını sağlar.

Akıllı tasma korkularınızdan kurtulmanızı sağlayabilir!

Son yıllarda dünyanın birçok yerinde kedi bakımının rutin parçalarından biri haline gelen akıllı tasma kedilerin kaçmasını engelleyemese de kaçan bir kedinin çok kısa sürede bulunmasını sağlar. Çünkü akıllı tasma takılı olan bir kedinin nerede olduğu internet vasıtasıyla gerçek zamanlı olarak takip edilebiliyor. Yani eğer kedinizin kaçma riski sizi korkutuyorsa ona bir akıllı tasma takarak kaçma durumunda anında bulabileceğinizi bilmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu