Kedinizi Mutfak Tezgahından Uzak Tutmanın Yolları

Kediler, her ne kadar insanlarla olan ilişkilerinde “seçici” olarak tanınsalar da, her kedi sahibi kedilerin inanılmaz derecede sosyal canlılar olduğunu size söyleyecektir. Kedi sevgisi genellikle rahatlatıcı bir etkiye sahip olsa da, her zaman çevrenizde olmaya ihtiyaç duymaları bazen size zor anlar yaşatabilir, özellikle de yemek yaptığınız sırada. Evet, bir kedinin mutfak tezgâhı sevgisini bilmeyenimiz yoktur.

Kedilerin sırnaşması her ne kadar sevimli bir davranıştır tabii ki, ama öğlen ya da akşam yemeğinizi hazırlarken tezgâh üzerine çıkmış bir kedi rahatsız edici olabilir, bazen ise tehlike arz edebilir. Eğer, siz de kedinizin mutfak tezgâhı sevgisinden muzdaripseniz, yazımız tam size göre…

Kediler neden yüksek yerlere çıkmayı sever?

Yapılan bir çalışmaya göre, kediler doğaları gereği, dinlenmek için yüksek yerler ararlar. Philadelphia’da bir kedi hastanesinin Medikal Direktörü Dr. Simpson, kedilerin doğal bir kâşif olduklarını, her zaman kapalı kapının ardındakileri merak ettiklerini belirtmiştir. Yaban hayattaki kedilerin, bölgelerini gözlemlemek için yüksek noktalar aradığını, gözlerini, avları ve kendilerini yırtıcı hayvanlardan korumak için daima açık tuttuğunu da eklemiştir.

Kedilerin vücudu atlamaya uygun yaratılmıştır. Dr.Simpson’a göre “Kediler arka bacaklarında çok sayıda kasa sahiptir. Bu kaslar onlara gerilme ve uzama imkânı tanımaktadır. Ayrıca esnek omurgaları güzel bir iniş yapmak için darbe emici disklere sahiptir.” Ayrıca kedilerin vücudu siz fark etmeden mutfak tezgâhına çıkmalarını mümkün kılmaktadır. Simpson’a göre, kedinin tezgâha zıplaması 1 saniyeden bile az süre almaktadır. Bu da siz arkanızı döner dönmez kedinizin burnunu çoktan bir şeylerin içine sokmuş olmasını açıklıyor. Bu durum aslında sevimli gibi görünebilir, ama hiç hijyenik değil!

Mutfak tezgâhlarının kedilere cezbedici gelmesi doğaldır. Çünkü tezgâhın üzerinde yiyecekler bulunur. Ve kedinin doğal av sevdası tetiklenir. Eğer kediniz bir şeyler atıştırmak için mutfak tezgâhına çıkıyorsa, tezgâhın üzerindeki cazibe kaynaklarını ortadan kaldırın ve tezgâhtaki kırıntıları temizleyin. En önemli unsurlardan biri ise, eğer kediniz çöpleri karıştırmayı seviyorsa, toksik olan tüm gıda ürünlerinin artıklarını güvenli bir yere koyun. Soğan ve sarımsak doğradığınızda, parçalarının kedinizin tüketebileceği yerlerde kalmamasına özen gösterin. Çikolata, etanol içeren gıdalar ve mayalı ekmek kedinizi uzak tutmanız gereken yiyecekler arasında yer almaktadır.

Bu durum ne zaman endişe teşkil etmelidir?

Kedilerin yüksek yerlere olan sevgisi doğaldır ancak söz konusu mutfak tezgâhı olduğunda bu durum tehlike arz edebilir. Mutfak tezgâhları genellikle kedileri yaralayabilecek keskin nesnelerle doludur. Fırından yeni çıkmış tepsiler, yanan ocaklar potansiyel riskler arasında sıralanabilir.

Ayrıca kedilerin tezgâha çıkması kedilerin sağlık problemlerinin bir işareti olabilir. Bazı kediler musluktan su içmeye meraklıdırlar. Kedinizin bu merakında aşırılık olup olmadığına dikkat edin. Aşırı susama kedilerde diyabet, hipertiroidi ve böbrek rahatsızlıkları gibi birçok hastalığın habercisidir.

Kedinizin bu davranışını nasıl değiştirebilir ya da kedinizi nasıl eğitebilirsiniz?

Simpson’a göre kedinizi bir davranış için baştan eğitmek, davranışını değiştirmekten daha kolay. Ama davranışını değiştirmek de imkânsız değil. Sadece biraz sabra ve bazı malzemelere ihtiyacınız var. Eğer acıkmış olan kediniz siz yiyecekleri toparladıktan sonra tezgâha çıkıp artıkları tırtıklıyorsa, yiyecek resmi içeren bir puzzle alın ya da kendiniz hazırlayın. Bunlar kedinizin av merakını gidermenin aktif ve eğlenceli yöntemleridir.

Daha meraklı kedilerin tezgâh tepelerine olan hislerini değiştirmenin birkaç yöntemi vardır. Bu kedilere evin başka bölümlerinde ilgilerini çekecek noktalar yaratılabilir. Bazı kedi sahipleri, odanın çevresinde yürüme alanları ya da kedilerinin keşfedilmemiş alanı keşfetmeleri için raflar oluştururlar. Ancak kedilerin ihtiyaç duyduğu dikey yaşam alanını, bir kedi ağacıyla temin edebilirsiniz. Kedi ağacını camın yakınına yerleştirirseniz kediniz bu durumdan daha fazla keyif alacaktır.

Kedi oyun evleri veya tırmalama ağaçları sevimli dostunuzda işe yaramıyorsa, mutfak tezgâhınızı onun için çekici ve hoş olmayan bir hale getirebilirsiniz. Mutfak tezgâhınızı alüminyum folyoyla kaplayarak yapısal açıdan itici bir duruma getirmeye çalışın. Kediniz korumak istediğiniz bölgeye atladığında bu bölgede statik yük ve yüksek ses üreten ürünler piyasada mevcuttur. Bazı ürünler ise söz konusu bölgede hareket algıladığında, kokusuz hava spreyi püskürtmektedir. Kediniz değişmiş mutfak tezgâhında birkaç kötü deneyim yaşadıktan sonra kaçınma davranışı sergileyecektir.

Bu konuda, teşvik kilit davranıştır. Kediniz mutfak tezgâhı yerine bir sandalyeye ya da kedi ağacına zıplıyorsa ona bir ödül verin ya da onu kovalamak ya da korkutmak için sprey şişesi kullanmak yerine, onu sevin.

Günün sonunda, hala kedinizi tezgâh tepelerinden alamadıysanız, kediniz ve aileniz için güvenli bir ortam oluşturmak adına her şeyi yapın. Tüm tehlikeli ve kesici nesneleri ortadan kaldırın, yemek hazırlamadan önce ve sonra tezgâhı dezenfektan ürünlerle silin. Bu sayede hem kedinizi hem de ailenizi güven altında tutabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu