Kedi Çimi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kediler çok titiz hayvanlardır. Kedisi olanlar gayet iyi bilir ki bir kedi günün büyük bölümünü uyuyarak geri kalanını ise temizlenerek geçirir. Kediler kendilerini yalayarak temizlerler. Bu esnada da doğal olarak oldukça fazla miktarda tüy yutarlar. Kediler yuttukları bu tüyleri kusarak vücutlarından atarlar ve bunun için de ot yerler. Bu kedilerin sağlığı için vazgeçilmezdir. Ancak evde bakılan ve dışarı çıkamayan kedilerin ot yeme şansı bulunmuyor ne yazık ki. İşte kedi çimi burada devreye giriyor ve kedilerin vücutlarının doğal işleyişi için vazgeçilmez olan ot yeme ihtiyacını karşılıyor ,sindirime de yardımcı oluyor.

Kedi çiminde hangi tohumlar vardır?

Farklı markaların ürettiği kedi çimlerinde farklı bitkilerin tohumları olsa da kedi çimi genellikle buğday, arpa, funda ve diğer tahılların tohumlarından oluşur. Bunlar kedilere faydalı olan bitkilerdir. Yani herhangi bir bitkinin tohumundan kedi çimi yapılamaz. Mutlaka kediler için faydalı tohumlar kullanılır.

Kedi çimi nasıl yapılır?

Piyasada farklı markaların özel olarak ürettiği kedi çimi kitleri satılıyor. Bu kitleri çimlendirmek de son derece kolay. Ambalajların üzerinde yazan tarifleri okuyarak kedi çimini kolaylıkla hazırlayabilirsiniz, zaten yapmanız gereken tek şey tohumları sulamak. Sulanan tahıl tohumları birkaç gün içerisinde filizleniyor ve çim haline geliyor. Çimler 5-6 cm boya ulaşınca kediye vermeye hazır hale geliyor.

Bazı kediler kedi çimini sevmez!

İlginç şekilde bazı kediler kedi çimine bayılırken bazı kediler ise hiç ilgilenmezler. Kedinizin kedi çimini sevip sevmeyeceğini anlamanın tek yolu elbette bir kit alıp hazırladıktan sonra kedinin tercihen mama ve su kaplarının yanına koymanız ve kedinin ilgi gösterip göstermeyeceğini gözlemlemenizdir.

Kedi çimi antiseptiktir!

Kedi çimi aynı zamanda kedilerin mide ve bağırsakları için kullandıkları doğal bir antiseptik işlevi görür. Bu otların içerikleri kedilerin mide ve bağırsaklarını temizleyerek düzgün çalışmasına yardımcı olur. Kedi çiminin kedinin yuttuğu tüyleri dışarı atmasını sağlamak ve sindirime yardımcı olmak dışında antiseptik etkisi de bulunuyor. Kedi çimi yapımında kullanılan otların kedilerin mide ve bağırsakları için antiseptik etkisi var. Bu da ağız kokusu başta olmak üzere çeşitli problemlerle karşılaşma riskini büyük ölçüde düşürüyor. Zira kedilerde ağız kokusu ağızda bulunan çürük dişler veya başka problemlerin yanı sıra mide ve bağırsaklardaki bakteriler nedeniyle de ortaya çıkabiliyor.

Kediler ot yemelidir!

Yukarıda da anlattığımız gibi kedilerin vücutlarının normal işleyişinde yuttukları tüyleri çıkarabilmeleri için mutlaka ot yemeleri gerekir. Kedi çimi hayvana zararı olmayan bakliyat (arpa, buğday vb. gibi) tohumlarının çimlendirilmesi yolu ile elde edilir. Piyasada farklı markalar tarafından üretilmiş kedi çimi kitleri bulunuyor. Bu kitler sayesinde kolayca kedi çimi yetiştirebilir ve kedinizin taze şekilde tüketmesini sağlayabilirsiniz.
Kedi çimi antiseptiktir

Kedi çimi kedilere keyif veriyor!

Tabi bir de keyif kısmı var kedi çiminin. Hepimizin bildiği gibi kediler rahatına ve keyfine düşkün canlılar. Kedi çimi de kediye keyif veren bir şey. Kısacası tüm bu faydaları düşünüldüğünde evde kedi bakanların mutlaka kedi çimi bulundurması gerekiyor demek pek de abartı olmaz sanırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu